Nubuk i zamsz - podobieństwa i różnice, czyszczenie, konserwacja

Skórzane buty i dodatki cieszą się nieprzemijającą popularnością. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą służyć przez długi czas. Cenne jest też to, że występują w wielu odmianach. Wykonywanych z materiału licowego lub szorstkiego. Do drugiej z podanych grup należy nubuk i zamsz. Surowce mające pewne podobieństwa, ale też zasadnicze różnice. Przedstawiamy je poniżej a do tego sprawdzamy jak wygląda czyszczenie i konserwacja.

Buty zamszowe i nubukowe

Skóra naturalna używana do produkcji obuwia i galanterii występuje w dwóch podstawowych wersjach. Pierwszą z nich jest odmiana licowa. Jej wyprawiona część jest całkowicie gładka. Często jest dodatkowo woskowana. Dzięki temu zyskuje połysk a co za tym idzie ładniejszy wygląd. Materiał licowy jest łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie wilgoci. Natomiast w drugiej grupie znajdują się skóry szorstkie. Na ich powierzchni znajdują się charakterystyczne włoski, co utrudnia czyszczenie. Do tej kategorii zaliczane są trzy materiały. Jednym z nich jest dość popularny welur. Kolejne dwa to interesujący nas nubuk i zamsz.

Na pierwszy rzut oka buty czy rękawiczki nubukowe i zamszowe wyglądają tak samo. Mylenie tych rodzajów skóry jest dość częste. Wpływają na to pewne podobieństwa a pierwszym z nich jest to samo zastosowanie. Ponadto oba materiały na wierzchniej stronie mają wspomniane już włoski. Gdy przejedzie się po nich palcem zmienią ułożenie. Dodatkowo powstanie wyraźnie widoczna, ciemniejsza smuga. Warto też wiedzieć, że oba rodzaje skóry nie najlepiej radzą sobie z wilgocią. Jednakże dokładne obserwacje pozwolą zauważyć różnice pomiędzy nubukiem a zamszem. Po czym klient rozpozna dany materiał?

Pierwszą wskazówką jest długość włosków. Nubuk ma zdecydowanie krótsze włosie niż zamsz. Przez to jest delikatniejszy w dotyku. Co ważne, często pokrywa się go warstwą wosku. To bardzo go upodabnia do skóry licowej. Oba materiały nie słyną z połysku, mimo tego i w tej kwestii można dostrzec różnice. Produkty zamszowe są mniej matowe od nubukowych. Jeśli zaś chodzi o ceny to więcej trzeba zapłacić za drugi ze wspomnianych materiałów. W ten sposób wymieniliśmy wszystkie wizualne różnice. Rozwinięcie tego tematu znajduje się na naszej stronie. Tymczasem w tym tekście przechodzimy do kolejnych ważnych kwestii.

Czyszczenie i konserwacja skóry

Zanim odpowiemy na pytanie jak dbać o nubuk i zamsz wspomnimy jeszcze jedną różnicę. Niedotyczącą wyglądu, lecz sposobu produkcji. Zacząć należy od tego, że na pewnym etapie oba surowce są szlifowane. W przypadku nubuku tę czynność przeprowadza się na wierzchniej stronie, czyli licu. Natomiast zamsz to skóra naturalna powstająca nieco inaczej. Szlifowaniu poddaje się jej wewnętrzną stronę. Występująca pod nazwą mizdry. Oba sposoby obróbki sprawiają, że materiały zyskują miękkość. Jednocześnie stają się niestety podatne na wilgoć i uszkodzenia. Warto, więc wiedzieć jak je zabezpieczyć i odświeżyć.

Wyroby z nubuku i zamszu takie jak rękawiczki czy buty trzeba chronić przed wilgocią. Zatem w miarę możliwości nie należy w nich wychodzić z domu w deszczowe dni. Wilgoć sprawia, że skóra ciemnieje i pojawiają się na niej zacieki. Niezależnie od pogody obuwie trzeba zabezpieczyć odpowiednimi impregnatami. Nie mogą być to pasy i kremy do materiału licowego. Najlepiej sprawdzają się szybkie w użyciu preparaty w sprayu. Regularna konserwacja sprawia, że usuwanie zabrudzeń staje się łatwiejsze. Potrzebna jest jednak specjalna szczotka dostępna w sklepach obuwniczych.

Jak odświeżyć buty z nubuku lub zamszu? Przede wszystkim wszelkie zabrudzenia usuwa się, gdy skóra jest sucha. Do tego zadania najlepiej nadaje się wspomniana już, gumowa szczotka z miękkim włosiem. Radzi sobie z zaschniętym błotem. Tłuste plamy dobrze jest zasypać talkiem i pozostawić w spokoju na godzinę. Po każdym szczotkowaniu warto spryskać obuwie impregnatem. To tylko podstawowe wskazówki dotyczące tego jak dbać o zamsz i nubuk. Więcej cennych informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie. Zachęcamy by się z nimi zapoznać i wypróbować nasze porady.