O czym pamiętać, robiąc projekt łazienki? Poznaj najważniejsze elementy!
Przygotowując projekt łazienki, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważna jest wielofunkcyjność łazienki. Pomieszczenie to służy nie tylko do kąpieli, ale także do wykonywania wielu innych czynności: prania, suszenia ubrań, bielizny, zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz roboczego charakteru łazienka powinna zachować prestiż i stanowić niejako oazę relaksu po ciężkim dniu. Warto zatem odpowiednio podejść do urządzania owej przestrzeni i dokładnie przemyśleć każdy kolejny krok. Stosując się do prostych zasad, można bez problemu zaaranżować piękne i praktyczne pomieszczenie.
Projekt łazienki – od czego zacząć?
Kluczowa jest ocena metrażu i określenie ilości oraz konkretnej lokalizacji punktów poboru wody, w celu rozprowadzenia instalacji. Następnie należy zdecydować się na montaż wanny bądź prysznica (zależy to w znacznej mierze od rozmiaru danej łazienki, ale i preferencji użytkownika).
Kolejnym ważnym krokiem jest wybór materiału wykończenia podłóg i ścian oraz rozmieszczenie i wygląd mebli (najlepiej w sprecyzowanej stylistyce). Spójna kompozycja zawsze prezentuje się lepiej niż przypadkowo zestawione ze sobą elementy. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka i faktura płytek. Naczelną zasadą jest ergonomia, czyli komfort i wygoda korzystania z łazienki. Wprowadzenie jej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego warto zdecydować się na wykonanie projektu łazienki w Leroy Merlin z udziałem specjalisty. To znacząco ułatwi cały proces.
Kolejne kroki przy projektowaniu łazienki
Aby uzyskać odpowiednią ergonomię we wnętrzu, wyjątkowo ważne jest podzielenie łazienki na strefy. Ład i harmonia, ale przede wszystkim funkcjonalność są fundamentalnymi zagadnieniami podczas projektowania. Toteż samodzielnie lub w towarzystwie eksperta, klient powinien omówić kwestię odległości między urządzeniami i wolnej przestrzeni przed kabiną – zapobiega to ograniczeniom swobodnego poruszania się w łazience. Generowanie dodatkowych centymetrów tam, gdzie tylko się da, jest bardzo ważne.
Nie można pominąć też roli oświetlenia (właściwa barwa światła, rozmieszczenia lamp oraz reflektorów). Niezmiernie ważne jest bez wątpienia oświetlenie nad lustrem. Optymalnym wyborem będzie barwa światła o temperaturze 3000 K (dobrze zastosować aż 2 systemy oświetleniowe: jeden rozświetlający pomieszczenie i drugi przy lustrze, oświetlający twarz).
Złote zasady i triki
W łazience niezwykle istotna jest wysokość, na której montuje się poszczególne sprzęty. Dlatego właśnie umywalkę przytwierdza się w odległości 85 cm od podłogi; baterię podtynkową w kabinie prysznicowej na wysokości 100-110 cm, a przy umywalce – 103-105 cm. Co do deszczownicy podtynkowej, powinna ona znajdować się 235 cm nad powierzchnią brodzika lub podłogi. Lustro z kolei, warto umieścić na wysokości 115 cm, a kinkiety na wysokości 175 cm lub centralnie na wysokości 210 cm.
Projekt łazienki musi uwzględnić także łatwe w czyszczeniu powłoki, które uniemożliwiają przyleganie brudu i osadzanie się kamienia. Warto postawić także na deski z mechanizmami wolno opadającymi. Niezbędna jest zdolność łączenia pragmatyzmu z estetyką. Dodatkowo by zaoszczędzić nieco miejsca, korzystnie będzie zakupić model drabinkowy grzejnika, wieszany na ścianie. W obszernych łazienkach obok wanny może stanąć fotel lub wygodny puf, pomagający w czynnościach toaletowych.
Fachowa usługa projektowania łazienki
Podsumowując proces projektowania łazienki, najpierw trzeba przygotować pomiary. Kolejno, na spotkaniu z projektantem można zainspirować się aranżacjami w sklepie stacjonarnym i online, wybrać płytki i pozostałe elementy wyposażenia. Podczas spotkania warto przedstawić swoje pomysły i na bieżąco konfrontować je z ekspertem. Zgłaszanie uwag co do projektu i konsultowanie ich podczas całego procesu zawsze jest mile widziane.
Na miejscu otrzymuje się wizualizację 3D zaprojektowanej łazienki oraz poglądowy rysunek uwzględniający rzut pomieszczenia. Można w tym momencie złożyć zamówienie na materiały z oferty sklepu niezbędne do realizacji projektu oraz otrzymuje się informację o dodatkowych usługach świadczonych przez daną markę. Nie trzeba zatem martwić się o cały przebieg tworzenia projektu, a jedynie zlecić go osobie z doświadczeniem. Architekt wnętrz zadba o kompletność zamówienia, transport produktów pod wskazany adres i zleci montaż.
Detale mają znaczenie
Bohaterem drugoplanowym są natomiast dekoracje, które wbrew pozorom znacząco wpływają na finalny odbiór wnętrza. Nowoczesne akcesoria łazienkowe, wazony, figurki i rzeźby potrafią wspaniale ożywić wnętrze i wprowadzić do niego odrobinę sztuki. Świetnie sprawdzają się też jako łącznik pomiędzy ceramiką a tekstyliami. By projekt nabrał klasy i elegancji, korzystnie będzie użyć wyłącznie szlachetnych materiałów. Bez względu na styl łazienki, zawsze sprawdza się klasyka i minimalistyczne formy.
Współczesne łazienki zachwycają wystrojem. Wśród barw króluje biel, przełamywana wyrafinowanymi akcentami kolorystycznymi w postaci kamieni naturalnych, czy mozaiki. Niezależnie czy do dyspozycji jest mała, czy duża powierzchnia, można równie oryginalnie ją zagospodarować, uzyskując „efekt wow”. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów, jak wstawienie luster, świeżych kwiatów, świec zapachowych i rozłożystego żyrandola, by goście oniemieli z zachwytu. Przytulna przestrzeń z nowoczesnymi akcentami to jest to! Na szczęście w sklepach nie brakuje obecnie wysokiej jakości produktów, przy pomocy których każdy jest w stanie stworzyć wymarzone wnętrze.
artykuł sponsorowany