Odkamienianie ekspresu do kawy krok po kroku – jak to zrobić w domu
Jeżeli posiadasz w domu ekspres do kawy z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że należy go od czasu do czasu pozbawić… kamienia. Odkamienianie ekspresu do kawy nie jest skomplikowanym zadaniem i z całą pewnością świetnie sobie z nim poradzisz. Jak można dokonać tego krok po kroku, we własnym domu?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Odkamienianie ekspresu do kawy
Kiedy trzeba wykonać odkamienienie ekspresu ciśnieniowego?
Jeżeli posiadasz ekspres marki Delonghi albo Krups, z całą pewnością sam poinformuje o konieczności pozbycia się kamienia. Jeżeli jednak nie posiadasz w urządzeniu takiej funkcji, najkorzystniej będzie odkamieniać ekspres co 200, maksymalnie 300 porcji przygotowanej kawy z urządzenia. Rzecz jasna, nie musisz od razu spisywać na kartce każdej wypitej kawy – lepiej oszacować, ile kawy pijesz codziennie. Wówczas na pewno będziesz wiedział, kiedy zabrać się za odkamienianie ekspresu przelewowego.
Musisz pamiętać, że odkamienianie ekspresu do kawy jest niezwykle istotnym procesem. Kamień wpływa bowiem na pracę ekspresu, a także na finalny smak przygotowywanej kawy. Im więcej kamienia się nagromadzi, tym mniej wydajny będzie ekspres. Mało tego, zabrudzone urządzenie pobierze znacznie więcej wody i zacznie „buczeć”. Dodatkowo tworzące się zatory mogą sprawić, iż parzenie kawy będzie wolniejsze.
Jak prawidłowo wykonać odkamienianie ekspresu?
- Wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, wlej do środka wodę i wrzuć preparat odkamieniający – jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać? O tym nieco później.
- Pamiętaj, żeby wlać tyle wody, ile wskazuje instrukcja konkretnego środka do odkamieniania.
- Poczekaj, aż preparat całkowicie się rozpuści. Następnie włóż pojemnik do ekspresu i po prostu go… uruchom.
Kolejne kroki zależeć będą od tego, jaki ekspres posiadasz (np. popularny na rynku ekspres Delonghi). Urządzenie posiada automatyczne odkamienianie? Po prostu włącz program i zaczekaj, aż ekspres zakończy pracować. Ekspres nie posiada tej funkcji? Trzeba będzie zastosować inną metodę.
- Wypuść wodę z urządzenia – to znaczy przygotuj jedną kawę bez… kawy.
- Pozwól środkowi odkamieniającemu zrobić „swoje”, czekając co najmniej kwadrans.
- Zaparz kolejną „kawę” i odczekaj minimum 10 minut. Później zrób trzecią, skracając czas oczekiwania tym razem do 5 minut.
- Powtarzaj czynność aż do momentu, gdy pojemnik będzie całkowicie pusty.
- Wyłącz ekspres, wyjmij pojemnik na wodę, przepłucz go, nalej do środka wody i zrób dwa kubki w celu przepłukania systemu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drobnych agd.
Co warto wiedzieć na temat odkamieniania ekspresu ciśnieniowego?
Jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać?
Czym i jak odkamienić ekspres? Każdy producent ekspresu sugeruje inne środki czyszczące. Najlepiej zawsze będzie stosować te, które wskazane zostały w instrukcji urządzenia. Dosłownie wszystkie ekspresy do kawy są bowiem nastawione na przyjmowanie określonych środków – inaczej funkcjonuje ekspres do kawy Krups, a jeszcze inaczej urządzenie marki Philips. Pamiętaj, że odwapnianie ekspresu przelewowego nie może odbywać się przy użyciu środków do tego nie przeznaczonych! W przeciwnym przypadku możesz zniszczyć nie tylko smak kawy, ale i całe urządzenie. Na rynku można znaleźć odkamieniacze w postaci:
- tabletek – służą do rozpuszczania w wodzie, skutecznie usuwając zaległy kamień.
- płynów – to jedna z ciekawszych propozycji, która okazuje się skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem. Formuła płynów jest bowiem przyjazna środowisku i świetnie radzi sobie z kamieniem.
- proszku – stosowany równie często, co pozostałe dwa środki (np. marki Urnex Cafiza, cena ok. 50 zł / 900 g).
Jak przeprowadzić odkamienianie octem?
- Przeczyść filtr oraz pojemnik do kawy. Następnie przepłucz pojemnik w chłodnej wodzie.
- Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1:2.
- Wlej roztwór do pojemnika, włącz ekspres i zaparz „kawę”.
- Odczekaj ok. 15 minut, zostawiając roztwór przez ten czas w ekspresie.
- Odkamienianie octem niemal dobiegło końca! Wystarczy wylać roztwór i przepłukać pojemnik. Później wlej do niego wodę i znowu zaparz „kawę”. Powtarzaj czynność kilka razy, za każdym razem pozostawiając roztwór na ok. 15 min po zagotowaniu.
- Ostatni krok to dokładne umycie pojemnika oraz filtra w ciepłej wodzie z mydłem.
Jak wykonać odkamienianie sodą?
- Napełnij zbiornik roztworem zawierającym 1 l wody oraz 1/4 szklanki oczyszczonej sody. Musisz upewnić się, że soda rozpuściła się całkowicie!
- Uruchom ekspres do kawy, następnie wyczyść pojemnik z filtrem. Postaraj się wyszorować pojemnik roztworem, jaki powstał z połączenia wody i sody. Wykorzystaj do tego małą szczoteczkę, np. do zębów.
- Wypłucz urządzenie pod ciepłą wodą. I już, odkamienianie sodą gotowe! Pamiętaj, że odwapnianie ekspresu do kawy sodą najlepiej jest przeprowadzać co 21 dni.
Odkamienianie kwaskiem cytrynowym - domowe sposoby
To zdecydowanie najprostsza i najkrótsza metoda odkamieniania, która przez to jest bardzo często stosowana. Wystarczy dostosować się do 3 etapów:
- Wsyp do pojemnika 2 łyżeczki kwasku wraz z wodą.
- Uruchom swój ekspres.
- Powtórz całość procesu, płucząc pojemnik jedynie wodą. Odkamienianie kwaskiem cytrynowym… zakończone!