Skaling zębów

Higienizacja zębów - czemu warto o nie zadbać?

Zadbane zęby do sukces do osiągnięcia ładnego i przyciągającego uwagę uśmiechu. Co zrobić aby jak najlepiej się o nie zatroszczyć? Podstawą jest codzienne szczotkowanie zębów, a także regularne wizyty u dentysty. Niektórych z uszkodzeń nie jesteśmy w stanie samodzielnie zdiagnozować ani wyleczyć domowymi sposobami. Stała higienizacja w gabinecie dentystycznym oparta jest na oczyszczaniu szkliwa z nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego oraz przywrócenia naturalnej barwy zębów. W smile expert wykonywane są takie zabiegi jak odkamienianie zębów, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja.

Co daje odkamienianie zębów?

Przede wszystkim po odkamienianiu zębów szkliwo wygląda wizualnie dużo lepiej. Skaling sprawia, że gdy tylko dotykamy szkliwa językiem, czujemy, że zęby są zupełnie gładkie i pozbawione osadu. W jamie ustnej stale zbierają się bakterie, szczególnie gdy nie dbamy wystarczająco o uzębienie. To właśnie one powodują próchnicę i choroby dziąseł. Wraz z węglowodanami stanowią także źródło kamienia nazębnego. Jego długotrwałe gromadzenie się może prowadzić do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, stopniowego rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania. Skaling warto wykonywać co 6 miesięcy, a osoby, które regularnie palą papierosy mogą robić go nawet częściej.

Jak wygląda skaling?

Odkamienianie zębów jest małoinwazyjnym zabiegiem, który musi być przeprowadzany w gabinecie dentystycznym. Czy bywa on bolesny? To zależy od osoby i jej progu bólu, a także stopnia zanieczyszczenia uzębienia jak i obranej metody. Zazwyczaj określany jest jako mało przyjemny, jednakże skuteczny i dający widoczne efekty. Skaling można przeprowadzić w różny sposób. Do znanych metod należą: tradycyjna, mechaniczna, laserowa oraz chemiczna. W gabinecie smile expert wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy. To najbardziej popularna i polecana metoda w przypadku odkamieniania zębów.

Praktykowane są dwie metody wykonywania skalingu:

  • skaling naddziąsłowy - dentysta usuwa kamień nazębny z korony zęba dzięki ultradźwiękom. Główka skalera przykładana jest do powierzchni, na których widoczny jest nagromadzony kamień. Ultradźwięki w połączeniu z wodą sprawiają, że osad pęka i nie szpeci dalej szkliwa. Na koniec odkamieniania zębów, są one dokładnie polerowane.

  • skaling poddziąsłowy - usuwa kamień zgromadzony poniżej linii dziąsła, w tak zwanej kieszonce dziąsłowej. W przeciwieństwie do typu naddziąsłowego, oprócz ultradźwięków wykorzystywany jest także kiret, dzięki któremu dentysta może z łatwością dotrzeć do najgłębszych zakamarków uzębienia. Dalsza procedura jest taka sama jak we wcześniejszym przypadku.

Odkamienianie zębów z użyciem ultradźwięków nie może zostać jednak wykonane w przypadku ciąży oraz u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą lub głębokimi kieszonkami dziąsłowymi. Po zabiegu zęby mogą być chwilowo nadwrażliwe. Nie należy pić kawy, herbaty oraz wina, a także palić papierosów w ciągu 3 godzin po odbyciu skalingu.

Cena za kompleksową higienizację wynosi ok. 200 zł.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny