Jak działa odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny sprawia, że znika obowiązek regularnego sprzątania. Ten robot sprzątający z dołączoną do niego stacją ładującą pracuje całkowicie samodzielnie, zgodnie z ustawionym przez ciebie harmonogramem. Odkurzacz tego typu ma bardzo prostą budowę: wyposażony jest w silnik, czujniki ruchu, specjalne szczotki, które zagarniają zanieczyszczenia, oraz pojemnik na brud. Nie musisz martwić się o to, że robot się rozładuje, ponieważ większość nowoczesnych modeli samoczynnie wraca do stacji ładującej, gdy tylko poziom naładowania baterii spadnie poniżej określonego poziomu. Spora część odkurzaczy automatycznych wyposażona jest także w funkcję mopa parowego, dzięki czemu możesz zapomnieć również o obowiązku mycia podłóg. Twoim jedynym zadaniem jest regularne opróżnianie pojemnika. Trzeba to robić stosunkowo często, ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia. Więcej o funkcjach odkurzacza automatycznego możesz przeczytać na portalu Dom w porządku.

Jak pracuje odkurzacz?

Odkurzacz automatyczny programuje się zgodnie z własnymi preferencjami. Większość urządzeń umożliwia wybór między co najmniej kilkoma trybami sprzątania. Po wykonaniu tych ustawień właściwie nie musisz już kontrolować jego pracy. Nie ma obaw, że spadnie ze schodów lub wjedzie w ścianę. Chronią go przed tym specjalne czujniki ruchu. Ponadto, nowoczesne modele umożliwiają stworzenie tzw. wirtualnej ściany, a więc ustawienie wirtualnej linii, której nie przekroczy robot. To przydatne rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby odkurzacz pracował np. w pokoju śpiącego niemowlaka lub w pomieszczeniu, gdzie przebywa zwierzę. 

Odkurzacze automatyczne radzą sobie bez problemu ze sprzątaniem:

  • parkietów drewnianych;
  • paneli;
  • płytek ceramicznych;
  • wykładzin PVC.

Wiele z tych urządzeń może odkurzać także miękkie wykładziny i dywany. Takie modele z reguły mają większą liczbę szczotek. Nowoczesne sprzęty samodzielnie rozpoznają rodzaj odkurzanej powierzchni i dostosowują do niej tryb swojej pracy. Na skuteczność sprzątania wpływ ma liczba zamontowanych szczotek oraz moc urządzenia. 

Kiedy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny daje ci niemal 100% skuteczność usuwania zanieczyszczeń z podłogi. Nie wymaga żadnego nadzoru, nie trzeba kontrolować jego pracy ani nieustannie planować następnych sesji odkurzania. Robot wszystko zrobi za ciebie. Takie urządzenie to idealny wybór w przypadku osób, które nie lubią odkurzania lub nie mają czasu na domowe obowiązki, a zależy im na utrzymaniu czystości w mieszkaniu. Odkurzacz automatyczny to doskonałe rozwiązanie także dla osób starszych, zapracowanych i młodych rodziców.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej