Czym jest oraz jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz został skonstruowany po to, aby wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Zapewne zadajecie sobie teraz pytanie, jakie zanieczyszczenia może mieć powietrze w domu? Otóż rodzajów zanieczyszczeń w pomieszczeniu, gdzie często przebywamy, może być naprawdę dużo. Przedostający się przez otwarte okno smog, bakterie, wirusy, roztocza, kurz, pyłki, zwierzęca sierść, związki organiczne czy zarodniki grzybów, to najczęstsze składniki przyczyniające się do pogarszania jakości powietrza.

Osiągnięcie zdecydowanie lepszej jakości powietrza jest możliwe, dzięki zastosowaniu urządzenia filtrującego powietrze, czyli oczyszczacza. Wszelkie zanieczyszczenia zostaną wyłapane, a powietrze, którym oddychamy, stanie się czyste. W ten sposób można uniknąć bardzo wielu chorób, będących przyczyną notorycznego wdychania szkodliwych zanieczyszczeń. Zobaczmy więc, w jaki sposób odbywa się filtracja powietrza w urządzeniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.

Oczyszczanie powietrza polega na zasysaniu określonej ilości powietrza z pomieszczenia, które następnie przepuszczane jest przez jeden lub kilka filtrów. Jednym z najpopularniejszych jest filtr kurzu HEPA. Dostępne są też takie urządzenia, w których oczyszczanie powietrza jest znacznie bardziej skomplikowane. Wymaga bowiem wstępnej jonizacji powietrza. Działanie zależne jest od rodzaju urządzenia, które dzieli się na oczyszczacze dla alergików, nawilżające, przeciwsmogowe oraz te z jonizatorem.

Oczyszczanie powietrza – rodzaje filtrów

Oczyszczacz a filtr kurzu – rodzaje

Każdy oczyszczacz powietrza posiada minimum jeden filtr kurzu. Różnica pomiędzy dostępnymi w sprzedaży urządzeniami polega nie tylko na ilości filtrów, lecz także na skuteczności działania oraz na dodatkowych funkcjach przewidzianych przez producenta. Nie mniej ważna jest też cena, która stanowi składową, rzutującą na wydajność urządzenia. Sprawdźmy więc, jakie filtry mogą występować w oczyszczaczu powietrza oraz czym się charakteryzują.

Najbardziej znany jest filtr HEPA, który występuje w czterech klasach. Filtr dedykowany jest przede wszystkim alergikom, ponieważ skutecznie zbiera zanieczyszczenia pyłów, bakterii, wirusów i roztoczy. Innym znanym filtrem jest węglowy. Węgiel aktywny świetnie radzi sobie z pochłanianiem zapachów oraz eliminowaniem lotnych związków organicznych. Kolejny to filtr elektrostatyczny, który zwalcza pyły oraz wszelkie alergeny.

Oczyszczacz powietrza może być wyposażony także w filtr wodny. Wyłapane „brudy” zostają skutecznie zatrzymane w wodzie. Jedynym minusem jest konieczność częstej wymiany wody. Filtr tkaninowy wykorzystywany jest z kolei do większych zanieczyszczeń. Popularne są także oczyszczacze z jonizatorem, które działają zgodnie z technologią Plasmacluster (np. oczyszczacz powietrza Sharp) neutralizującą wirusy i bakterie. Wiele urządzeń oczyszczających powietrze zostało wyposażonych także w opcję nawilżania (oczyszczacz parowy; ewaporacyjny – Sharp, Philips; ultradźwiękowy – Webber).

Oczyszczacz powietrza w domu może się przydać, zwłaszcza w dobie smogu. Poznaj ceny i opinie na temat odświeżaczy powietrza.
Oczyszczacz powietrza - rodzaje, opinie, ceny, sposób filtrowania powietrza

Domowy filtr powietrza

Po przeanalizowaniu wszelkich „za” i „przeciw”, często dochodzimy do wniosku, że może faktycznie warto wspomóc nasze zdrowie. Wertując jednak oferty, zwykle pojawia się problem, jaki filtr powietrza do domu będzie najlepszy? Poniekąd wybór zależny jest od miejsca zamieszkania. Jeśli jest to np. miasto, gdzie narażeni jesteśmy na wszelkie związki lotne i smog, doskonale sprawdzi się oczyszczacz powietrza z filtrem elektrostatycznym oraz węglowym. Dobrym rozwiązaniem będzie również nawilżacz, który zniweluje suche powietrze w okresie grzewczym.

Wahając się natomiast nad tym, jaki filtr powietrza do domu najlepiej wybrać, postaw na oczyszczacz z filtrem HEPA oraz węglowym. To bardzo zgrany duet. Tego typu oczyszczacze zalecane są w szczególności alergikom. Węgiel aktywny jest bowiem najbardziej chłonnym filtrem ze wszystkich dostępnych na rynku. Skutecznie pochłaniają wszelkie zapachy oraz dym papierosowy. Co do nawilżaczy, najlepszym oraz najbardziej naturalnym jest ewaporacyjny (np. Philips). Na drugim miejscu plasuje się nawilżacz ultradźwiękowy, który tworzy w powietrzu mgiełkę (np. oczyszczacz powietrza Webber).

Domowy filtr powietrza powinien wyłapywać przede wszystkim wszelkie alergeny, wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, roztocza oraz nieprzyjemne zapachy i pyłki. Dlatego, zanim dokonamy zakupu oczyszczacza, warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, którą określają parametry techniczne. Filtr powietrza do domu powinien zostać dobrany do powierzchni pomieszczenia. Trzeba jednak uważać, kupując urządzenie dla alergików wyposażone w filtr powietrza do domu. Powinien to być produkt opatrzony certyfikatem.

Oczyszczacz powietrza – porównanie producentów

Cena znanych urządzeń filtrujących powietrze

Domowy filtr powietrza powinien skutecznie podnosić jakość powietrza w pomieszczeniu. Wszelkie zanieczyszczenia powietrza powinny być skutecznie wyłapywane oraz zatrzymywane w urządzeniu (pod tym względem poleca się filtr wodny, HEPA oraz węglowy). Ważny jest też poziom hałasu, jaki emituje urządzenie. Biorąc natomiast pod uwagę wydajność urządzenia, przedstawiamy cenowe porównanie producentów, oferujących popularne oczyszczacze powietrza.

Dla przykładu oczyszczacz marki Sharp, który bazuje na filtrze HEPA, kosztuje około 1400 zł – 1600 zł. Cena za oczyszczacz marki Philips bez funkcji nawilżania, wyposażony w filtr HEPA, wynosi ok. 1000 zł – 3000 zł. Sporo mniej zapłacimy za oczyszczacz Webber, który kosztuje ok. 400 zł – 600 zł. Doskonale nadaje się do małych pomieszczeń. Posiada również cztero- lub sześciostopniowy system filtracji, bazujący na filtrze węglowym i HEPA.

Nawilżanie i oczyszczanie powietrza, czyli funkcję 2w1 umożliwiają urządzenia, które można nabyć już za 380 zł (nawilżacz ultradźwiękowy, np. Gotie GNA-350). Z kolei oczyszczacz powietrza z jonizatorem, dostępny jest w cenie ok. 300 zł – 500 zł. Można zakupić także tani nawilżacz z aromaterapią, który kosztuje około 200 zł (np. Beurer). Znana w zastosowaniu specjalistycznym jest marka Daikin, której produkty sprawiają, że filtracja powietrza jest niezwykle cicha. Cena urządzenia wynosi ok. 1500 zł.

Opinie konsumentów o oczyszczaczach powietrza

Przeglądając fora internetowe, można natknąć się na bardzo wiele pozytywnych komentarzy na temat oczyszczaczy powietrza. Sam fakt poprawy jakości powietrza dzięki urządzeniu jest bardzo wysoko oceniany. Jednak opinie użytkowników skupiają się głównie na jednej kwestii, którą jest wydajność urządzenia. Niewłaściwy dobór oczyszczacza do wielkości pomieszczenia spowoduje, że zanieczyszczenia powietrza nie będą w pełni wyłapane.

Filtr powietrza do domu powinien zostać dopasowany do rodzaju panujących w pomieszczeniu zanieczyszczeń. Pozytywne opinie wielu użytkowników posiadają filtry HEPA, z których korzystają głównie alergicy. Wielu konsumentów chwali także cichą pracę urządzeń. Nowoczesne technologie sprawiają, że filtracja powietrza może być bezszelestna i jednocześnie wysoce skuteczna.

Czyste powietrze sprawia, że bez najmniejszych obaw możemy oddychać pełną piersią. Aby jednak mogło tak być, konieczne jest stałe oczyszczanie powietrza. Wszelkie „brudy” niezauważalne gołym okiem, silnie wpływają na nasze zdrowie. Dlatego warto zainwestować w oczyszczacz, który skutecznie wyłapie szkodliwe zanieczyszczenia powietrza. Pomoże mu w tym odpowiedni filtr powietrza do domu, który zatrzyma zanieczyszczenia (np. filtr wodny). Oczyszczacz powietrza w domu wyposażony w filtry HEPA to zakup wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny