Czy nawilżacz powietrza jest bezpieczny dla dzieci i niemowląt? Opinie

Oczywiście, że nawilżacz jest bezpieczny dla dziecka. Ba, nawet sprzyja jego zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu. Suche powietrze bardzo źle wpływa na układ oddechowy, powodując np. kaszel czy zatkany nos. W sposób szczególny suche i zanieczyszczone powietrze oddziałuje na alergików. Z tego względu warto dokonać pomiaru wilgotności powietrza w pokoju dziecka, by stwierdzić, czy nawilżacz jest potrzebny (zalecane min. 30%).

W trosce o zdrowie naszego maluszka powinniśmy pomyśleć o nawilżaczu powietrza w sezonie grzewczym. W tym czasie powietrze jest szczególnie suche, co zdecydowanie odczuwają najmłodsi. Najlepsze opinie wśród rodziców posiada ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem. Chociaż niektórzy polecają także naturalny nawilżacz ewaporacyjny.

Dla każdej mamy cena urządzenia jest najmniej ważna. Liczy się przede wszystkim wydajność, trwałość oraz skuteczność nawilżacza. Bardzo dobre opinie posiadają także nawilżacze wyposażone w higrometr, który pozwala na kontrolowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Większość rodziców, którzy zdecydowali się na nawilżacz, zauważyło zdecydowaną poprawę snu i samopoczucia u dzieci. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o nawilżaczu ultradźwiękowym.

Nawilżacz powietrza dla dzieci oraz dla niemowląt

Jaki nawilżacz dla dziecka?

Dla mamy noworodka czyste i odpowiednio nawilżone powietrze w domu jest bardzo ważne. Dzięki temu pociecha nie jest narażona na uczulające alergeny. Z tego względu w pokoju niemowlaka zalecane jest stosowanie urządzeń 2w1, czyli nawilżająco – oczyszczających. Po przejrzeniu opinii na forach internetowych wyraźnie widać, że rodzice polecają najczęściej ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z funkcją jonizującą.

O ile uda się nam wybrać rodzaj urządzenia, o tyle gorzej jest z doborem odpowiedniego modelu. W tym przypadku nawilżacz powietrza dla dzieci posiada różne parametry, na przykład wydajność, powierzchnia nawilżenia, dodatkowe funkcje, wielkość zbiornika na wodę oraz filtry. Nawilżacz powietrza dla dziecka i noworodka powinien posiadać filtry HEPA oraz węglowe, które skutecznie oczyszczają powietrze. Wszelkie alergeny, roztocza, kurz i pyłki zostają wówczas wyeliminowane.

Ważną kwestią jest też głośność pracy nawilżacza. Urządzenie powinno działać cicho, aby nie obudzić noworodka czy starszego dziecka. Trzeba też pamiętać, że jeśli jednak chcemy zdecydować się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza dla dzieci, nie jest on zalecany w przypadku posiadania zwierząt domowych. Pomimo iż my nie słyszymy jego pracy, to na zwierzęta będzie działał bardzo drażniąco.

Jak inaczej zwalczyć suche powietrze w pokoju niemowlaka?

Wilgotność powietrza w pokoju dziecka można także poprawić, wykorzystując domowe sposoby. Jednak nie są one tak skuteczne, jak stosowanie nawilżacza powietrza. Poprawę komfortu snu dziecka i noworodka zapewni m.in. częste wietrzenie pokoju (chociaż nie w każdym przypadku jest to możliwe). Innym sposobem nawilżenia suchego powietrza jest położenie mokrego ręcznika na ciepłym kaloryferze.

Nawilżacz powietrza dla dzieci jest bardzo potrzebny. Ceny nawilżaczy potrafią być bardzo wysokie, zwłaszcza modeli, które mają bardzo dobre opinie.
Nawilżacz powietrza dla dzieci i niemowląt - przegląd, opinie, ceny, porady

Nawilżenie działa do czasu, aż ręcznik nie wyschnie. W zwalczaniu suchego powietrza bardzo pomocne są także kwiaty, zwłaszcza te zielone. Jednak jeśli dziecko jest alergikiem, opcja ta często nie wchodzi w grę. Powyższe sposoby działają doraźnie, dlatego warto pomyśleć o czymś trwalszym, jak np. nawilżacz powietrza.

Urządzenie nie dość, że skutecznie poprawia wilgotność powietrza w pokoju dziecka, to w dodatku oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów. Dzięki temu możemy zagwarantować naszemu szkrabowi znacznie wyższy komfort snu oraz zdecydowanie lepsze samopoczucie. Niektóre nawilżacze posiadają też opcję aromaterapii, a także inhalacji.

Ceny nawilżaczy dla niemowląt i dzieci

Koszt nawilżacza jest bardzo zróżnicowany. Zależy między innymi od parametrów, modelu (wyposażonego lub nie w dodatkowe funkcje) oraz rodzaju urządzenia. Poniżej podajemy kilka szacunkowych cen nawilżaczy dla dzieci. Na przykład ceny ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza występują w granicach ok. 100 zł – 250 zł. Łatwo rozpoznać nawilżacze dedykowane dla dzieci z uwagi na specyficzny animowany często kształt oraz różne kolory.

Ceny ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza są już nieco wyższe. W tym przypadku za urządzenie zapłacić możemy blisko 300 zł – 600 zł. W sprzedaży dostępne są także nawilżacze za ok. 1 000 zł (marki Stadler) czy 2 000 zł (Daikin). Najmniej za nawilżacz zapłacimy prawdopodobnie na popularnych aukcjach internetowych (około 50 zł za ultradźwiękowy nawilżacz z jonizatorem i aromaterapią). Wybór jest naprawdę duży.

Zdrowie dziecka jest bardzo ważne dla każdego rodzica. W związku z tym poziom wilgotności powietrza w pokoju maluszka powinien być nieustannie kontrolowany. Dzięki takiej prewencji uchronimy naszego szkraba przed różnego rodzaju infekcjami oraz zapewnimy mu zdecydowanie lepszy komfort snu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny