Ocet jabłkowy na czczo - jak stosować go na odchudzanie? Poradnik praktyczny
Obecnie coraz częściej sięgamy po naturalne produkty. Dlatego też renesans popularności przeżywa ocet jabłkowy. Picie wody z octem jabłkowym ma liczne zalety. Rano wypity ocet jabłkowy na czczo wpływa korzystnie na organizm, poprawia samopoczucie na cały dzień, dobrze działa na trawienie i zapobiega zaparciom. Mimo licznych zalet i korzystnego wpływu na organizm, octu jabłkowego nie zaleca się spożywać w nadmiarze ani pić w postaci nierozcieńczonej. Wyjaśniamy, jak pić ocet jabłkowy z wodą dla zdrowia i jakie zachować proporcje. Doradzimy, z czym pić ocet jabłkowy, jeśli nie lubisz pić go z wodą. Opiszemy również, jak powinna wyglądać kuracja odchudzająca z wykorzystaniem octu jabłkowego.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami kuchennymi.

Zalety octu jabłkowego
Czy ocet jabłkowy jest zdrowy?
Korzystny wpływ octu jabłkowego na organizm znano już w starożytności. Niestety nie wszystkie prozdrowotne właściwości octu jabłkowego zostały do tej pory udowodnione naukowo. Niemniej jednak potwierdzono korzystny wpływ octu jabłkowego jako środka wspomagającego odchudzanie i oczyszczanie organizmu.
Ocet jabłkowy można określić bez wątpienia jako zdrowy dla naszego organizmu. Jednak nie jest zalecane, aby pić go w postaci nierozcieńczonej ani w nadmiarze. Nierozcieńczony ocet jabłkowy działa niekorzystnie na szkliwo zębów. Może również podrażniać jamę ustną i przełyk. Nie należy również stosować octu jabłkowego w nadmiarze.
Działanie octu jabłkowego na organizm
Ocet jabłkowy zawiera liczne polifenole, kwasy, aminokwasy, pektyny, enzymy oraz niewielkie ilości witamin i związków mineralnych. Udowodniono antybakteryjne i antyseptyczne działanie kwasu octowego zawartego w occie jabłkowym. Tradycyjnie ocet jabłkowy używany był na problemy skórne czy grzybice. Jednak stężenie kwasu octowego, które niszczy bakterie, może również podrażniać skórę. Dlatego lepiej jest stosować kwas octowy do dezynfekcji owoców i warzyw przed spożyciem lub jako środek czystości.
Ocet jabłkowy zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi alergie oraz reguluje poziom cukru we krwi. Korzystnie wpływa na układ limfatyczny, pomaga w oczyszczaniu węzłów chłonnych. Ocet jabłkowy może również wspomagać leczenie osteoporozy, alergii czy bólu gardła. Ocet jabłkowy to jeden z produktów wspomagających odchudzanie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zmotywować się do diety i odchudzania.
Korzystny wpływ octu jabłkowego na trawienie
Ocet jabłkowy szczególnie dobrze działa na trawienie, gdyż reguluje warunki kwasowe żołądka. Włókna pektynowe zawarto w occie jabłkowym działają łagodząco na układ pokarmowy. Zapobiega skurczom żołądka i wzdęciom. Ocet jabłkowy na czczo zapobiega zaparciom, gdyż działa jako delikatny środek przeczyszczający. Natomiast wypicie szklanki wody z łyżką octu jabłkowego na 15 - 30 minut przed posiłkiem pobudza wydzielania soków trawiennych. Dla osób cierpiących na zgagę lub refluks, szklanka wody z łyżką octu jabłkowego po posiłku złagodzi palenie w przełyku.
Picie wody z octem jabłkowym ma także korzystny wpływ na florę jelitową. Ocet normalizuje kultury pożytecznych bakterii jelitowych i zapobiega rozrostowi drożdżaków Candida. Zaś kwas octowy i kwas jabłkowy, zawarte w occie jabłkowym, mają właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze.
Jak spożywać ocet jabłkowy, z czym i w jakich proporcjach
W kuchni najczęściej wykorzystuje się ocet jabłkowy jako pyszny dodatek do sałatek. Z dodatkiem oliwy z oliwek, musztardy i przypraw do smaku można stworzyć świetny sos do sałatek. Ocet jabłkowy można również stosować jako dodatek do napojów i koktajli oraz do zup. Ocet jabłkowy idealnie nadaje się jako składnik marynat do mięsa i do ryb.
Aby wykorzystać zalety zdrowotne octu jabłkowego, należy spożywać go z wodą. Napój ten musi mieć odpowiednie proporcje, aby nie podrażnił jamy ustnej ani żołądka. Właściwe proporcje mieszanki octu jabłkowego z wodą do 1-2 łyżki stołowe octu na szklankę wody. Ocet jabłkowy na czczo w takich proporcjach, wypijany rano ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Nie tylko poprawia trawienie, lecz także polepsza samopoczucie na cały dzień.

Niestety ocet jabłkowy ma kwaśny i nieco cierpki smak, który nie każdemu odpowiada. Z czym w takim razie połączyć ocet jabłkowy, jeśli nie możemy zmusić się do wypicia go z wodą. Ocet jabłkowy można również połączyć z sokiem grejpfrutowym lub dodać do wody trochę miodu, który złagodzi smak octu. Wodę z octem jabłkowym można również spożywać z chlebem, który nie tylko łagodzi smak octu, lecz także, wbrew pozorom, działa odchudzająco w tym połączeniu.
Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie
Czy picie wody z octem jabłkowym wspomaga odchudzanie?
Znany jest korzystny wpływ octu jabłkowego na trawienie i na odchudzanie. Jednak sam ocet jabłkowy jako taki nie ma wpływu na odchudzanie, zaś picie wody z octem jabłkowym nie zastąpi zrównoważonej diety i aktywności fizycznej. Ocet jabłkowy natomiast skutecznie wspomaga kurację odchudzającą.
Szczególnie korzystne działanie na organizm ma szklanka wody z octem jabłkowym wypita rano na czczo. Napój ten przygotowuje organizm do trawienia przez cały dzień, a co za tym idzie gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. Ocet zapewnia utrzymanie prawidłowego pH organizmu. Zmniejsza poziom trójglicerydów we krwi oraz zmniejsza nadciśnienie. Eliminuje toksyny z organizmu i oczyszcza jelita.
Natomiast woda z octem jabłkowym wypijana przed posiłkami ogranicza uczucie łaknienia i sprawia, że zjemy mniej. Ogranicza również zachcianki na słodycze.
Kuracja odchudzająca z użyciem octu jabłkowego
Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie? Przygotowanie napoju z rozcieńczonego octu jabłkowego jest bardzo proste. Dodajemy 1 - 2 łyżki octu jabłkowego na szklankę wody. Pierwszą szklankę pijemy rano na czczo. Następnie wypijamy małymi łykami szklankę wody z octem jabłkowym przed obiadem i przed kolacją.
Właściwa kuracja odchudzająca przy użyciu octu jabłkowego powinna trwać tydzień. Następnie robimy miesięczną przerwę.
Nie ma wątpliwości, że ocet jabłkowy jest zdrowy i ma korzystny wpływ na organizm. Picie wody z octem jabłkowym, szczególnie rano na czczo, poprawia nastrój na cały dzień, polepsza trawienie i ułatwi odchudzanie. Bardzo korzystne jest również regularne stosowanie octu jabłkowego w kuchni jako dodatek do potraw.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!