Oczyszczacze powietrza - modele, producenci, sposoby działania

Dbanie o zdrowie domowników to niezwykle ważna kwestia. Tym razem nie chodzi jednak o kontrolne wizyty u lekarza. Równie istotne jest eliminowanie zagrożeń występujących w domu. Jednym z nich jest zanieczyszczone powietrze. Niebezpieczne dla każdej osoby, nie tylko alergików. Jak poprawić jego jakość? Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w oczyszczacze powietrza. W jakich wersjach występują i jak działają. Tego można dowiedzieć się na naszej stronie.

Czyste, domowe powietrze

Domowe oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które warto mieć na uwadze. Co można wywnioskować po nazwie, ich zadaniem jest poprawa jakości powietrza. W salonach, sypialniach czy kuchniach występuje wiele niebezpiecznych zanieczyszczeń. Na zdrowie negatywnie wpływa kurz, bakterie, wirusy, sierść zwierzęca, pyłki. Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy do pomieszczeń dostają się składniki smogu. Oczyszczacze eliminują wszystkie wymienione związki. Dlatego też przedstawiamy więcej informacji na ich temat. Opisywane urządzenia występują w kilku wersjach różniących się budową oraz sposobem działania.

Warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. Niezależnie czy u któregoś z domowników występuje alergia czy nie. Można na przykład zdecydować się na model o bardzo prostej zasadzie działania. Urządzenie zasysa powietrze a następnie przepuszcza je przez jeden bądź wiele filtrów. Owe bariery zatrzymują zanieczyszczenia. Bardziej rozbudowane produkty wytwarzają jony ujemne i rozpylają je w powietrzu. Jony przyklejają się do pyłów a te opadają na ziemie. Istnieją także urządzenia, które nie tylko czyszczą atmosferę. Dodatkowo nawilżają powietrze, co jest szczególnie ważne zimą i jesienią.

Kolejnym kryterium podziału oczyszczaczy powietrza są zastosowane filtry. Podstawą jest wersja wstępna zatrzymująca największe zanieczyszczenia. Takie jak kurz, włosy lub sierść zwierzęca. Znacznie bardziej precyzyjny jest filtr HEPA występujący w czterech klasach. Wyłapuje mikroskopijne pyły, bakterie, wirusy. Natomiast do usuwania lotnych związków organicznych i zapachów stosowana jest odmiana węglowa. Często spotykane są też filtry wodne, krzemionkowe, elektrostatyczne, tkaninowe i wspomniane już jonizatory. Więcej na temat sposobów działania i budowy oczyszczaczy można dowiedzieć się na naszej stronie.

Oczyszczacze powietrza w czterech wersjach

Biorąc pod uwagę rodzaje filtrów i sposoby działania, oczyszczacze dzieli się na cztery kategorie. Do pierwszej zaliczane są urządzenia bardzo przydatne, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Dlatego, że przystosowano je do walki ze smogiem. W sprzedaży są modele wyposażone w dwa rodzaje filtrów, HEPA i węglowe. Popularną konfiguracją są także bariery węglowe i elektrostatyczne. Oczyszczacze tego typu są polecane mieszkańcom zatłoczonych miast. Gdzie poziom zanieczyszczenia jest wysoki. Opcją wartą przemyślenia są także nawilżacze powietrza, czyli sprzęty zaliczane do drugiej z czterech kategorii.

Przypadłością, na którą cierpi wiele osób jest alergia. Wywoływana przez pyłki, sierść lub inne czynniki. Nie można jej bagatelizować, ponieważ zaniedbanie z pewnością doprowadzi do rozwoju astmy. Rzecz jasna rozmaite alergeny pojawiają się w domu. Do ich usuwania stworzono specjalne oczyszczacze. Stosuje się w nich kilka rodzajów filtrów a często także technologię jonizującą. Dzięki nim powietrze jest czyste. Wyłapują wszystkie niebezpieczne zanieczyszczenia nie tylko pyłki. Oczyszczacze dla alergików radzą sobie z grzybami, bakteriami, wirusami i roztoczami. Czas na ostatni typ urządzeń.

W sklepach bez trudu można odnaleźć jonizatory powietrza. Przeważnie wyglądają estetycznie, dzięki czemu sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Sporą zaletą jest też to, że pracują bardzo cicho. Najlepsze są wersje, które nie tylko jonizują, ale też filtrują. Sama jonizacja nie jest skuteczna przeciwko pyłom i niektórym składnikom smogu. Najlepiej, więc kupować egzemplarze wymuszające ruch powietrza. Wyposażone w dodatkowe filtry. W tym artykule zawarliśmy podstawowe informacje o oczyszczaczach powietrza. Po rozwinięcie tego tematu odsyłamy na nasza stronę.