Odgrzybianie klimatyzacji czy dezynfekcja?

Sprawna klimatyzacja to podstawa komfortowej podróży czy wypoczynku w domu. Jest to także nie tylko kwestia wygody, ale także zdrowia użytkownika. Często bywa tak, że użytkownicy klimatyzacji przed podróżą są zdrowi, a po kilku godzinach korzystania z urządzenia mają już objawy choroby. Może się to objawiać na przykład kichaniem i problemami z drogami oddechowymi. Wewnątrz urządzenia niestety doskonale rozwijają się grzyby, wirusy oraz inne patogeny, zalega tam też kurz, a wszystko ma wpływ na zdrowie człowieka. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Mogą one także powodować nieprzyjemny zapach. Gdy na klimatyzacji gołym okiem widać zabrudzenia, to jest to sygnał, że urządzenie jest skrajnie zanieczyszczone! Odgrzybiane powinny być wszystkie elementy klimatyzacji, ponieważ każdy z nich gromadzi zanieczyszczenia, grzyby i bakterie. Uważa się, że czyszczenie klimatyzacji powinno być wykonywane przynajmniej dwa razy w roku. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli z samochodu czy pomieszczenia korzystają dzieci, które są bardziej narażone na nieprzyjemne skutki zaniedbanej klimatyzacji. Zanieczyszczenie systemu wpływa też na jego wydajność, co z kolei powoduje zwiększony pobór prądu i wzrost wydatków. Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko ochrona zdrowia, ale także i budżetu domowego przed niepotrzebnymi płatnościami.

Różne metody czyszczenia klimatyzacji

Ważne jest, by znać i rozróżniać metody czyszczenia klimatyzacji. Jest ich wiele i nie gwarantują one takiego samego efektu. Klimatyzację można czyścić mechanicznie, poprzez ozonowanie, odgrzybianie czy wreszcie dezynfekcję. Mechaniczne czyszczenie polega na ręcznym oczyszczeniu rozmontowanego urządzenia. Odgrzybianie klimatyzacji (sprawdź na: https://ac8.pl/czyszczenie-klimatyzacji-odgrzybianie-a-dezynfekcja-jakie-sa-roznice/) ma na celu zniszczeniu wszelkich zarodników grzybów i pleśni. Ozonowanie z kolei polega na wstawieniu do samochodu lub pomieszczenia generatora ozonu. Wydzielany gaz dezynfekuje części klimatyzacji. Jednak dopiero pełna dezynfekcja przy użyciu odpowiednich preparatów oznacza usunięcie wszelkich grzybów, patogenów i zabrudzeń, inne metody nie pozostawiają urządzenia zupełnie wolnym od nich. Pamiętać trzeba też o wadach niektórych metod - na przykład ozonowanie może odbarwić tapicerkę czy uszkodzić elektronikę, a czyszczenie mechaniczne bywa niedokładne.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji jest więc niezbędnym zabiegiem, który powinien być wykonywany kilka razy w roku, by zapewnić właściwą pracę urządzenia i by chronić zdrowie jego użytkowników w samochodzie czy w domu. Dezynfekcja klimatyzacji może zostać przeprowadzona przez wynajęte firmy, ale często wiąże się to z wysokimi cenami takiej usługi. Klimatyzację można jednak z powodzeniem dezynfekować samodzielnie, przy użyciu odpowiednich produktów. Takim preparatem, gotowym do własnego użytku, jest Nanoclean AC8 - zabija on wszystkie wirusy, grzyby i bakterie, a także zabrudzenia takie jak kurz czy olej. Ma postać gotowego do użycia aerozolu, który skutecznie dezynfekuje urządzenie. Usuwa także brzydki zapach, który często jest pierwszym sygnałem, że klimatyzacja wymaga czyszczenia. Samodzielne czyszczenie klimatyzacji pozwala na szybkie i optymalne finansowo doprowadzenie urządzenia do porządku, bez konieczności wzywania zewnętrznej firmy. Można je takie przeprowadzić w dogodnym momencie, bez konieczności oczekiwania na wolny termin w grafiku firmy.

Odgrzybianie klimatyzacje jest więc zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie, by urządzenie dobrze pracowało i nie narażało na uszczerbek zdrowia swojego użytkownika. Istnieją różne metody czyszczenia klimatyzacji - mechaniczne, ozonowanie, dezynfekcja - i nie wszystkie dają taki sam efekt. Czyszczenia klimatyzacji można dokonywać samodzielnie, przy użyciu gotowych, bezpiecznych produktów, które usuwają grzyby, wirusy, bakterie oraz zabrudzenia ze wszystkich elementów urządzenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej