Jak działa nawilżacz powietrza z jonizatorem?

Funkcja jonizacji powietrza jest jedną z cech dobrego nawilżacza. Urządzenie przeznaczone jest do optymalizowania wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze źle wpływa na układ oddechowy, zwłaszcza u alergików. W okresie jesienno-zimowym nawilżanie powietrza w budynku jest szczególnie ważne. Sezon grzewczy w żaden sposób nie sprzyja bowiem naszemu zdrowiu.

Tradycyjny nawilżacz powietrza o zasilaniu elektrycznym działa na zasadzie uwalniania pary, która skutecznie poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Niektóre urządzenia wyposażone są też w higrostat, czyli specjalny czujnik wilgotności. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza, urządzenie automatycznie się wyłącza.

Zastanawiacie się teraz pewnie, co zatem robi jonizator. Otóż to bardzo ważna funkcja, która działa na jony dodatnie unoszące m.in. kurz w powietrzu. Jonizator wytwarza jony o ładunku ujemnym, które neutralizują te dodatnie. Dzięki temu zjawisku wszelkie zanieczyszczenia z powietrza opadają na podłogę, a my oddychamy czystym powietrzem. Skąd właściwie biorą się jony dodatnie? To zasługa m.in. sprzętów elektronicznych, których w domu nie brakuje. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Rodzaje produktów – porównanie

Typowy nawilżacz powietrza z jonizatorem dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich to bardziej znany nawilżacz parowy z jonizacją. Bardzo prosty schemat działania sprawia, że urządzenie podobne jest do tradycyjnych nawilżaczy. W zbiorniku mieści się określona ilość wody, która podczas pracy nawilżacza jest podgrzewana. Zewnętrzne powietrze miesza się w środku urządzenia z cząstkami zimnej wody, w rezultacie wytwarzając ciepłą i delikatną mgiełkę.

Drugi rodzaj tego dobroczynnego sprzętu to nawilżacz ultradźwiękowy z jonizacją. Tego typu urządzenie wykorzystuje ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka), które rozbijają cząsteczki wody. W efekcie powstaje widoczna mgiełka w postaci sporych kropelek, która może być ciepła lub zimna (możliwe są też obydwie opcje). Takie nawilżacze zwykle posiadają opcję higrometru.

Czas na podsumowanie. Co lepsze: nawilżacz parowy z jonizacją czy ultradźwiękowy z jonizacją? O urządzeniach krąży wiele recenzji. Jednak kluczowym aspektem przy wyborze jest kwestia posiadania zwierząt. Oznacza to, że jeśli mamy w domu psa lub kota, to pokojowy nawilżacz ultradźwiękowy będzie działał drażniąco na zwierzę. Ponadto dosyć duże krople osiadają na meblach lub na podłodze, pozostawiając niewielkie smugi. Z kolei parowy nawilżacz z jonizatorem nie zawsze posiada funkcję higrometru.

Nawilżacz powietrza to świetne rozwiązanie nie tylko dla alergików czy astmatyków. Najlepsze opinie zbierają nawilżacze przebadane klinicznie.
Nawilżacz powietrza z jonizatorem - opinie, ceny, sposób działania, porównanie produktów

Opinie konsumentów o nawilżaczach powietrza

Zaufanie konsumentów z pewnością budzą najbardziej nawilżacze, które zostały przebadane klinicznie. Przeglądając komentarze na forach internetowych, spotyka się wyłącznie pozytywne opinie na temat nawilżaczy. Nawet pomimo dosyć wysokich cen, konsumenci nie grymaszą. Twierdzą jedynie, że nie żałują wydanych pieniędzy, ponieważ zauważyli zdecydowaną poprawę w codziennym funkcjonowaniu.

Świadomość, że inwestujemy we własne zdrowie, sprawia, iż często jesteśmy w stanie wydać sporo więcej, niż moglibyśmy początkowo założyć. To dobra cecha. Wracając do nawilżaczy, większość konsumentów chwali też cichą pracę urządzeń, a także łatwą obsługę. Oryginalnie wyglądający, designerski nawilżacz służy częściej jako dekoracja, spełniając jednocześnie kilka funkcji.

Jednym słowem to fenomenalne urządzenie, które poleca niemal każdy posiadacz. Pozytywne recenzje użytkowników dają nam obraz skuteczności oraz wydajności nawilżacza. Dlatego, jeśli jeszcze nie mamy w posiadaniu tego cudownego urządzenia, nie ma na co czekać.

Cena za pokojowy nawilżacz z jonizatorem

Ceny nawilżaczy powietrza są różne. Kształtują się m.in. w zależności od rodzaju (parowy lub ultradźwiękowy), dodatkowych funkcji oraz pojemności zbiornika. Na przykład ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z opcją jonizacji i higrostatu kosztuje przeciętnie ok. 100 zł – 250 zł. Są i droższe modele, których cena dochodzi nawet do 1 000 zł.

Za nawilżacz parowy należy zapłacić natomiast ok. 200 zł – 600 zł. Najtaniej zakupimy nawilżacz na popularnych aukcjach internetowych. Tam ceny wahają się od 30 zł do nawet 5 000 zł. Do wyboru jest mnóstwo modeli, które nadadzą się zarówno do salonu czy sypialni, jak i do pokoju dziecięcego.

Odpowiednia wilgotność powietrza wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na prawidłową kondycję naszej skóry i włosów. Dlatego warto zastanowić się nad „naprawą” powietrza w pomieszczeniu, gdzie spędzamy dużo czasu lub śpimy. Bez względu na to, czy będzie to parowy, czy też ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, szybko zauważymy korzyści z jego zastosowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny