Odchudzanie - sposoby, diety, porady praktyczne, ciekawostki

Szybkie tempo życia negatywnie wpływa na zdrowie. I nie chodzi tu tylko o stres związany z pracą. Nieregularne i małowartościowe posiłki prowadzą do tycia. Tak jak i słodycze wraz ze słonymi przekąskami. Gdy zbędnych kilogramów jest zdecydowanie za dużo, dobrze jest zdecydować się na odchudzanie. Są na to różne sposoby, niestety niekoniecznie dobre. Dlatego właśnie na naszej stronie zebraliśmy sporo informacji o redukcji wagi.

Jak zacząć zmiany na lepsze?

Odchudzanie w swej podstawowej wersji to proces związany z polepszaniem stanu zdrowia. W głównej mierze polega na stopniowym zmniejszaniu zbyt dużej masy ciała. Zredukowaniu jej do prawidłowego poziomu. Takiego, który zapewnia dobrą kondycję organizmu. Optymalna waga człowieka zależy od wzrostu, budowy ciała oraz metabolizmu. Wracając do tematu, jak zgubić zbędne kilogramy? Konieczne jest spalanie tkanki tłuszczowej i jednoczesne tworzenie mięśniowej. Odchudzanie to też zmniejszenie zapotrzebowania na kalorie i poprawa procesu trawienia. Ponadto redukcja masy wspomaga leczenie rozmaitych chorób. 

Zanim przedstawimy zdrowe sposoby odchudzania wskażemy, od czego warto zacząć. Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia motywacja. Wyjaśnienie samemu sobie, dlaczego chcemy schudnąć. Powodów jest wiele, chęć poprawy zdrowia, wyglądu, samopoczucia itp. Decyzja o redukowaniu masy zawsze musi wychodzić od nas samych. Tylko wtedy cała kuracja zakończy się powodzeniem. Warto też obrać sobie konkretny cel. Ustalić do ilu kilogramów chcemy zejść i w jakim czasie. Trzymanie się planu i obserwowanie postępów jest bardzo satysfakcjonujące. Pożyteczne jest również świętowanie małych sukcesów.

Nawet najlepsza dieta nie pomoże bez samozaparcia i konsekwencji. Nie oznacza to jednak, że absolutnie nie wolno sięgać po smakołyki. Czasem można sobie pozwolić na małe odstępstwa od nowego jadłospisu. Oczywiście są osoby, które wolą całkowicie zerwać ze słodyczami czy przekąskami. Tu sporo zależy od charakteru. Bez względu na usposobienie, każda osoba chcąca zgubić kilogramy musi uzbroić się w cierpliwość. Prawidłowy proces jest dość długi. Wszak masa przyrastała stopniowo przez dłuższy czas. Więcej informacji o motywacji i utrzymaniu zapału znajduje się w innych naszych artykułach.

Zdrowe i skuteczne odchudzanie

Istnieje bardzo prosta zasada dotycząca odchudzania. Utrata wagi jest wyraźnie widoczna, gdy spalamy więcej kalorii niż przyjmujemy w pożywieniu. To skuteczny sposób, ale pod warunkiem, że jest właściwie stosowany. Po pierwsze trzeba ustalić ilość kalorii potrzebną nam do funkcjonowania. Pomoże w tym dietetyk bądź lekarz i na podstawie wyniku ustali program żywieniowy. Po drugie kalorii nie można drastycznie ograniczyć. Dlatego, że osoba redukująca wagę będzie stale głodna a to prosta droga do powrotu to złych nawyków. W związku z tym je się mniejsze porcje, ale za to częściej. Stąd właśnie wzięło się słynne pięć małych posiłków.

Organizm każdego człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Jeśli dostanie zbyt mało kalorii, metabolizm zwolni. Ciało zacznie oszczędzać energię i spalać białko, z którego zbudowane są mięśnie. Z początku efekty takiego działania będą spektakularne. Zauważymy szybkie zmniejszanie wagi. Jednakże, gdy tylko poluźnimy dietę kilogramy zaczną wracać. Może też stać się tak, że będzie ich więcej niż na początku odchudzania. To jest właśnie ten sławetny efekt jo-jo. Warto, więc przyjmować mniej kalorii niż się spala, ale na tyle dużo by organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

Celem odchudzania nie może być jak najszybsze zrzucenie dużej ilości kilogramów. Tym celem powinno być schudnięcie i utrzymanie tego stanu. Zatem cierpliwość i stopniowe zmniejszanie wagi to najlepsza metoda. Jakie tempo jest najkorzystniejsze dla zdrowia? Specjaliści od odżywiania ustalili, że najlepiej jest tracić pół bądź kilogram tygodniowo. Czasem, w zależności od organizmu, ta wartość może być nieco większa. Zawsze też przy redukcji wagi trzeba pamiętać o spożywaniu dużych ilości białka. Po to by zabezpieczyć mięśnie przed spalaniem. Na kilogram masy ciała przypada około 1 gram białka. Rozwinięcie powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Dieta pozwalająca schudnąć

Odchudzanie to temat popularny od lat. Co jakiś czas pojawiają się nowe diety różnego typu. Niektóre z nich nie są ani skuteczne ani zdrowe. Dlatego zawsze trzeba korzystać z rozwiązań stworzonych przez specjalistów w dziedzinie żywienia. Osób, które potrafią uwzględnić wszystkie zmienne. Trzeba też pamiętać, że nie każda dieta pasuje do każdego organizmu. Warto, zatem odwiedzić fachowca, dietetyk będzie wiedział, jaką opcję może nam zaproponować. W tym artykule opisujemy jeden z klasycznych jadłospisów. Efekty jego działania są widoczne po dłuższym czasie, ale zdecydowanie warto czekać. Najpierw jednak wspomnimy, czego nie warto jeść.

Najprostszy sposób na poprawę kondycji ciała to zrezygnowanie z niezdrowego jedzenia. Bardzo przetworzonego i zawierającego sporo konserwantów. Do takich pokarmów należą fas foody i słodycze. Nie służą nam gazowane, mocno słodzone napoje. To samo można napisać o alkoholu, który zazwyczaj ma bardzo dużo kalorii. Oczywiście, jeśli ktoś lubi, raz na jakiś czas może wybrać którąś z pozycji z listy. Nie wolno jednak odżywiać się w ten sposób cały czas. I to nie tylko ze względu na przyrost wagi. Tego typu jedzenie szkodzi całemu organizmowi. Skoro wiemy już, czego nie należy jeść, sprawdźmy, co jest polecane.

Stosunkowo szybie efekty przyniesie zbilansowana dieta. Przede wszystkim musi znaleźć się w niej dużo warzyw i owoców. Będących bogatym źródłem witamin i składników odżywczych. Dobrze jest jeść warzywa strączkowe zawierające sporo białka. Ciału potrzebne są także węglowodany. Dostarczane przez pełnoziarniste pieczywo, makarony z ciemnej mąki, kasze. W diecie jest także miejsce na mięso. Nie powinno jednak stanowić więcej niż 1/4 posiłku. Szczególnie polecane są ryby i drób. Spożywając takie posiłki utrata wagi jest tylko kwestią czasu. Rozwinięcie tematu odchudzania znajduje się na naszej stronie.