Skąd bierze się kamień w żelazku? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

Gromadzący się w żelazku osad z kamienia (wapń i magnez) to efekt twardej wody. Zwykle w pośpiechu często zamiast wody destylowanej, sięgamy po zwykłą wodę z kranu. W ten sposób sami przyczyniamy się do powstania osadu z kamienia w żelazku, który najbardziej „atakuje” wyloty generatora pary. Dlatego, gdy zauważymy słabszy strumień wody bądź małe ciśnienie pary, powinniśmy zacząć interweniować.

Najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Najpopularniejszą metodą na odkamienianie żelazka jest czyszczenie sprzętu z użyciem octu kuchennego, który rozpuści kamień. Szmatkę namaczamy w occie i nakładamy na wykałaczkę. W ten sposób przetykamy otwory w stopie żelazka. Następnie wlewamy wodę z octem do zbiorniczka żelazka i ustawiamy najwyższą temperaturę. Prasujemy starą tkaninę do momentu wyparowania roztworu octu. Warto raz jeszcze wykonać tę czynność, lecz tym razem z czystą wodą. Na koniec należy umyć żelazko. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić stopę żelazka.

No dobrze, a co, gdy żelazko się przypali? Jak wyczyścić stopę żelazka? Na to też jest skuteczny domowy sposób. Zrobimy to octem i solą. Wystarczy przygotować mieszankę, której konsystencja będzie dosyć gęsta. Następny krok to nałożenie „papki” na przypalone miejsca i pozostawienie na kilkanaście sekund. Po tym czasie wystarczy przetrzeć zabrudzenie wacikiem i gotowe. Innym sposobem na czyszczenie żelazka z przypaleń jest ustawienie najwyższej temperatury i uprasowanie gazety, posypanej uprzednio solą kuchenną.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Inne sposoby na odkamienianie żelazka

Nowoczesne żelazka i ich funkcje

Jak odkamienić żelazko? Z myślą o ułatwieniu życia wszystkim paniom domu, producenci stworzyli żelazka z funkcją samooczyszczania. Czyszczenie żelazka nie jest już tak pracochłonne, jak w przypadku tych starszych modeli. Na dodatek wiele modeli posiada specjalny wkład, który skutecznie zapobiega osadzaniu się kamienia (np. Tefal, Braun, Philips). Dokładny opis odkamieniania żelazek znajduje się w instrukcji obsługi.

Jednym z tych wspaniałych sprzętów jest żelazko parowe marki Philips. Urządzenie to zostało wyposażone w specjalny pojemnik na odkładający się kamień (Quick Calc Release). Raz na jakiś czas (np. co 1-2 miesiące) wystarczy wyjąć pojemniczek z żelazka, usunąć kamień, osuszyć i umieścić szufladkę z powrotem w żelazku. Dzięki takiemu rozwiązaniu żelazko jest bardzo proste i zarazem wygodne w użytkowaniu.

Na tej samej zasadzie zostało opracowane żelazko parowe marki Tefal, które także wyposażono w szufladkę antywapienną przedłużającą żywotność sprzętu. Firma Braun również może pochwalić się żelazkami z systemem antywapiennym. Z kolei żelazka firmy Bosch posiadają system wielokrotnego odkamieniania składający się z funkcji Calc’nClean oraz samoczyszczącego filtra umieszczonego między pompą i zbiornikiem.

Odkamienianie żelazka - jak wyczyścić żelazko z kamienia krok po kroku
Odkamienianie żelazka nie jest trudnym zadaniem. Od czasu do czasu należy przeprowadzić oczyszczanie żelazka z kamienia.

Inne metody czyszczenia żelazka

Profilaktyczne odkamienianie żelazka powinno się wykonywać mniej więcej co miesiąc lub dwa. Jednak co ok. 3 miesiące wskazane jest gruntowne czyszczenie żelazka. W przypadku żelazek Bosch zalecanym preparatem jest odkamieniacz do żelazka w płynie, opracowany właśnie przez markę Bosch. Koszt jednej sztuki wynosi ok. 49 zł.

Jak usunąć kamień z żelazka innego typu? Do pozostałych żelazek można zastosować specjalny odkamieniacz do żelazka lub uniwersalny, nadający się do wszystkich sprzętów, w których osadził się kamień. Po odkamienieniu wystarczy już tylko umyć żelazko. Drobne ślady przypaleń na stopie można zetrzeć za pomocą białej pasty do zębów. W przypadku żelazek z teflonową powłoką uwaga na drobinki! Zbyt mocne pocieranie może ją porysować.

Jeszcze innym sposobem, tym razem domowym, jest użycie kwasku cytrynowego. Bardzo często wychodzimy z założenia, że skoro sprawdza się w czajniku, to i w żelazku także. Jednak uwaga! Nie każdy producent przewiduje taką możliwość. Połączenie bardzo wysokiej temperatury i kwasku może spowodować powstanie lepkiej mieszanki. W takiej sytuacji nasze żelazko może ucierpieć.

Odkamienianie żelazka – kilka cennych porad

W celu utrzymania żelazka w należytej czystości, konieczne jest regularne czyszczenie oraz odkamienianie. Dzięki pielęgnacji żywotność naszego sprzętu z pewnością ulegnie wydłużeniu. Kolejna rzecz to dobór środka odkamieniającego. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie domowe sposoby mogą mieć zastosowanie w nowoczesnych żelazkach.

Mało tego, niektóre modele „tolerują” wyłącznie środki tego samego producenta. Dlatego warto przejrzeć instrukcję obsługi, zanim zabierzemy się do czyszczenia żelazka. Ostatnią ważną kwestią jest woda, którą wlewamy do zbiorniczka. Pamiętajmy, aby używać wody destylowanej. Zapobiegnie to osadzaniu się kamienia w żelazku.

Jak widać, odkamienianie żelazka wcale nie jest trudną czynnością. Na dodatek, funkcja samooczyszczania żelazka należy już do standardu. Jednak dla ulepszenia efektu zawsze możemy przecież sięgnąć po ocet i sól (o ile producent tego nie zabrania), by skutecznie i tanio usunąć kamień.

ikona podziel się Przekaż dalej