Jakie urządzenie pomoże osiągnąć czyste powietrze w pomieszczeniu?

Nie ma domu, w którym nie unosiłby się w powietrzu kurz. Walka z tym zjawiskiem jest doskonale znana każdemu, zwłaszcza alergikom, na których kurz bardzo negatywnie oddziałuje. Na szczęście wynaleziono cudowne urządzenie, które zapewnia komfort codziennego funkcjonowania poprzez oczyszczanie powietrza z kurzu.

Mowa o oczyszczaczu powietrza. Dzięki urządzeniu mamy zagwarantowane czyste powietrze w pomieszczeniu, pozbawione szkodliwych alergenów. Jak działa oczyszczacz powietrza? Zwykle schemat działania oparty jest na zasysaniu powietrza z pomieszczenia, przepuszczaniu go przez filtr, a następnie wypuszczaniu czystego powietrza.

Wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone są na filtrze, który zatrzymuje je we wnętrzu urządzenia. Każdy oczyszczacz posiada przynajmniej jeden filtr oczyszczający powietrze. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.

Oczyszczanie powietrza z kurzu można zrobić za pomocą specjalnego oczyszczacza lub filtru powietrza. To najlepszy sposób na czyste powietrze w mieszkaniu.
Oczyszczanie powietrza z kurzu - najlepsze sposoby, polecane urządzenia i porady

Filtr oczyszczający powietrze - rodzaje

Filtrowanie powietrza z kurzu jest najskuteczniejsze, jeśli urządzenie wyposażone jest w warstwowy filtr HEPA (np. oczyszczacze marki Sharp, Philips). Ten rodzaj filtra zalecany jest przede wszystkim dla alergików, ponieważ niezwykle dokładnie oczyszcza powietrze z pyłu, kurzu oraz bakterii i roztoczy.

Domowy filtr powietrza może być także wykonany z włókna węglowego. Jego właściwości powodują, że filtr skutecznie wyłapuje wszelkie lotne związki organiczne, a także usuwa nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy). Można spotkać również filtry elektrostatyczne, które jonizują powietrze, neutralizując zawarte w nim jony.

Warto zwrócić uwagę, czy oglądany przez nas oczyszczacz posiada tzw. filtr wstępny. Jeśli tak, to element ten zdecydowanie działa na korzyść urządzenia. Filtr wstępny zatrzymuje bowiem te większe zanieczyszczenia powietrza, np. kurz oraz sierść zwierzęcą.

Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu i w domu – czym się kierować przy wyborze?

Wybór urządzenia powinien być oparty przede wszystkim na metrażu pomieszczenia. Wydajność oczyszczacza zamieszczona jest zawsze razem z parametrami technicznymi. Domowy filtr powietrza powinno się dopasowywać natomiast do rodzaju zanieczyszczenia (np. filtr wyłapujący duże zanieczyszczenia nie pochłonie kurzu).

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Może ono być np. przeznaczone do inhalacji lub aromaterapii. Wiele oczyszczaczy posiada też funkcję 2w1, czyli oczyszczacz + nawilżacz. Jedną z renomowanych marek oczyszczaczy jest firma Sharp, której produkty posiadają niemal same pozytywne opinie.

Oczyszczanie powietrza z kurzu w domu lub w mieszkaniu, przyczynia się do poprawy jakości życia oraz komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto filtrowanie powietrza z kurzu sprzyja naszemu zdrowiu. Dlatego bez wahania powinniśmy dokonać zakupu oczyszczacza, mając świadomość dbałości o własne zdrowie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny