Skąd się bierze i co może powodować suche powietrze w mieszkaniu?

Najczęstszą przyczyną suchego powietrza okazuje się być centralne ogrzewanie. W sezonie grzewczym utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest bardzo trudne. Z jednej strony fundujemy sobie komfort poczucia ciepła, zaś z drugiej dyskomfort oddychania suchym powietrzem.

Utrzymujące się suche powietrze w mieszkaniu może okazać się bardzo szkodliwe. Zbyt niska wilgotność powietrza negatywnie oddziałuje na naszą koncentrację, wypoczynek oraz ogólny komfort życia. Suche powietrze w sypialni może powodować na przykład uporczywy katar, suchą i łuszczącą się skórę lub kaszel.

Suche powietrze jest także niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci. Są oni znacznie bardziej podatni na bakterie, wirusy i alergeny unoszące się w powietrzu. Dlatego tak ważne jest nawilżanie powietrza w domu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł o nawilżaczu powietrza z jonizatorem.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Domowe sposoby na suche powietrze

Najskuteczniejszym sposobem na nawilżenie, a także oczyszczenie powietrza jest domowy nawilżacz powietrza. Jednak nie każdy jest skłonny wydawać kilkadziesiąt złotych na urządzenie, które tak naprawdę nie wiadomo czy będzie spełniało swoją funkcję.

Warto więc zapamiętać sprawdzone domowe sposoby na suche powietrze, dzięki którym z pewnością poprawimy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Niewielkim nakładem sił możemy wyeliminować uciążliwy katar czy kaszel.

W odpowiedzi na pytanie, jak nawilżyć powietrze w pokoju, zalecamy przede wszystkim częste wietrzenie. Metoda nie jest jednak wskazana zimą, ponieważ powietrze z zewnątrz także jest suche. Nawilżanie powietrza zapewnią także zielone rośliny doniczkowe oraz mokre pranie, które warto umieścić na grzejniku w sypialni.

Nawilżacze powietrza mogą być bardzo ciekawe we wzornictwie. Nawilżacze mogą się świetnie sprawdzić, zwłaszcza w sypialni.
Nawilżanie powietrza - warto czy nie? Opinie, porady, ciekawostki

Czy warto nawilżać powietrze w domu? Opinie

Nawilżanie powietrza to bardzo ważna sprawa. Od poziomu wilgotności wdychanego powietrza zależne jest przede wszystkim nasze samopoczucie, kondycja skóry i włosów. Suche powietrze najbardziej szkodzi dzieciom oraz kobietom w ciąży.

Wysuszone gardło, śluzówki oraz słaba kondycja układu odpornościowego sprawia, że stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje układu oddechowego. Wszystko przez suche powietrze. W związku z tym warto dbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu.

Dostatecznie nawilżone powietrze w pomieszczeniu niewątpliwie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego, jeśli zauważymy, że np. nasza skóra jest od jakiegoś czasu przesuszona, budzimy się z katarem lub kaszlem, lub nie potrafimy się skoncentrować – to znak, że w naszym pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze. Doraźne zastosowanie domowych metod nawilżania powinno poprawić jakość naszego życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny