Ocet jabłkowy - przepis, właściwości, działanie, opinie

Gotowanie nie jest tylko ważnym, domowym obowiązkiem. To także niezwykle pasjonujące zajęcie. Między innymi, dlatego, że używane składniki mogą mieć wiele różnych zastosowań. I nie chodzi tu wyłącznie o kulinaria. Dobrym przykładem potwierdzającym te słowa jest ocet z jabłek. Potrafi wzbogacić smak wielu potraw. Poza tym ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie i jest stosowany w naturalnej medycynie. Warto, zatem dowiedzieć się więcej na jego temat.

Zastosowanie octu jabłkowego

Czym właściwie jest ocet jabłkowy? To wodny roztwór kwasu octowego. Jego charakterystyczne cechy to kwaśny smak, wyrazisty zapach i bursztynowy kolor. Ta popularna odmiana octu powstaje w procesie fermentacji. Jej głównym składnikiem jest rzecz jasna jabłko. Do niego dodaje się drożdże, cukier oraz wodę. Cukier znajdujący się w owocach za sprawą drożdży zmienia się w alkohol. Następnie bakterie fermentacji nadają alkoholowi postać kwasu octowego. Ta pokrótce opisana procedura była znana już 5 tysięcy lat przed nasza erą. Natomiast płyn otrzymywany w ten sposób ma sporo ciekawych i pożytecznych zastosowań.

Od wieków z octu jabłkowego korzysta się w kuchniach na całym świecie. Dodaje się go na przykład do sałatek. Świetnie komponuje się z oliwą z oliwek, miodem czy musztardą. Z jego udziałem można przyrządzać odżywcze koktajle. Tak jak i smaczne pasty na kanapki. Podobnie jak ocet winny stanowi chętnie stosowany dodatek do zup. Nic nie stoi na przeszkodzie by na jego bazie zrobić aromatyczne marynaty. Jest to, bowiem zdrowy konserwant. Szczególnie dobrze łączy się z mięsem i rybami. Trzeba przy tym wiedzieć, że kulinaria nie wyczerpują listy jego zastosowań. Do czego jeszcze można go z powodzeniem wykorzystać?

Dzięki licznym właściwościom zdrowotnym ocet jabłkowy ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Należy jednak pamiętać by pić go w rozsądnych ilościach. Będzie wtedy wspomagał odchudzanie i walkę z różnymi dolegliwościami. Warto też wspomnieć o kosmetycznych walorach opisywanego octu. Sprawdza się, jako dezodorant i tonik do twarzy. Okazuje się pomocy w pielęgnacji włosów. Wspomaga walkę z pasożytami zewnętrznymi oraz grzybicą. Po więcej informacji o tematach poruszonych do tej pory odsyłamy na naszą stronę. W tym artykule przechodzimy do kwestii dobroczynnych składników zawartych w occie.

Właściwości octu z jabłek

Dlaczego ocet pozytywnie wpływa na zdrowie? Pożyteczne działanie zawdzięcza kilku ważnym składnikom. Zawieram, bowiem aminokwasy, pektyny jak również polifenole. Łyżka stołowa tego płynu zawiera tylko 3 kalorie. Ocet jest do tego źródłem niewielkich ilości składników mineralnych i witamin. Do pierwszych z wymienionych należy sód, potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń. Drugie to z kolei witaminy C, B1, B2, B3. Wraz z nimi substancja oferuje biotynę i kwas foliowy. Nic, więc dziwnego, że nieustannie zdobywa pozytywne opinie użytkowników. Zdecydowanie warto dodać go do diety i to z kilku istotnych powodów.

Dobry ocet jabłkowy sprawia, ze organizm znacznie zwiększa odporność na choroby. Wspomaga pamięć i wzmacnia włosy oraz paznokcie. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Reguluje proces trawienia i zmniejsza wchłanianie tłuszczów. Posiłki zawierające ocet szybciej sycą. W ten sposób substancja pomaga w odchudzaniu. Trzeba też wiedzieć, że obniża cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi. Ponadto usprawnia funkcjonowanie gospodarki insulinowej. Najnowsze badania pokazują, że ocet jabłkowy ma działanie przeciwnowotworowe. I nadal nie są to wszystkie zalety zachęcające do korzystania z niego.

Interesujący nas ocet ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Potwierdza to pewna ciekawostka. Otóż przed laty ta substancja była wykorzystywana do odkażania różnych powierzchni. Dlatego właśnie obecnie jest stosowany w walce z pasożytami i grzybicą skóry. Warto przemywać nim owoce i warzywa. Na jego bazie przygotowuje się płukanki. Spłukuje się nimi włosy lub też używa do leczenia bólu gardła. Wszystkie wymienione właściwości pokazują jak cenny jest ocet jabłkowy. Na naszej stronie szerzej opisujemy wszystkie jego zalety. Tu natomiast wyjaśniamy jak samodzielnie w domu przygotować zdrowy i smaczny ocet.

Przepis na zdrowy ocet jabłkowy

Powyżej dowiedliśmy, że warto pić ocet jabłkowy. Oczywiście bez problemu można kupić go w sklepie. Jest jednak jeszcze jednak opcja. Da się, podobnie jak winny, zrobić go samodzielnie w domu. Nie jest to specjalnie skomplikowany proces. Można śmiało stwierdzić, że przypomina kiszenie ogórków. Wszystko zaczyna się oczywiście od zgromadzenia składników. Przede wszystkim trzeba zadbać o to by żadne jabłko nie było pryskane chemikaliami. Poza owocami potrzebna będzie przegotowana, letnia woda oraz cukier. Nie musi być go dużo, dlatego, że ten składnik znajduje się już w jabłkach. Niezbędne są też dokładnie wyczyszczone słoiki.

Tradycyjny przepis mówi by dokładnie umyć jabłka. Następnie osuszyć je i pokroić na ćwiartki. Gniazda nasienne można zostawić, ale zdrewniałe ogonki należy usunąć. Pokrojone jabłka umieszcza się w słoiku. Następnie całość zalewa się osłodzoną wcześniej wodą. Ważne jest to by kawałki owoców w całości znajdowały się pod wodą. Tu pojawia się ważna kwestia. Słoika nie trzeba a nawet nie należy zakręcać. Dlatego, ze podczas fermentacji podnosi się w nim poziom octu. Naczynie należy, więc przykryć gazą i zabezpieczyć gumką. Jest to także sposób na zapewnienie pracującej substancji stałego dostępu do tlenu.

Napełnione i zabezpieczone słoiki należy odstawić w ciemne, ale ciepłe miejsce. Raz dziennie trzeba przemieszać ich zawartość. Po to by tlen równomiernie się rozkładał. Po odczekaniu od 2 do 5 tygodni dobry ocet jabłkowy będzie gotowy. Przedstawiliśmy tu najprostszy przepis. Istnieją też bardziej skomplikowane receptury, jedna z nich wykorzystuje same obierki z jabłek. W innych cukier zastępuje się na przykład miodem. To wyraźnie zmienia smak gotowego płynu. Prostsze i trudniejsze przepisy znajdują się na naszej stronie. W pozostałych artykułach rozwijamy wszystkie ważne informacje o occie jabłkowym i podajemy opinie na jego temat.