Nie popełniaj tych błędów, jeśli kupujesz sprzęt AGD do zabudowy kuchennej
Jesteś na etapie wyposażania swojej kuchni i chcesz urządzić ją w zabudowie? Aby przestrzeń kuchenna stała się nie tylko efektowna, ale i funkcjonalna, potrzeba doskonałej organizacji. Jak wiadomo, w zabudowie powinny znaleźć się rozmaite sprzęty AGD, które ułatwią przyrządzanie posiłków. Oto kilka ważnych wskazówek, o których warto pamiętać, żeby nie popełnić błędu podczas kupowania sprzętów kuchennych do zabudowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o polecanych produktach.
O czym pamiętać, kupując sprzęt AGD do zabudowy kuchennej?
Zmywarka i jej wielkość – to trzeba ustalić!
Zanim bez zastanowienia wybierzesz zmywarkę pod zabudowę, dobrze oszacuj, ile posiadasz miejsca w kuchni. Wybranie dużej zmywarki wcale nie jest skomplikowane. Znacznie trudniej będzie jednak wkomponować ją później w meble w zabudowie. Co, jeśli bowiem okaże się, że na zakupiony sprzęt nie posiadasz zbyt wiele miejsca? Przecież nie oddasz z powrotem do sklepu dopiero co zamówionych mebli tylko po to, aby zmieścić zmywarkę. Warto wobec tego dobrze przemyśleć wielkość urządzenia, ale też miejsce montażu zmywarki w meblach. Lepiej nie kupować jej bez przekonania, czy na pewno się zmieści w zabudowie kuchennej. Mimo że wiele osób doskonale o tym wie, jest to wciąż jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas kupowania sprzętów AGD do kuchni.
Kupując zmywarkę, nigdy nie zapominaj o jej rozmiarze. Najlepiej dopasować ją nie tylko do ilości domowników, ale też ewentualnej częstotliwości zmywania naczyń. Dla singli oraz par doskonałym rozwiązaniem może okazać się mała zmywarka o szerokości 45 cm. Dla wielodzietnych rodzin najkorzystniej będzie zainwestować w duże urządzenie do zabudowy o wymiarze 60 cm. W mniejszych zmywarkach pomieścić można mniej kompletów naczyń (np. 10 kompletów), natomiast w większych umyć można odpowiednio kilka, a czasami kilkanaście talerzy, sztućców lub szklanek więcej. Przy okazji warto dodać, że zmywarkę powinno się dobrać również pod kątem programów, jakie ma wgrane. Niektóre z nich mogą bowiem okazać się naprawdę bardzo przydatne.
Zwróć na to uwagę przed wybraniem piekarnika do zabudowy
Nie musisz strzelać z wyborem piekarnika do swojej kuchni – tym bardziej, jeśli jest w zabudowie. Dziś na rynku mamy tak ogromne możliwości, że bez problemu dobrać można idealny piekarnik pod swoje meble kuchenne. Dopasujesz go zarówno pod wyższe partie zabudowy kuchennej, jak i dół mebli. Wśród najbardziej popularnych na szczególną uwagę zasługuje np. piekarnik elektryczny, który trzeba wybrać jednak nie tylko ze względu na nowoczesny design, ale i przeznaczenie. Wyłącznie w ten sposób można idealne dobrać pod siebie parametry użytkowe urządzenia. Nigdy nie kupuj piekarnika ze względu na jego cechy zewnętrzne – czasami bywa to zgubne. Lepiej zwrócić uwagę na następujące szczegóły:
- Wielkość piekarnika – zwykle jest to od 45 cm do 90 cm.
- Typ piekarnika – może być m.in. z termoobiegiem albo z mikrofalówką.
- Programy – z ich pomocą uda się np. dostosować temperaturę do przyrządzanego posiłku.
- Czyszczenie – niektóre piekarniki mogą to robić samodzielnie (funkcja pyrolizy).
- Prowadnice – doskonale sprawdzają się wytłaczane albo teleskopowe.
- Otwieranie drzwiczek – jeśli urządzenie stać będzie w zabudowanym słupku, otwierane drzwiczki od boku albo z dołu będą wręcz idealnym rozwiązaniem.
AGD w zabudowie – dowiedz się, jak poprawnie dopasować je do kuchni
Jaki okap do małej lub dużej zabudowy kuchennej?
W małej kuchni najlepiej sprawdzają się okapy podszafkowe. Aby sprytnie ukryć to urządzenie i jednocześnie sprawić, że będzie użyteczne, warto postawić również na okap uniwersalny lub kominowy – wszystko zależy od rozmieszczenia mebli. Natomiast w dużej kuchni znacznie lepiej wyglądają okapy wyspowe. Wszędzie tam, gdzie płyta grzewcza znajduje się dokładnie na środku wolnostojącej wyspy, powinien zawisnąć nad nią okap. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w momencie, gdy chcesz całkowicie schować okap w zabudowie kuchennej. Co zrobić, żeby nie było go widać? Możesz zdecydować się na jeszcze inny rodzaj okapu, np. teleskopowy. Znakomitym i sprytnym rozwiązaniem może być wkład, który umieszcza się nad kuchenką, pod spodem szafki.
Jeśli okap ma dobrze spełniać swoje funkcje i odprowadzać parę wodną, która wydziela się podczas gotowania potraw, wentylacja w nim powinna być możliwie jak najlepszej jakości. To kolejny błąd, który sporadycznie popełniamy – zwracanie uwagi wyłącznie na design, a nie na funkcjonalność urządzenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny okap pod zabudowę, dokładnie przyjrzyj się filtrom, jakie są w niego wbudowane oraz jaka jest wydajność urządzenia. Zastanów się też znacznie wcześniej nad przeznaczeniem okapu i nigdy nie kieruj jedynie jego wyglądem. Co z tego, że okap będzie wyglądał nowocześnie i miał piękny kolor, jeśli nie będzie dostatecznie dobrze spełniał swojego zadania? Zawsze miej to na uwadze, zwłaszcza że sprzęt pod zabudowę zwykle znaleźć jest znacznie trudniej niż wolnostojące urządzenia AGD do kuchni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat zabudowy.
Lodówka nie może być za duża!
Najważniejsze jest dopasowanie lodówki do posiadanej przestrzeni. Co z tego, że kupisz ogromne urządzenie, o jakim marzyłeś, jeśli nie będzie ono do końca się otwierać? Ludzie czasami na siłę wciskają wielką dwudrzwiową lodówkę do przestrzeni kuchennej, zabierając jej niemal połowę. Nie da się ukryć, otwierana w ten sposób lodówka wymaga naprawdę sporo miejsca. Jeszcze trudniejszym zadaniem okazuje się jednak schowanie lodówki w zabudowę kuchenną. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że kupione urządzenie jest tak duże, że ukrycie go w zabudowie okazuje się niemożliwe. Warto więc dobrze przemyśleć, jak rozwiązać tę kwestię i nie kupować lodówki, tylko dlatego, że ładnie wyglądała lub była w promocyjnej cenie.
Czy masz na tyle dużo miejsca w kuchni, że schowasz dwudrzwiową lodówkę w zabudowę? A może lepiej postawić na jednodrzwiowe urządzenie? Przy planowaniu aneksu kuchennego kwestia umiejscowienia lodówki powinna grać „pierwsze skrzypce”. Warto też zwrócić uwagę na drzwiczki lodówki. Powinny otwierać się tak, aby nie kolidowały z innym sprzętem, który sąsiaduje z lodówką. Zwróć też uwagę na poziom wentylacji urządzenia pod zabudowę. Jeśli nie będzie zbyt dobry, lodówka może nie działać poprawnie. W pewnym momencie może również całkiem przestać pełnić swoje funkcje. Właśnie dlatego poziom wentylacji i zapewnienie wentylacji w zabudowanej lodówce jest bardzo ważne. Nie kupuj również urządzenia niskiej klasy energetycznej. Dobrej jakości lodówka powinna być oznaczona przynajmniej literką „A”.
Wybór płyty do zabudowy – trudne zadanie?
Kupując płytę do zabudowy kuchennej, zdecydować można się na indukcyjną, ceramiczną, elektryczną lub gazową. Zanim jednak wybierzesz którąkolwiek z nich, zorientuj się, czy można wkomponować ją do zabudowy i podłączyć! Niekiedy jest bowiem tak, że stare budownictwo nie umożliwia opcji zainstalowania płyty indukcyjnej. Warto wobec tego już znacznie wcześniej zorientować się, na jakiego rodzaju płytę pozwolić możesz sobie w mieszkaniu. Ważne będzie też dobranie rozmiaru płyty grzewczej do zabudowy kuchennej. Do małej kuchni dla singla wystarczy wąska płyta z dwoma palnikami. Z kolei w dużych kuchniach lepiej sprawdzą się szerokie płyty z kilkoma palnikami. W przypadku dużych rodzin, takich palników może być nawet pięć lub sześć. Standardowe są kuchenki z czterema palnikami.
Płyta do zabudowy jest rozwiązaniem nowoczesnym i niezwykle estetycznym. To właśnie dzięki niej zaoszczędzić można sporo miejsca w kuchni i podkreślić jej niesamowity design. Nigdy nie zapominaj jednak o tym, że podstawową kwestią doboru płyty jest rodzaj instalacji, jaki mamy w kuchni. Brak gazu to możliwość podłączenia np. płyty ceramicznej lub indukcji. Podłączony do kuchni gaz zwykle oznacza konieczność zakupu kuchenki gazowej. Jeśli jesteś niezdecydowany między kilkoma rodzajami płyt, a możesz pozwolić sobie na montaż każdego typu, postaw na płytę gazowo-indukcyjną. Nie zapomnij też o jednej ważnej kwestii – zawsze szukaj płyty z szeregiem dodatkowych funkcji. Zwiększyć bowiem mogą jej funkcjonalność, a także uczynić strefę gotowania jeszcze bardziej komfortową. Wybór płyty do zabudowy nie jest łatwym zadaniem. Jednak wiedząc, na co zwrócić uwagę podczas kupowania sprzętu AGD do zabudowy, podjęcie decyzji na pewno będzie prostsze.