Jak znaleźć ekologiczny środek na chwasty

Czy na chwasty warto stosować ekologiczny środek

Chwasty są zmorą każdego ogrodnika. Jednak nie każdy pragnie sięgać po środki chemiczne przeciw chwastom. Przede wszystkim środki chemiczne są kosztowne. Ponadto niejako niszczą wysiłki ogrodników, którzy chcą wyhodować zdrowe, nieskażone chemią, warzywa i owoce na swój stół. W ogródkach domowych czy działkach, gdzie szczególnie zależy nam na warzywach i owocach wolnych od chemii, chcielibyśmy znaleźć ekologiczny środek na chwasty, który będzie równie skuteczny co środki chemiczne.

Mamy do wyboru kilka sprawdzonych sposobów przeciw chwastom bez użycia chemii. Najprostszy sposób to pielenie i wyrywanie chwastów. Jest to jednak sposób pracochłonny i nie zawsze skuteczny, gdyż nie zapobiega odradzaniu się chwastów z nasion. Dlatego też warto poczekać, aż wiosną chwasty wykiełkują, a następnie przekopać grządki i usunąć chwasty. Inny sposób to ściółkowanie, mulczowanie lub pokrywanie grządek czarną folią.

Dobrym sposobem na chwasty, szczególnie porastające między kostką brukową, na ścieżce, jest polewanie ich domowymi specyfikami. Korzystając z tych środków warto pamiętać, że działają one nie tylko na chwasty, lecz także na rośliny ogrodowe. Dlatego trzeba szukać takiego sposobu, aby nie uszkodzić cennych roślin. Ocet znajduje w domu bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdź także ten artykuł o occie i innych produktach na pchły.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Najlepsze domowe środki przeciw chwastom to:

  • ocet,
  • boraks,
  • cukier,
  • popiół drzewny,
  • olej jadalny,
  • wrzątek.

Jednym ze sposobów walki z chwastami bez chemii jest wypalanie chwastów. Metoda ta nadaje się dobrze do usuwania chwastów spomiędzy płyt chodnikowych czy w miejscach, gdzie nie ma cennych roślin. Wypalanie chwastów wykonuje się przy pomocy wypalarek i opalarek chwastów, które można stosować również do palenia liści w ogrodach. Ceny wypalarek, na przykład na Allegro, kształtują się od około 50 do 160 zł. Ogrodnicy chwalą sobie wypalanie chwastów przy pomocy opalarek, gdyż pracę wykonuje się w pozycji stojącej i jest o wiele łatwiejsza, niż ręczne wyrywanie czy też stosowanie myjki ciśnieniowej.

Zwalczanie chwastów octem

Ocet może być z powodzeniem stosowany jako ekologiczny środek na chwasty. Jest to środek tani, ogólnodostępny, a ponadto ekologiczny i biodegradowalny. Ocet odstrasza również mrówki, owady i wiele szkodników, a jednocześnie jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Nie musimy się obawiać, że ocet zakwasza glebę. Efekt zakwaszający trwa bardzo krótko, a gleba szybko wraca do prawidłowego pH.

Warto jednak wiedzieć jak stosować ocet na chwasty, gdyż zwalcza on nie tylko chwasty, lecz także cenne rośliny. Ocet działa również na rośliny rosnące obok oraz na trawnik. Dlatego też należy ostrożnie stosować spryskiwacze, tak aby nie uszkodzić cennych roślin i gleby. Dobrze jest stosować przecieranie chwastów pędzlem, jeśli rosną one blisko przydatnych roślin.

Chasty na kostce oraz ocet na chwasty, w tym ocet winny jako ekologiczny środek i sposób na zwalczanie chwastów octem
Ocet na chwasty - zobacz, w jaki sposób zwalczać chwasty octem

Wadą octu jest zapach. Przy dużych opryskach zapach octu może być odczuwalny nawet na odległość kilkunastu metrów. Dlatego też, aby nie dokuczać sąsiadom, należy unikać stosowania dużych ilości octu blisko sąsiednich domów.

Zwalczanie chwastów octem

Jaki ocet na chwasty: ocet spirytusowy czy ocet winny

Ocet najlepiej sprawdza się na chwasty wyrastające na ścieżkach ogrodowych, na podjazdach, pomiędzy kostką brukową czy na ścieżkach żwirowych. Czy warto używać ocet winny? Do zwalczania chwastów najlepiej nadaje się zwykły ocet spirytusowy, który jest znacznie tańszy. Ocet winny jest za drogi do stosowania na chwasty, szczególnie jeśli mamy spory podjazd, gdzie zużyjemy sporo octu.

Ocet na chwasty najczęściej stosuje się rozcieńczony z wodą lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ocet nierozcieńczony stosuje się tylko na bardzo oporne chwasty. Warto zwalczanie chwastów octem wykonać w słoneczny, suchy i bezwietrzny dzień, kiedy nie pada deszcz. Deszcz może spłukać ocet, zaś wiatr roznieść kropelki octu na przydatne rośliny.

Metody stosowania octu przeciw chwastom

Ocet na chwasty wyrastające między kostką brukową stosujemy rozcieńczony z wodą, w proporcji 2:1. Wlewamy roztwór do spryskiwacza i spryskujemy nim chwasty. Na oprysk wybieramy ciepły i słoneczny dzień. Chwasty nie mogą być mokre po deszczu. Przed dokonaniem oprysku warto zrobić próbę na małym obszarze kostki brukowej, mimo że ocet raczej nie powinien odbarwiać kostki brukowej.

Ocet nie zabija chwastów całkowicie. Jedne chwasty giną od razu, inne zaś odrastają. Zaleca się powtarzanie oprysków co tydzień. Po 2-3 opryskach, zauważymy, że chwastów odrasta znacznie mniej.

Pojawiają się porady, aby dodać do octu sól, aby wzmocnić jego działanie. Czy sól na chwasty do dobre rozwiązanie? Naszym zdaniem, nie. Sól na chwasty nie jest zalecana, gdyż nie jest to dobry środek ekologiczny. Sól powoduje znaczną degradację gleby. Ponadto sól może zostawiać ślady na kostce brukowej, dlatego też odradzamy stosowanie soli na podjazdach, gdyż przebarwienia i ślady po soli na kamieniu czy kostce brukowej mogą być trudne do usunięcia.

Jeśli męczy nas problem chwastów w ogrodzie, warto rozważyć, czy naprawdę są one tak uciążliwe. Niektóre chwasty, jak na przykład mniszek lekarski, mogą wzbogacać glebę. Ponadto wiele roślin uważanych za chwasty ma cenne właściwości lecznicze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny