Oczyszczanie twarzy z wągrów krok po kroku – praktyczny poradnik
Zauważyłaś na swojej twarzy nieładne czarne kropki wokół skóry nosa albo na czole? Te czarne kropki na nosie to wągry, jakie wskazują na zanieczyszczenie cery. Jak skutecznie przeprowadzić oczyszczanie twarzy z wągrów i z zaskórników, by znów cieszyć się gładką i nieskazitelnie czystą skórą? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urodzie.

Oczyszczanie twarzy z wągrów
Peeling na wągry
Aby pozbyć się wągrów, należy korzystać ze sprawdzonych kosmetyków do oczyszczania twarzy. Muszą one być dostosowane nie tylko do danego problemu, ale też rodzaju naszej skóry. Dodatkowo dobrze, by kosmetyki te nie zawierały tłuszczu oraz zmniejszały stan zapalny cery. Muszą także wykazywać działanie delikatnie złuszczające skórę oraz antybakteryjne. Warto szczególnie stosować domowe peelingi, jakie usprawniają proces rogowacenia naskórka i zapobiegają stałemu zatykaniu się porów. Możesz zakupić takie w drogeriach kosmetycznych, aptece lub… przygotować je zupełnie samodzielnie! Jednym z polecanych i często stosowanych peelingów jest ten z… sody! Uważaj tylko, by w procesie przygotowania nie przesadzić z jej ilością. Dzięki sodzie oczyścisz skórę, zamkniesz pory i zetrzesz martwy naskórek. Jak przygotować taki peeling na wągry?
- Wymieszaj ze sobą 1 łyżkę wody
wraz z 1 łyżką sody.
- Od razu nałóż peeling na czarne kropki na nosie i miejsca, gdzie wągry się
pojawiły (kolistymi ruchami dłońmi).
- Zostaw peeling na około 5 minut na buzi, a następnie spłucz go letnią, bieżącą wodą.
Jeżeli chcesz, by zaskórniki nie pojawiały się zbyt często wokół skóry nosa, warto będzie wykonywać peeling chociaż raz na tydzień. Nie rób go jednak częściej, by przypadkowo nie uszkodzić ochronnej warstwy naskórka!
Pietruszka i węgiel aktywny na głębokie wągry
Za pomocą pietruszki możesz łatwo zamknąć pory, ponieważ warzywo to wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Wystarczy zrobić więc z pietruszki… napar!
- Włóż pietruszkę do miski z
gorącą wodą (pęczek). Poczekaj, aż przestygnie.
- Zanurz w mieszance ręczniczek do mycia twarzy i połóż go sobie na twarz.
- Przytrzymaj go ok. kwadrans na buzi. Warto stosować metodę co drugi dzień, by po dwóch tygodniach zauważyć wyraźną poprawę swojej cery!
Jeżeli chcesz oczyścić twarz z zaskórników, koniecznie stosuj również kosmetyki z aktywnym węglem! Wykazują one często działanie podobne, co zabieg kosmetyczny. Węgiel zredukuje nadmiar sebum oraz zmniejszy widoczność porów – a to pozwoli z kolei na skuteczne oczyszczenie buzi z niedoskonałości.
Jak pozbyć się wągrów na nosie?
Głębokie wągry kontra cytryna
Skuteczne oczyszczanie twarzy z wągrów można przeprowadzić również przy pomocy… cytryny! Wystarczy przekroić ją na połówkę i natrzeć częścią z miąższem obszar twarzy, jaki wymaga zwalczenia wągrów. Warto będzie również pozwolić cytrynie na wchłonięcie w twarz – przytrzymując sok przez ok. 5 minut na buzi. Później nie zapomnij tylko o tym, by usunąć cytrynę ze skóry twarzy – inaczej możesz ją przypadkowo… wysuszyć!

Dzięki cytrynie z łatwością nie tylko oczyścisz swoją skórę, ale też ją rozjaśnisz. Możesz więc z powodzeniem sięgać po cytrynę 2 razy w tygodniu – dzięki czemu rozpuścisz martwy naskórek i skutecznie go rozpuścisz. Zamykanie porów z wykorzystaniem właściwości cytryny to metoda skuteczna i bezpieczna pod warunkiem, że nie będziesz przesadzać z jej stosowaniem w tygodniu. Podobnie, jak soda z wyżej wcześniej opisanego domowego peelingu, cytryna także potrafi złuszczyć skórę i usunąć z niej nadmiar sebum. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na czarne kropki na nosie.
Domowe maseczki na wągry
Jeśli walczysz z trądzikiem, jednak nie chcesz wydawać masy pieniędzy na zabieg kosmetyczny, warto będzie skorzystać z domowych metod – a są nimi własnoręcznie przygotowane… maseczki do twarzy! Nie musisz szukać w drogerii tej idealnej z nich. Wystarczą bowiem produkty, jakie masz zapewne w swojej kuchni. W domowym zaciszu stworzysz maseczki takie, jak:
- maseczka owocowa – dzięki niej możesz skutecznie oczyścić swoją buzię (banan, awokado, cytryna i jabłko),
- maseczka miodowa – zadziała odżywiająco, nawilżająco oraz antyseptycznie,
- maseczka ziołowa – jeśli masz problem z wągrami, zioła podziałają na twarz niezwykle odżywiająco, kojąco i oczyszczająco (szałwia, rozmaryn, rumianek, skrzyp polny),
- maseczka drożdżowa – doskonała będzie ona zwłaszcza do cery trądzikowej (możesz dodać do niej miód i trochę soku z cytryny).
Oprócz maseczek, warto będzie także przygotować plastry na zaskórniki. Wystarczy w tym celu zmieszać żelatynę z mlekiem miseczce, wstawić do mikrofalówki na ok. 30 sekund i nałożyć ciepłe na problematyczne miejsce. Warto będzie także posłużyć się olejem w pestek, winogron, aby oczyścić twarz z wągrów. Wszystko dzięki kwasowi linolowemu i witaminie E, jaki olej z pestek winogron posiada w swoim naturalnym składzie.
O czym nie można zapominać, by na twarzy nie pojawiały się wągry?
- Demakijaż to ważna część codziennej pielęgnacji! Dokładne usuwanie resztek makijażu pozwoli na oddychanie skórze twarzy, więc pory nie będzie ona blokować się zanieczyszczeniami.
- Produkty do buzi powinno dobierać się do typu cery, jaką posiadamy. Posiadasz cerę suchą? A więc, doskonałe będą nawilżające kosmetyki. A może masz cerę skłonną do świecenia się? W tym przypadku, dobrze sprawdzą się matujące produkty ze sklepowej półki. Nie daj się zwieść reklamom i stosuj preparaty przeznaczone wyłącznie do cery, jaką posiadasz.
- Nie nakładaj zbyt wiele makijażu tylko i wyłącznie po to, żeby ukryć wypryski albo rozszerzone pory. Przez to możesz bowiem je zapchać – czego wynikiem będą wągry. Jeśli chcesz ukryć problematyczne wypryski, lepiej nałożyć przed rozsmarowaniem podkładu… silikonową bazę na twarz!
- Opalanie może przykryć wągry? Cóż, to jedynie mit, jaki został kiedyś zasłyszany. Zdecydowanie lepiej będzie unikać częstego opalania – niestety, ale tylko na początku może ono ukryć problem. Zbyt duża dawka promieni słonecznych może sprawić, że skóra zacznie wydzielać dużo łoju. W efekcie tego, zaskórniki zaczną się rozprzestrzeniać na całe ciało. A tego chyba właśnie chcesz uniknąć, prawda?