Czyszczenie klimatyzacji w domu

Domowe sposoby na samodzielne czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Czyszczenie klimatyzacji w domu to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego urządzenia. Klimatyzator poprzez ciągłą wymianę powietrza narażony jest na zbieranie zanieczyszczeń. Pył, grzyby, kurz i inne bakterie znajdujące się w powietrzu, dostają się do wymienników ciepła i osadzają się w urządzeniu. Podobnie dzieje się w klimatyzacji przenośnej.

Najważniejszy element każdej klimatyzacji to filtr. Zbiera on najwięcej zanieczyszczeń. Przystępując do czyszczenia urządzenia, należy najpierw je wyłączyć, zdjąć obudowę i delikatnie wyciągnąć filtr. Następnie element trzeba umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem np. płynu do naczyń lub mydła. Tak samo postępujemy z tacą zbierającą skropliny. Na koniec wycieramy ściereczką nagromadzony kurz tam, gdzie się da.

Warto zainwestować w środek chemiczny. Należy zwrócić uwagę, czy nie będzie on szkodliwy dla dzieci. Zastosowanie preparatu pozwoli na dłuższe utrzymanie klimatyzacji w czystości. Ważne jest też dbanie o czystość w pomieszczeniu, gdzie znajduje się klima. Przede wszystkim mowa o podłodze. Tam gromadzi się najwięcej kurzu, który wraz z ruchem powietrza, wpada do klimatyzacji. Zdarza się, że konieczne jest odgrzybianie klimatyzacji domowej.

Jak odgrzybić klimę – sprawdzone metody

Samo czyszczenie układu klimatyzacji nie zawsze wystarczy. Od czasu do czasu układ należy zdezynfekować. Powstająca w urządzeniu wilgoć, prowadzi do powstawania alergenów, przez co może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Odkażanie zabije wszelkie bakterie i poprawi komfort użytkowania.

Środek do czyszczenia klimatyzacji powinien zawierać składniki grzybobójcze. Odgrzybianie klimatyzacji jest podstawową czynnością, którą należy powtarzać regularnie.
Odgrzybianie klimatyzacji domowej - jak to zrobić samodzielnie?

Wilgoć powstająca w klimatyzatorze sprzyja tworzeniu się grzybni. W takiej sytuacji wyczuwalny jest właśnie nieprzyjemny zapach. Bardzo ważne jest więc regularne odgrzybianie klimatyzacji domowej. Serwis klimatyzacji jest zatem podstawową czynnością, którą należy wykonać min. raz w roku.

Jak odgrzybić klimatyzację? Metod na odgrzybianie klimatyzacji domowej jest klika. Najbardziej znanym sposobem na czyszczenie klimatyzacji w domu jest metoda piankowa lub użycie chemicznego preparatu w aerozolu. W obu przypadkach pryska się nim wnętrze klimy. Konieczne jest przewietrzenie pomieszczenia. Inna metoda to ozonowanie. Skuteczny, ale drogi sposób. Wykonywany wraz ze środkiem chemicznym. Odkażanie ozonem wykonują profesjonalne firmy. Jest jeszcze metoda ultradźwiękowa. Para wytworzona poprzez specjalną reakcję, dociera do wszelkich zakamarków urządzenia i dokładnie je czyści.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele klimatyzatorów

Planujesz zakup klimatyzatora do domu, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele klimatyzatorów przez naszych czytelników.

Klimatyzatory Split

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji split

Klimatyzacja split złożona jest z 2 jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej), czyli skraplacza i parownika. Charakteryzuje ją ciche działanie. Skraplacz umieszczony jest zwykle na zewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się klimatyzator. Natomiast miejsce parownika z elektroniką sterującą, jest wewnątrz pomieszczenia.

Czyszczenie klimatyzacji split polega na wyciągnięciu filtra i usunięcia zebranych na nim zanieczyszczeń. Należy zrobić to za pomocą odpowiednigo środka.
Odgrzybianie klimatyzacji domowej - jak to zrobić samodzielnie?

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji split odbywa się podobnie jak czyszczenie tradycyjnej klimy. Najpierw trzeba zdemontować obudowę i wyjąć filtr. Umyć element pod bieżącą wodą z mydłem i spłukać preparatem bakteriobójczym. Wymienniki ciepła i taca skroplin także wymagają dezynfekcji. Odkażanie parownika wykonuje się od góry, wlewając środek chemiczny. Płyn stopniowo spływa po urządzeniu i dociera w fazie końcowej do rurki, która odprowadza skropliny.

Konserwacji wymaga też skraplacz. Najważniejsza jest tu chłodnica. Zanieczyszczenia w postaci liści, kurzu czy piasku zasysane są do chłodnicy z powietrzem. Co jakiś czas trzeba sprawdzać tę część skraplacza. Do czyszczenia urządzenia przeznaczone są środki chemiczne na bazie kwasów i zasad. Spryskanie tworzy pianę usuwającą zanieczyszczenia. Wystarczy spłukać ją wodą.

Czyszczenie układu klimatyzacji metodą ultradźwiękową

Metoda ultradźwiękowa, uznawana jest za najskuteczniejszy sposób czyszczenia klimatyzacji nie tylko w domu, ale i w aucie. Usuwa trudne i silne zanieczyszczenia wynikające z braku odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji urządzenia. Przyczyną może być również rozkładające się jedzenie lub dłuższa przerwa w użytkowaniu.

Dezynfekcja odbywa się za pomocą urządzenia rozpylającego detergent czyszczący w postaci pary. Środek jest zazwyczaj antyalergiczny. Cały proces polega na wytwarzaniu przez specjalne urządzenie ultradźwięków o częstotliwości 1,7 MHz. Wtedy to parujący preparat zamienia się w mgiełkę, która dociera do wnętrza klimatyzatora.

A więc jak odgrzybić klimę? Metodą ultradźwiękową, która usuwa przykry zapach, eliminuje wszelkie wirusy i grzyby oraz skutecznie odkaża. Odgrzybianie klimatyzacji domowej typu split trwa średnio ok. 40 minut. Co ciekawe, ilość zużytego środka podczas metody ultradźwiękowej, odpowiada ok. 10 szt. preparatu w sprayu.

Serwis klimatyzacji – dobrowolny czy konieczny?

Czyszczenie klimatyzacji w domu jest obowiązkową czynnością każdego posiadacza tego urządzenia. Najlepiej wykonywać ją raz na dwa miesiące. Chociaż raz w roku powinno się zlecić generalne czyszczenie urządzenia profesjonalnej firmie.

Przecież chodzi o zdrowie, szczególnie naszych dzieci. Aby więc cieszyć się komfortem użytkowania klimy, dbajmy o czystość w pomieszczeniu i sami starajmy się co jakiś czas przemywać elementy urządzenia. Tak samo należy postępować w przypadku klimatyzacji przenośnej.

Wiedząc, jak odgrzybić klimę, wystarczy więc wybrać jeden ze sposobów. Można poradzić sobie z tym bez naciągania domowego budżetu. Nie każdego będzie stać na zafundowanie sobie np. usługi ozonowania czy czyszczenia ultradźwiękowego. Na szczęście są środki chemiczne.

Środki chemiczne

Warto przy tym pamiętać, że wybór niewłaściwego preparatu sprawi, że czyszczenie nie będzie skuteczne. A to oznacza mniejszą wydajność chłodniczą i większą awaryjność urządzeń a także większy pobór prądu. Może nawet doprowadzić do uszkodzenia czyszczonych elementów.

Z kolei niesprawdzony preparat odkażający może oznaczać, że nadal będziemy narażeni na obecność szkodliwych drobnoustrojów, np. wtedy, gdy tylko zamaskuje on nieprzyjemny zapach zamiast skutecznie zdezynfekować.

Dlatego warto postawić na wysokiej jakości, cenione środki chemiczne. Do takich należą z pewnością preparaty Rectorseal - najdłużej obecne na polskim rynku środki do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych. Więcej na ich temat znajdziesz na stronie www.czystyuklad.pl.

ikona podziel się Przekaż dalej