Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - czy płuca palacza się regenerują?
Płuca palacza nie wyglądają pięknie. To chyba wie już każdy. Zdjęcia i informacje na pudełkach papierosów nie pozwalają nam o tym zapomnieć. Jednak rzucenie palenia nie wystarczy, żeby nastąpiła regeneracja. Trzeba rozpocząć oczyszczanie płuc. W zależności od tego jak długo paliłeś i jaka jest twoja ogólna kondycja regeneracja płuc po paleniu będzie trwała dłużej lub krócej. Oto kilka wskazówek co robić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Czy płuca palacza się regenerują - oczyszczanie dróg oddechowych
Na pytanie czy płuca palacza się regenerują nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Współczesna medycyna nie przewiduje samoistnej regeneracji tkanki płuc. Może się to dokonać tylko lokalnie, kiedy uszkodzone komórki obumrą i zostaną wymienione na nowe. Jednak dużym plusem jest oczyszczenie tego organu z substancji toksycznych. Poza tym organizm jako całość ma ogromne zdolności regeneracyjne. Dlatego po rzuceniu palenia może minąć wiele problemów zdrowotnych. Dużo zależy od tego jak długo paliłeś i ile papierosów dziennie.
Jeżeli rzucisz palenie od razu, a nie po wielu latach nałogu, to masz szansę na całkowity powrót do zdrowia. Najważniejsze to pozwolić płucom oczyścić się z nikotyny. Ten etap zaczyna się w kilka godzin po odłożeniu ostatniego papierosa.
Możesz odczuwać ból po rzuceniu palenia. Najczęściej występuje ból głowy. Może się pojawić już na drugi dzień od zaprzestania palenia. Jest on spowodowany większym dotlenieniem i rozszerzeniem naczyń krwionośnych, do którego organizm nie jest przyzwyczajony. Inny ból to pieczenie i kłucie w klatce piersiowej. Zwykle przeraża byłych palaczy, ale nie musi być bardzo groźne. Możliwe, że organizm pozbawiony papierosów, które odprowadzały stres po prostu reaguje nerwicą. Jednak jeżeli pojawi się taki ból po rzuceniu palenia warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć choroby serca.
Zatem czy płuca palacza się regenerują? Do pewnego stopnia tak. W każdym razie blizny się zabliźniają.
Co robić po rzuceniu palenia na oczyszczenie dróg oddechowych
Nawet u regularnego palacza po paleniu pojawia się reakcja oczyszczająca. Płuca reagują jak na stan zapalny i starają się wyrzucić flegmę z substancjami toksycznymi. To dlatego w kilka godzin po paleniu (zwłaszcza nad ranem) pojawia się tzw. kaszel palacza.
Oczyszczanie płuc dokonuje się samoistnie. Jednak warto wspomóc ten proces i jednocześnie naprawić zdrowie całego organizmu. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby wspomóc regenerację po rzuceniu palenia:
- Jedz owoce i warzywa zawierające antyoksydanty i witaminy – dzięki wspomaganiu regeneracji całego organizmu szybciej pozbywasz się stanu zapalnego z płuc. Płuca palacza są ciągle w stanie obrzęku i niedotlenienia. Dlatego po rzuceniu palenia nawet przez kilka tygodni masz objawy podobne do zapalenia płuc. Chodzi nie tylko, żeby oczyścić płuca z nikotyny, ale zapewnić im możliwość regeneracji.
- Ćwicz regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu – Dotlenienie i utrzymanie właściwej formy bardzo pomaga w regeneracji. Dzięki zażywaniu dużej ilości tlenu zaklejone pęcherzyki płucne zostają uczynnione, a cały organizm łatwiej i szybciej oczyszcza się z nikotyny. Po kilku latach palenia możesz mieć zadyszkę podczas wysiłku fizycznego. Regularne ćwiczenia pomogą się jej pozbyć.
- Rób ćwiczenia oddechowe, poprawiające oczyszczanie i wentylację płuc – w naszej kulturze nie doceniamy dobroczynnego działania głębokiego oddechu. Tymczasem poszerzenie płuc i głębokie dotlenienie jest bardzo ważne po rzuceniu palenia. Po rzuceniu papierosów palacze mają tendencję do płytszego oddychania. Zamiast zaciągać się dymem papierosowym po prostu zaciągnij się od czasu do czasu świeżym powietrzem.
Jak widać jest wiele rzeczy, które możesz zrobić dla swoich płuc po rzuceniu palenia. Nie pytaj więc czy płuca palacza się regenerują, ale czy regeneruje się cały organizm. W tym przypadku odpowiedź brzmi jednoznacznie „tak”. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.
Po ilu latach będę mieć zdrowe płuca
Osoby, które zaczynają kaszleć i odczuwają ból po rzuceniu palenia zadają sobie pytanie jak długo będę z tego wychodzić. To prawda, że oczyszczanie płuc z nikotyny i regeneracja ze stanu zapalnego trochę trwa. Jeżeli rzuciłeś palenie po wielu latach, to oczyszczanie płuc może się przedłużyć. Płuca palacza po rzuceniu papierosów muszą się przyzwyczaić do nowej sytuacji.
Ponieważ każdy organizm jest inny, to trudno powiedzieć po ilu latach nastąpi pełna regeneracja. Raczej dobrze jest się skupić na drobnej poprawie każdego dnia i tygodnia. Im zdrowsze nawyki wdrożysz po rzuceniu palenia tym więcej będziesz mieć z tego korzyści. Możliwe też, że organizm zregeneruje się dużo szybciej.
Palenie przez wiele lat nie tylko niszczy płuca palacza, ale cały jego organizm. Szczególnie cierpi serce i układ krwionośny. Może się też pojawić impotencja, niedotlenienie mózgu, nerwica i spadek formy umysłowej. Jeżeli palisz, to warto rzucić ten nałóg jak najszybciej, ale nawet po latach palenia jest nadzieja na częściową regenerację. Dlatego warto zdecydować się na oczyszczanie płuc w każdym wieku. Skutki tej decyzji mogą cię pozytywnie zaskoczyć.
Wszystkie domowe sposoby są bardzo ważne, ale jeżeli masz jakiekolwiek niespodziewane dolegliwości, to udaj się do lekarza.