Nawilżacz na kaloryfer i jego rodzaje

Tradycyjny grzejnikowy nawilżacz powietrza to nic innego jak naczynie (zazwyczaj ceramiczne), które wiesza się na kaloryferze. Aby zadziałał, do jego wnętrza wystarczy tylko wlać wodę i gotowe. Ciepło bijące z kaloryfera podgrzeje wodę, która w rezultacie zacznie parować, nawilżając powietrze w pomieszczeniu. Korzystanie z ceramicznego nawilżacza powietrza jest dziecinnie proste.

W sprzedaży można spotkać różne rodzaje tradycyjnych nawilżaczy kaloryferowych, które dzieli się ze względu na materiał wykonania oraz formę. Różnorodność wzorów i kolorów sprawia, że z łatwością można dobrać nawilżacz kaloryferowy do każdego pomieszczenia. Jeśli natomiast mowa o materiale, z jakiego wykonywane są nawilżacze, można wyróżnić dwa typy – ceramiczne i stalowe. Każdy z nich pasuje zarówno na nowoczesny kaloryfer, jak i na grzejnik żeberkowy starszego typu.

Prócz wymienionych rodzajów nawilżaczy, istnieje jeszcze jeden, o którym należy wspomnieć – plastikowy nawilżacz z wkładem. W tego typu urządzeniu proces parowania wody zachodzi we wkładzie. Nawilżacz wyglądem przypomina płaską skrzynkę. Zbiornik na wodę znajduje się w dolnej części nawilżacza, natomiast górną część stanowi kratka oddzielona wkładem z bawełny lub bibuły. Wkład wymaga jednak wymiany ok. 3 razy podczas jednego sezonu grzewczego. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł o nawilżaczu powietrza z jonizatorem.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – wskazówki i szacunkowe ceny

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza?

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że nawilżacz na kaloryfer nie należy do trudnych zakupów. A jednak. Zagłębiając się nieco w specyfikę tego przedmiotu, trzeba przyznać, że dobór odpowiedniego nawilżacza wymaga wzięcia pod uwagę kilku ważnych kwestii. Po pierwsze – materiał naczynia. Warto wiedzieć, że ceramiczny nawilżacz powietrza znacznie wolniej odparowuje wodę, niż naczynie ze stali.

Drugą kwestią jest wielkość naczynia. To, jak duży jest parownik, decyduje przede wszystkim o jego wydajności. W związku z tym większe nawilżacze będą bardziej wydajne z uwagi na większą powierzchnię parowania. Rozmiar nawilżacza kaloryferowego dostosowuje się zwykle do wielkości pomieszczenia (np. w salonie swoją rolę spełni duży parownik, natomiast w pokoiku dziecka wystarczy niewielki nawilżacz).

Tradycyjny nawilżacz powietrza na kaloryfer posiada wiele zalet. Do działania nie wymaga podpięcia do prądu, pasuje zarówno na grzejnik żeberkowy, jak i płaski kaloryfer, a na dodatek zajmuje bardzo mało miejsca. Równie ważna jest także estetyka tych urządzeń. Można bowiem dopasować je do każdego stylu wnętrza.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer działa w bardzo prosty sposób. Zbiera dobre opinie, zwłaszcza, że jego cena jest stosunkowo niska.
Nawilżacz powietrza na kaloryfer - rodzaje, ceny, opinie, na co zwrócić uwagę

Ile wynosi cena tradycyjnego nawilżacza powietrza na kaloryfer?

Na potrzeby artykułu postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztują tradycyjne nawilżacze powietrza. To z pewnością najtańszy rodzaj nawilżaczy dostępnych na rynku. Ich koszt uzależniony jest m.in. od materiału, wielkości oraz wzoru. Podzieliliśmy je więc na trzy grupy: proste, te bardziej wymyślne oraz te z wkładem. Każdy z nich posiada w zestawie haczyki do zawieszenia na kaloryfer.

Cena, jaką zapłacimy za prosty ceramiczny nawilżacz powietrza to około 5 zł – 7 zł. Za ceramiczny nawilżacz z motywem (bardziej wymyślny) trzeba wydać około 20 zł – 50 zł. Ceny za stalowe pojemniki zawierają się w granicach 15 zł – 45 zł. Nieco więcej zapłacilibyśmy za plastikowy nawilżacz powietrza z wkładem (16 zł – 30 zł), w którym konieczna jest także wymiana wkładu (ok. 5 zł).

Sam wkład bawełniany kosztuje około 9 zł. W celu odświeżenia powietrza w pomieszczeniu warto sięgnąć po specjalny olejek przeznaczony właśnie do nawilżaczy. Aromatyczny zapach pozwoli nam się w pełni zrelaksować. Cena tego typu olejku wynosi około 14 zł za 8 ml. Produkt można znaleźć w kilku wersjach zapachowych np. w sieci sklepów Leroy Merlin.

Co o nawilżaczu sądzą konsumenci?

Konsumenci bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat tradycyjnych nawilżaczy zawieszanych na kaloryfer. Przeglądając opinie na forach internetowych, można szybko zauważyć zadowolenie użytkowników tego typu nawilżaczy. Pomimo niewielkiej wydajności, nawilżacze na kaloryfer poprawiają wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Oczywiście pod warunkiem, że zostały odpowiednio dobrane. Większość tradycyjnych nawilżaczy powietrza świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Porównując z kolei opinie konsumentów mówiące o działaniu ceramicznych lub stalowych nawilżaczy, a także tych z wkładem wychodzi na to, że bardziej efektywne są te plastikowe wyposażone we wkład.

O rodzajach, typach i modelach nawilżaczy powietrza można by mówić godzinami. Jednak nie na tym rzecz polega, aby rozwodzić się nad ich kształtem, wzorem czy ceną. Liczy się przede wszystkim skuteczność działania, która powinna objawiać się poprzez poprawę poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu możemy m.in. zwiększyć komfort naszego codziennego funkcjonowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny