Niezależnie od płci, chcemy wyglądać dobrze i smukło. Ponadto mniej tkanki tłuszczowej to nie tylko estetyczna, szczupła sylwetka, ale przede wszystkim zdrowie, o którym zapomina wiele osób podtrzymując złe nawyki żywieniowe. Jak się zabrać za odchudzanie z głową, tak aby sobie nie zaszkodzić?

Po pierwsze: czerp informacje tylko ze sprawdzonych źródeł

Jak w przypadku każdej pracy nad ciałem, czy to redukcji tłuszczu, czy budowie masy mięśniowej, ważne jest bezpieczeństwo. Dążenie do celu, jakim jest osiągnięcie wymarzonej sylwetki, nie może odbywać się kosztem naszego zdrowia. Dlatego szukając informacji o dietach, suplementach diety czy reduktorach tłuszczu należy korzystać ze sprawdzonych źródeł. Nie dajmy się nabrać na fałszywe pseudo promocje preparatów o „cudownym” działaniu, z którymi rzekomo zrzucimy nadprogramowe kilogramy w jeden tydzień.

Oczywiście nie musisz od razu iść na konsultacje z dietetykiem czy trenerem (choć taka forma pomocy na pewno nie zaszkodzi), ale jeśli opierasz się na informacjach znalezionych w Internecie, korzystaj z takich stron jak https://www.budujmase.pl/. Znajdziemy na niej artykuły dotyczące diety, planu treningowego i suplementów diety napisane przez specjalistów: pracujących w zawodzie dietetyków i trenerów.

Po drugie: Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne to dzienna ilość kalorii, która zapewnia utrzymanie naszej wagi. Przekraczanie jej przez dłuższy czas prowadzi do przytycia, a zmniejszenie jej – do chudnięcia. Zapotrzebowanie kaloryczne możesz obliczyć na podstawie wzoru:

• dla kobiet
BMR = 655 + (9,6 x WAGA) + (1,85 x WZROST) – (4,7 x WIEK)

• dla mężczyzn
BMR = 66,5 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

Oczywiście jest to jedynie orientacyjne wyliczenie. Zapotrzebowanie kaloryczne jest nieco wyższe jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, np. regularnie ćwiczymy.

Po trzecie: właściwie dobrana dieta

Zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna do zrzucenia zbędnych kilogramów. Wdrażając dietę należy jednak pamiętać o dostarczaniu organizmu wszystkich makroskładników (w odpowiednich proporcjach). Nie każde tłuszcze są złe, tak jak nie wszystkie węglowodany są dobre. Zdrowego tłuszczu dostarczają m.in. ryby, jajka, orzechy.

Ważne jest także regularne jedzenie posiłków, a więc co 3-4h. Pominięcie któregoś z posiłku albo wydłużenie przerw między posiłkami przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

Po czwarte: ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest niezbędna w utracie zbędnych kilogramów. Regularny trening pomoże utrzymać ciało w dobrej formie i zrzucić zbędne kilogramy. Podstawowe ćwiczenia można bezpiecznie wykonywać w domu, choćby przy oglądaniu programów telewizyjnych czy słuchaniu radia. Do najprostszych i jednocześnie efektywnych ćwiczeń należą brzuszki, przysiady i różne ćwiczenia rozciągające.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej