Tradycyjne a nowoczesne stroiki wielkanocne

Stroiki wielkanocne na stół w XXI wieku

Czy nowoczesne stroiki wielkanocne powinny przypominać te tradycyjne? W dawnych czasach podstawową dekoracjami świątecznego stołu były święconki czy świece. Współcześnie chętnie dodajemy też różne inne kompozycje. Zwłaszcza jeżeli trzeba przystroić większy stół na dużą liczbę gości.

We współczesnym rękodziele popularnością cieszą się zarówno materiały naturalne jak i syntetyczne. Nie ma też problemu w ich łączeniu. Styropianowe pisanki można zamocować na gałązkach z brzozy, a długopisem 3D ozdobić korę sosnową. Najważniejsze jest, żeby robić to z wyczuciem.

W XXI wieku do łask wracają też starsze metody zdobnictwa. Przede wszystkim decoupage, wyszywanki lub malowanie na szkle i porcelanie. Niestety nowoczesne wnętrza nie wyglądają równie dobrze ze wszystkimi ozdobami. Minimalistyczne mieszkanie dobrze jest ozdobić równie subtelnymi kompozycjami.

Modne i ponadczasowe kompozycje na Wielkanoc

Istnieje kilka ponadczasowych zasad, które powinniśmy uwzględnić zanim zabierzemy się do kompozycji na święta wielkanocne. Dzięki stosowaniu się do nich nasze dekoracje, nawet z nowoczesnych materiałów, zawsze będą ponadczasowe.

W kompozycjach powinny przeważać kolory jasne i świeże. Zwłaszcza żółty, jasnozielony, błękitny. Warto też używać bieli. Wyjątkiem są stroiki wielkanocne na stół wykonywane z naturalnego płótna, sznurka jutowego, kory i innych niebarwionych elementów naturalnych.

Poza tym powinno się używać jednego lub kilku typowo wielkanocnych motywów. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że na pierwszym miejscu są baranki, kurczaki i zające. Ważne są też pisanki, ale nie musimy przygotowywać ich w tradycyjny sposób. Nowoczesne stroiki wielkanocne z użyciem niemalowanych wydmuszek lub jajek ze sznurka utrwalonego klejem będą ciekawym, subtelnym wariantem tradycyjnych dekoracji.

Nowoczesny stroik wielkanoncy na stole z pędów brzozy, a także inne pomysły na nowoczesne stroiki wielkanocne
Nowoczesne stroiki wielkanocne na stół do ozdoby, a także 5 najlepszych sposobów na stroiki wielkanocne

Z kwiatów sprawdzą się właściwie wszystkie, które kwitną wczesną wiosną. Najbardziej popularne to żonkile i szafirki. Mogą być też hiacynty czy irysy. Z motywów roślinnych warto też użyć gałązek wierzby i pokrytych młodymi listkami gałązek brzozowych.

Z pewnością pomysłów na stroiki wam nie zabraknie. Przejdźmy teraz do konkretnych przykładów.

Pomysły na stroiki krok po kroku

Pomysł 1 – Kompozycje z gałązkami brzozy

Stroiki wielkanocne z brzozy są łatwe do wykonania i zawsze wyglądają świeżo na stole. Oto propozycja stroika z gałązkami brzozy krok po kroku:

Używamy długich na około 30-40 cm cienkich gałązek. Układamy je w bukiet w wazonie. Świątecznymi ozdobami w tej kompozycji będą malowane wydmuszki na wstążkach, które zawiesimy na gałązkach. Odradzamy stosowanie jajek ze styropianu, bo są cięższe. Wydmuszki najlepiej pomalować na jednolite pastelowe kolory. Przewlec wstążki o podobnym odcieniu lub białe i zawiesić na gałązkach brzozy. Dla lepszego efektu podobną wstążką można przewiązać cały bukiet. Wydmuszki w ciepłych kolorach można nawlec na zielone lub żółte wstążki, w przypadku zimnych kolorów lepiej wybrać biel.

Pomysł 2 – Malowane otoczaki

Oto prosta kompozycja z wykorzystaniem drobnych otoczaków. Można ją przygotować nawet z małymi dziećmi. Wszystko czego potrzebujemy to kilka do kilkunastu płaskich otoczaków i farby lub pisaki akrylowe. Jeżeli są to kamienie z ogródka czy ze spaceru, to najlepiej je wyszorować i wysuszyć przed użyciem. Na przygotowanych kamieniach po prostu malujemy motywy wielkanocne. Do dobrej prezentacji takich kompozycji można użyć płaskiego, szklanego naczynia. Można je też porozkładać na stole, byle nie przeszkadzały w stawianiu na nim potraw. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z pomysłami na ozdoby wielkanocne z papieru.

Pomysł 3 – Dekoracje z użyciem kory i mchu

Kolejnym świetnym materiałem do stroików wielkanocnych na stół są mech i kora. Trzeba je tylko zabezpieczyć przed użyciem, żeby nie pojawili się w mieszkaniu nieproszeni goście. Jeżeli masz kupiony mech i korę, to nie musisz się o to martwić.

Kora drzewa z mchem jako stroik wielkanocny, a także najlepsze nowoczesne stroiki wielkanocne na stół
Nowoczesne stroiki wielkanocne na stół, czyli TOP 5 najlepszych pomysłów na ciekawe stroiki wielkanocne

Oto co można zrobić z tych naturalnych komponentów krok po kroku:

Dobieramy korę, najlepiej brzozy. Mech może być prawdziwy, zakonserwowany albo sztuczny np. z włókna czy z papieru. Korę wyściełać od środka mchem. Skleić za pomocą kleju z pistoletu lub cjanopanu. Na wierzchu ułożyć pisanki. Można na środku ustawić baranka albo zajączka.

Pomysł 4 – Wycinanki z papieru

Najprostszą formą kompozycji na święta wielkanocne są te wykonane z papieru. Od najprostszych wycinanek do dzieł sztuki – możemy dowolnie upiększyć świąteczny stół. Jednym z najprostszych pomysłów, które jednocześnie będą dobrze wyglądać, jest wycięcie sylwetek (zajączka, baranka, kurczaka) z grubszego papieru o ziarnistej powierzchni (gruby papier makulaturowy lub czerpany). Na każdą sylwetkę przypadają dwie części, przód i tył. Sklejamy je razem na niezbyt długich patykach i zatykamy w gąbkowym podłożu. Podłoże może się znajdować w doniczce lub w koszyku wiklinowym.

Pomysł 5 – Doniczki z pisanek

Wiedzieliście, że skorupki jajek są zdrowe dla niektórych roślin? Warto to wykorzystać tworząc malowane wydmuszki, które zarazem będą doniczkami. Zrobienie ich krok po kroku jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych zdolności. W tym celu tworzymy wydmuszki, odłupujemy kawałek z jednego czubka (trochę nad połową skorupki) i wypełniamy skorupkę ziemią (pisankę można, ale nie trzeba, wcześniej pomalować). Wkładamy najlepiej sukulenty odpowiednio małej wielkości. I właściwie dekoracja gotowa. Można ją ustawić z pomalowanym lub ozdobionym etui.

Jak dobierać stroiki wielkanocne na stół

Korzystając z różnych pomysłów na stroiki można się pogubić. Warto jednak, żeby ich estetyka odpowiadała wystrojowi całego stołu. Jeżeli używasz na przykład tradycyjnej zastawy z motywami kwiatowymi, to dobrym dopełnieniem będą również akcenty kwiatowe np. na pisankach. Jeśli będziesz korzystać z żółtych serwetek i zielonego obrusu, to dobrze pomalować pisanki na podobne kolory.

Dobranie stylu stroików wielkanocnych na stół też będzie dodatkowym atutem kompozycji. Do lnianego obrusu dobrze będzie dobrać bardziej naturalne materiały. Świetnie sprawdzi się kora, gałązki brzozowe, sznurek z juty itp. W przypadku nowoczesnej zastawy ze szkła można zastosować minimalistyczne doniczki szklane, wypełnione żwirem, w których zamieścimy nasze elementy dekoracyjne.

Niezależnie od tego jakie stroiki wielkanocne wybierzesz, będą one dopełnieniem wystroju stołu. Warto się postarać, zwłaszcza jeżeli mają upiększyć uroczysty obiad świąteczny dla całej rodziny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny