Reflektorki jako doskonałe źródło światła

Nowoczesny, designerski styl obecnie najmocniej kojarzy się z minimalizmem lub stylem industrialnym. W takich aranżacjach ważny jest nie tylko dobór odpowiednich mebli i elementów ozdobnych, ale także wybór lamp. Ciekawym i modnym rozwiązaniem są reflektorki sufitowe. Ich nieco surowa prezencja jest w stanie dodać oryginalnego charakteru absolutnie każdemu wnętrzu. Jak sprawić, aby tego typu oprawy oświetlały całe pomieszczenie?

Zacznijmy od tego, że reflektorki sufitowe są wyposażone w ruchome główki z możliwością zmiany ich położenia. Przeważnie są to lampy z minimalistycznym designem, które idealnie wkomponowują się w założenia bieżących trendów we wnętrzarstwie. Istnieje możliwość kierowania kątem padającego z nich światła, co pozwala na dobre doświetlenie konkretnych stref w sypialni, kuchni, czy też salonie. Lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu.

Innymi cechami reflektorków, które zasługują na uwagę, są:

  • wymienne żarówki, których moc i barwę światła można wybrać samodzielnie,
  • wbudowane moduły LED o dłuższej żywotności i większej mocy święcenia. Prezentują one także lepsze parametry współczynnika CRI (dotyczy niektórych modeli).

Współczynnik oddawania barw (CRI) to wskaźnik, dzięki któremu można zachować prawidłowe odwzorowanie kolorów i kontrastów barwowych. Pozwala to uzyskać efekt naturalnego wyglądu poszczególnych przedmiotów w danym pomieszczeniu.

Ofertę reflektorków sufitowych znajdziesz na stronie https://www.strefalamp.pl/reflektorki-sufitowe.

Czym jest system szynowy?

Systemy szynowe to specjalne układy oświetleniowe, które montowane są bezpośrednio na suficie. Ich konstrukcja pozwala na jednoczesne zasilanie wielu lamp i wymaga umieszczenia specjalnej szyny na górnej płaszczyźnie pomieszczenia. Takie rozwiązanie doskonale prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Jest ono także wysoce efektywne.

W skład tego mechanizmu wchodzi wiele elementów. Najważniejszymi z nich są szyny, łączniki i uchwyty służące do mocowania, zasilacze, zaślepki i wreszcie same oprawy świetlne. Liczba składowych pozornie może powodować wrażenie dużego skomplikowania, jeśli chodzi o instalacje tych urządzeń. W praktyce jednak wszystko okazuje się dość proste. Tak naprawdę najbardziej wymagającym procesem nie jest sam montaż, a wybranie poszczególnych detali.

System szynowy można podzielić na dwie kategorie:

  • jednofazowy wykorzystujący zaledwie jeden obwód elektryczny i pozwalający na włączenie wszystkich źródeł światła jednocześnie;
  • trzyfazowy, gdzie stosowane są trzy niezależne obwody elektryczne, co pozwala na większą manipulację światłem. Oznacza to, że użytkownik może włączać wszystkie lub tylko wybrane przez siebie sekcje.

Warto zaznaczyć, iż w systemie szynowym wykorzystywane są te same reflektorki, których używa się w formie oświetlenia głównego (bez szyny). Różnica w przypadku obu opcji polega na posłużeniu się innym adapterem do przyłączenia na suficie. Konkluzja jest taka, że pod względem wizualnym rozwiązania te wyglądają bardzo podobnie. Zmienia się jedynie komfort samego użytkowania opraw świetlnych.

System szynowy wraz z akcesoriami i lampami znajdziesz pod adresem https://www.strefalamp.pl/oswietlenie-szynowe.

Porównanie obu rozwiązań

Reflektorki montowane bezpośrednio na suficie wymagają wcześniejszego planowania tego, w jaki sposób zostaną poprowadzone kable. Projekt musi zostać opracowany, zanim zostaną położone tynki. W przypadku tej opcji rezygnuje się także z umieszczenia listwy na górnej płaszczyźnie pomieszczenia.

W efekcie całość prezentuje się bardzo estetycznie, co z całą pewnością jest sporą korzyścią. Natomiast niekwestionowaną wadą rozwiązania jest fakt, iż nie ma możliwości dołożenia kolejnych punktów świetlnych po zakończeniu procesu wykonywania instalacji, jeśli nie zamierza się przy okazji podejmować przeprowadzania prac remontowych i wdrażania lekkich przeróbek.

Oświetlenie szynowe daje zdecydowanie więcej swobody, ponieważ można:

  • podłączyć reflektorki na szynie w dowolnym miejscu,
  • samodzielnie zmieniać położenie poszczególnych lampek,
  • dołożyć kolejne reflektorki w każdej chwili,
  • dodać kolejną szynę bez konieczności robienia remontu i kucia powierzchni sufitu,
  • zwiększyć ilość światła dodając kolejne lampy w systemie szynowym i sterować strumieniem światła tak, aby padało ono w zakamarki, w których go brakuje.

Trzeba również nadmienić, iż szyny same w sobie stanowią świetną dekorację wnętrza. Taka kompozycja doskonale prezentuje się w pomieszczeniach zachowanych w stylu minimalistycznym lub — znacznie bardziej surowym — wystroju industrialnym. System szynowy dość wyraźnie nawiązuje do tego, jak wyglądają budynki przemysłowe, co odpowiada dzisiejszej modzie.

Reasumując — lampy w systemie szynowym są eleganckie i dodają wnętrzu wyrazistego charakteru, a dzięki temu, iż z ich pomocą można wyeksponować poszczególne strefy w pomieszczeniach, całość prezentuje się nad wyraz estetycznie.

System szynowy jako rozwiązanie uniwersalne

Systemy szynowe to perfekcyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o wystrój współczesnych wnętrz. Mechanizm jest wysoce funkcjonalny i doskonale sprawdza się w praktycznie wszystkich pomieszczeniach — od kuchni, poprzez garderobę, a na korytarzach i salonie kończąc. W każdej z tych lokalizacji taki układ opraw może pełnić funkcję głównego oświetlenia lub jedynie dekoracyjnych punktów świetlnych, dających delikatny i subtelny efekt.

Możliwość modyfikowania położenia poszczególnych lamp i tym samym kierunku, w którym świecą, pozwala na wyeksponowanie wybranych przez siebie elementów wyposażenia wnętrza. Mogą to być na przykład obrazy, stół jadalniany, blat kuchenny, a także różnego rodzaju pamiątki rodzinne.

Uniwersalność systemu szynowego objawia się również w tym, że umieszczone na nim punkty świetlne mogą być wykorzystywane również jako świetlenie centralne, które przydaje się np. podczas spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi, jak również w czasie robienia generalnych porządków, kiedy to konieczne jest doświetlenie wszystkich zakamarków.

Warto również wspomnieć, że omawiana opcja okazuje się odpowiednia nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale także w budynkach biurowych oraz handlowych. Systemy szynowe znajdują też zastosowanie w hotelach o nowoczesnym wykończeniu, stylowych restauracjach, kawiarenkach oraz w różnego rodzaju klubach tanecznych i pubach. Słowem, opcja ta jest elegancka, minimalistyczna i bardzo praktyczna, co całościowo czynią ją naprawdę godną uwagi.

Te i inne produkty oświetleniowe znajdziesz na stronie https://www.strefalamp.pl.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej