Niskie ciśnienie w ciąży - jak je bezpiecznie podwyższyć?
Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży są zazwyczaj zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety. Ciśnienie można podwyższyć do normy domowymi metodami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niskiego ciśnienia u kobiet w ciąży oraz w jaki sposób je bezpiecznie podwyższyć. Znajdziesz również informacje, kiedy należy zgłosić się do lekarza z powodu niedociśnienia. Dowiedz się też więcej na temat prawidłowego ciśnienia w ciąży.
Niskie ciśnienie w czasie ciąży – przyczyny
W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian. Jedną z nich jest zwiększenie o ok. 40-50% objętości krwi krążącej w naczyniach. Dodatkowo pod wpływem hormonów naczynia krwionośne rozszerzają się, co zmniejsza opór naczyniowy. Efektem tych zmian jest spadek ciśnienia tętniczego. W celu zapewnienia właściwego ukrwienia tkanek i narządów, przyspieszeniu ulega akcja serca, czego rezultatem jest niskie ciśnienie i równocześnie wysoki puls. Ciśnienie spada średnio o 5-10 mmHg (skurczowe) oraz 15 mmHg (rozkurczowe).
Niskie ciśnienie stanowi najczęściej wynik opisanych zmian zachodzących w ciele przyszłej matki. Ponadto istnieją czynniki sprzyjające i potęgujące spadek ciśnienia, a w efekcie pojawienie się niepożądanych objawów. Do innych przyczyn niskiego ciśnienia w ciąży należą m.in.:
- krwawienie,
- niedożywienie,
- odwodnienie, np. będące następstwem wymiotów,
- długi odpoczynek w łóżku w pozycji leżącej,
- zaburzenia endokrynologiczne, np. niedoczynność tarczycy,
- anemia (niedokrwistość).
Przyczynami niskiego ciśnienia krwi mogą być również infekcje oraz reakcje alergiczne, wywołane np. ukąszeniem przez osę.
Niskie ciśnienie w ciąży – czy jest groźne?
Zawroty głowy oraz omdlenia będące skutkiem niskiego ciśnienia mogą prowadzić do urazów i upadków, co jest groźne dla dziecka. Ponadto kolejnym zagrożeniem wynikającym z niskiego ciśnienia może być niewydolność łożyska oraz niedokrwienie płodu, które mogą prowadzić do hipotrofii wewnątrzmacicznej, wad ośrodkowego układu nerwowego płodu, przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.
Dla kobiety natomiast zbyt niskie ciśnienie krwi wiąże się z ryzykiem niedokrwienia narządów wewnętrznych oraz wstrząsu, co stanowi stan zagrożenia życia.
Kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza w sytuacji, gdy niskie ciśnienie powoduje przewlekłe zmęczenie, omdlenia, zwiększone pragnienie, zawroty głowy. Ponadto bezobjawowe ciśnienie 80/50 mmHg wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.
Domowe sposoby na niskie ciśnienie w ciąży
Wyróżnia się kilka domowych sposobów na podniesienie ciśnienia. Przede wszystkim należy powoli wstawać z łóżka lub pozycji siedzącej. Należy się zdrowo odżywiać, jedząc często małe porcje. Potrawy można dosalać. Trzeba odpowiednio się nawadniać. Zaleca się też spanie i leżenie na lewej stronie, jak również unikanie zakładania ciasnych i obcisłych ubrań.
Więcej wartościowych informacji na temat zdrowia dziecka i matki w okresie ciąży znajdziesz na stronie https://www.mamazone.pl.
Artykuł sponsorowany, powyższy materiał nie jest poradą medyczną, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów zdrowotnych zalecamy niezwłoczny kontakt z lekarzem.