Kto jest narażony na niedobory witamin?

Na niedobory witamin są szczególnie narażone osoby ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pewne składniki, w tym kobiety w ciąży, dzieci i rozwijająca się młodzież, a także osoby przewlekle chore czy też przyjmujące niektóre leki. Niedobory często występują u alkoholików, palaczy, osób zmagających się z przewlekłym stresem czy też u kobiet i mężczyzn stosujących restrykcyjne diety odchudzające.

Profilaktyka niedoborów witamin – zdrowa, zróżnicowana dieta

Podstawą, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia dzieci i osób dorosłych, jest zróżnicowana dieta, która będzie dostarczać do organizmu białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały i inne ważne składniki w dawkach dostosowanych do zapotrzebowania. By uniknąć niedoborów witamin i ich groźnych skutków, należy przede wszystkim skupić się na jakości swojego jadłospisu. Posiłki powinny być urozmaicone i zbilansowane, a na talerzu powinno się znaleźć jak najwięcej warzyw i owoców. Nie bez znaczenia są również pokarmy pochodzenia zwierzęcego, nabiał, jaja, a także kasze itd. Zaleca się wybierać żywność jak najmniej przetworzoną. Jeśli obserwujemy jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na niedobory witamin, zmiana diety powinna być pierwszym krokiem, by należycie zadbać o swój organizm.

Gdy dieta to za mało, czyli rola suplementacji w profilaktyce niedoborów witamin

Zdarza się, że dieta okazuje się niewystarczająca, by uchronić się przed niedoborami niezbędnych składników odżywczych i ich skutkami. Oczywiście istnieją witaminy o większym i mniejszym ryzyku niedoborów.

W przypadku narażenia na niedobory, zasadne może okazać się wspomaganie suplementacją. Preparaty witaminowe należy jednak dobierać mądrze, kierując się zapotrzebowaniem swojego organizmu. Jedną z witamin zalecanych do suplementacji jest witamina D. Choć organizm jest zdolny do jej syntezy, nie przebiega ona w takim samym stopniu przez cały rok. Kobietom starającym się o dziecko i pacjentkom w ciąży zaleca się natomiast przyjmowanie kwasu foliowego, czyli witaminy B9.

Trzeba mieć na uwadze, że apteka internetowa (jak np. https://www.aptekarosa.pl/) i znajdujący się w niej asortyment nie zapewnią jednak zdrowia osobie, która nie będzie o siebie dbać i wciąż narażać się na niedobory. Suplementację należy bowiem traktować jako wsparcie zdrowej diety, a nie jej zamiennik. Sam suplement z witaminami to za mało, by należycie zadbać o swój organizm, natomiast jego włączenie w zdrowy tryb życia może być w niektórych przypadkach bardzo pomocne.

Jak rozpoznać niedobory witamin? Niepokojące objawy

Organizm człowieka może wysyłać wiele sygnałów, które mogą wskazywać na to, że zmaga się z niedoborami. Często jednak bywają one lekceważone przez pacjentów lub uznawane za chwilowy spadek kondycji. Do objawów niedoborów witamin można zaliczyć m.in.:

  • problemy z koncentracją i pamięcią,

  • problemy skórne,

  • osłabione i pozbawione blasku włosy, które wypadają w większych ilościach,

  • rozdwajające się i łamliwe paznokcie,

  • osłabienie odporności,

  • ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie,

  • problemy ze snem.

Oczywiście poszczególne objawy niedoborów witamin mogą różnić się zależnie od tego, jakich składników brakuje w diecie danej osoby. Nieco inaczej objawia się np. niedobór witaminy D niż przykładowo niedobór witamin z grupy B czy też niedobór witaminy C. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twój organizm nie działa tak, jak powinien, przyjrzyj się bliżej swojemu jadłospisowi lub wykonaj badania, które pomogą w określeniu przyczyn występujących dolegliwości.

Czy każdy powinien suplementować witaminy w wysokich dawkach?

Jeśli chodzi o kwestie suplementacji, narosło sporo mitów i błędnych przekonań, które są powielane przez wiele osób. Nie wygląda to tak, że każdy powinien suplementować witaminy. Osoby zdrowe, które odżywiają się prawidłowo, przebywają na słońcu i są aktywne, nie zawsze muszą je przyjmować. Jeśli jednak dieta nie wystarcza czy też występują dodatkowe czynniki, zwiększające zapotrzebowanie bądź ograniczające przyswajalność witamin dostarczanych z pożywieniem, suplementacja może okazać się zasadna.

Nie w każdym przypadku należy też sięgać po suplement czy lek z najwyższą na rynku dawką substancji czynnej. Dawkę przyjmowanych witamin należy zawsze dostosowywać indywidualnie do potrzeb swojego organizmu. Pomocne może być w tym przypadku wykonanie badań krwi oraz konsultacja z lekarzem. Nigdy też nie należy stosować większych dawek suplementów witaminowych od zalecanych – przyjęcie większej dawki nie zwiększy korzystnego działania produktu na organizm, a może wiązać się z wystąpieniem hiperwitaminozy, która niekiedy jest równie (lub bardziej) szkodliwa, co hipowitaminoza.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej