Odkurzacze bezrowkowe – sposób działania i rodzaje

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe to inaczej odkurzacze cyklonowe, wyposażone w pojemnij na kurz. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że podczas zasysania powietrza wewnątrz urządzenia wytwarza się siła odśrodkowa i pojawia się swojego rodzaju mały cyklon. Dzięki temu powietrze wraz z kurzem i innymi zabrudzeniami trafia do specjalnego pojemnika, a potem przechodzi przez filtry i wydostaje się na zewnątrz zupełnie czyste. W odkurzaczach najnowszej generacji zastosowano filtr HEPA, które zatrzymują wewnątrz aż 99,5% wszystkich zabrudzeń, nawet roztocza, bakterie, patogeny grzybowe i zdecydowaną większość wirusów.

Odkurzacz bezworkowy jest wyposażony w pojemnik na śmieci, który od czasu do czasu należy opróżnić i umyć. Pojemniki w standardowych sprzętach mają zazwyczaj kilka litrów pojemności więc w zwykłym mieszkaniu częste opróżnianie pojemnika nie jest konieczne – wystarczy spokojnie na co najmniej kilka użyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o sprzątaniu.

Rodzaje odkurzaczy bezworkowych

Odkurzacze bezworkowe wyposażone w pojemnij na kurz występują w wielu odsłonach. Właściwie wszystkie rodzaje odkurzaczy występują w formie z workiem lub bez. Dlatego możesz zdecydować się na odkurzacz standardowy – przewodowy, na kółkach z dołączaną szczotką, ale możesz także poszukać wśród nowszych modeli.

Bardzo często odkurzacze pionowe nie mają zamontowanego worka. Są wygodne, ponieważ zajmują mało miejsca i sprzątanie dzięki nim jest o wiele łatwiejsze – poruszasz całym sprzętem na raz. Rodzajem odkurzaczy bezworkowych są odkurzacze wodne, przyjazne dla alergików, w których rolę worka pełni wymienialny pojemnik z wodą. Najczęściej także odkurzacze akumulatorowe, czyli bezprzewodowe są cyklonowe. Mały odkurzacz samochodowy lub do tapicerki także nie są wyposażone w worek. Odkurzacze bezworkowe to także wszelkie roboty samojezdne. A może zainteresuje cię także artykuł o odkurzaczu wodnym?

Odkurzacz bezworkowy – zakup

Opinie na temat odkurzaczy bezworkowych

Odkurzacze bezworkowe zbierają bardzo dobre opinie, zarówno do dywanów, jak i podłóg twardych. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na to, że jest to sprzęt o dużej mocy ssania i fakt, są nieco silniejsze niż ich workowe odpowiedniki. Klasa skuteczności odkurzania nie jest zależna od poziomu napełnienia pojemnika. Obojętnie, jak długo będziesz sprzątać, sprzęt zawsze będzie działał tak samo dobrze. Poziom hałasu odkurzaczy bezworkowych jest o wiele niższy niż w przypadku standardowych modeli. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nie musisz pamiętać o kupowaniu worków.

Jednak takie rozwiązanie ma także wady. Jedną z nich jest cena – odkurzacze bezworkowe z reguły są nieco droższe niż te wyposażone w worek. Na dodatek są także cięższe. Dla wielu osób konieczność opróżniania i mycia pojemnika jest bardziej uciążliwa niż regularna wymiana worka, która odbywa się szybko i bez bałaganu.

Odkurzacze bezworkowe – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na odkurzacz bezworkowy musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów, zanim kupisz konkretny model. Najlepiej sprawdzają się oczywiście te o dużej mocy ssania i o dużej mocy silnika. Dzięki nim dokładniej i szybciej sprzątniesz każdą powierzchnię. Ważna jest także klasa skuteczności odkurzania. Sprawdź ten parametr zarówno dla twardych podłóg, jak i wykładzin czy dywanów. Jest wyrażony symbolami literowymi, gdzie A oznacza najwyższą jakość.

Odkurzacz bezworkowy to świetne rozwiązanie. Nie trzeba wymieniać mu worków. Produkują je wszyscy najbardziej popularni producenci AGD
Odkurzacz bezworkowy - rodzaje, ceny, opinie, polecane modele i producenci

W tym wypadku bardzo istotna jest także pojemność pojemnika. Im większa, tym rzadziej będziesz musiał go opróżniać i czyścić. Jeśli masz w domu alergika, koniecznie poszukaj modelu wyposażonego w filtr HEPA lub filtr wodny. Sprawdź także wagę odkurzacza. Niestety, odkurzacze bezworkowe są dość ciężkie i jeśli będziesz musiał wnosić je na piętro, lepiej znaleźć chociaż trochę lżejszy model.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Dobre odkurzacze bezworkowe – przegląd modeli i ceny

Tanie odkurzacze bezworkowe

Chociaż cena odkurzaczy bezworkowych jest dużo wyższa niż tych standardowych, wśród nich także możesz znaleźć modele w atrakcyjnych cenach i dobrej jakości. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Bagio Eco, model marki Amica. Jego cena to około 250 zł, a jest naprawdę bardzo skuteczny. Klasa skuteczności odkurzania twardych podłóg to A, w przypadku dywanów jest oceniona na D. Odkurzacz ma niski poziom hałasu i jest wyposażony w filtr HEPA, przyjazny dla alergików.

Infinity VT9 powoli podbijającej rynek marki Dirt Devil to także jeden z najlepszych, tanich modeli. Kupisz go już za niecałe 200 zł, a jest to odkurzacz o klasie energooszczędności A i bardzo wysokiej klasie skuteczności odkurzania. Dzięki zaawansowanym technologicznie filtrom, poziom reemisji kuchu jest zaskakująco niski. Odkurzacz jest bardzo lekki. Pojemnik ma aż 1,5 l pojemności. To zdecydowanie jeden z modeli zasługujących na uwagę.

Odkurzacz bezworkowy z wyższej półki cenowej

Jeśli zależy ci jednak na odkurzaczach bardziej zaawansowanych technologiczne i wyposażonych w dobre, nowoczesne szczotki do każdej powierzchni, zwróć uwagę na modele znanych producentów z trochę wyższej półki cenowej. Bardzo dużą ofertę przedstawia Zelmer.

Prawie 500 złotych kosztuje odkurzacz bezworkowy Zelmer ZVC427XT o stosunkowo niskim poziomie hałasu i bardzo dużym pojemniku na kurz (około 4 l). Antyalergiczny filtr i zestaw wygodnych, funkcjonalnych szczotek sprawia, że sprzęt gwarantuje niemal idealną czystość bez żadnego wysiłku. Jedna ze szczotek, wyposażona w naturalne włosie, pomaga zbierać sierść zwierząt i włosy. Odkurzacz ma miękkie kółka, które nie rysują podłogi.

Nieco więcej, bo około 650 zł będziesz musiał wydać na odkurzacz PowerPro marki Philips. Jest to jeden z najlepszych modeli na rynku. Innowacyjna technologia TurboCyclone 4 natychmiast oddziela kurz od powietrza, dlatego klasa reemisji kurzu jest bardzo niska. System nowoczesnych filtrów skutecznie uniemożliwia wydostanie się zabrudzeń na zewnątrz. Pojemnik jest dość mały, ma tylko 1,7 l. W zestawie z tym odkurzaczem znajduje się wyjątkowa turbo szczotka Philips, która jeszcze efektywniej zbiera włosy. Dowiedziono, że dzięki niej powierzchnie są aż o 25% bardziej czyste.

Bezworkowy odkurzacz Cyclone Force marki Samsung także świetnie się sprawdzi. Jego ceny wahają się w okolicach 500 zł. To także bardzo innowacyjne rozwiązanie. Sprzęt został wyposażony w niezwykłą turbinę Anti-Tangle, która chroni silnik, zapobiegając przedostawaniu się do niego kurzu. Dzięki temu wszystko ląduje w pojemniku o pojemności 2 l. Poziom hałasu jest przeciętny, ale za to klasy energetyczna i skuteczności odkurzania są bardzo wysokie. Ten model marki Samsung to mały odkurzacz, który świetnie radzi sobie i na podłogach twardych i na dywanach czy wykładzinach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny