Odkurzacz centralny – jak to działa?

Zasada działania odkurzacz centralnego jest w zasadzie bardzo prosta. Jest to właściwie instalacja w ścianach, która składa się z jednostki centralnej i gniazd ssących. Dzięki temu możesz w prosty sposób posprzątać całe mieszkanie. Jednostka centralna musi zostać zainstalowana na stałe w wyizolowanym pomieszczeniu (najczęściej w piwnicy lub garażu), które ma jedną ścianę zewnętrzną. Przypomina cylindryczny pojemnik, w niej znajdują się silnik i zbiornik na zebrane zanieczyszczenia. Jednostka centralna wytwarza podciśnienie, dzięki któremu jest możliwe odkurzanie.

Gniazda ssące natomiast rozmieszcza się w pomieszczeniach, w których zamierzasz odkurzać. Do nich przyłącza się rurę zakończoną zwyczajną szczotką do odkurzania. Urządzenie włącza się automatycznie po przyłączeniu rur i wyłącza się, kiedy je odepniesz. Zbierane zanieczyszczenia wędrują do pojemnika w jednostce centralnej przewodami, które umieszcza się w ścianach lub pod podłogą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o odkurzaczu wodnym.

Wady i zalety odkurzacza centralnego

Instalacja odkurzacza centralnego ma bardzo wiele plusów. Opinie użytkowników są naprawdę dobre, wskazują na to, że jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie musisz prowadzić ze sobą ciężkiego odkurzacza i przenosić go między piętrami. Dzięki temu także nie obijasz ścian, a dobrze rozłożone gniazda ssące sprawią, że bez problemu posprzątasz całe mieszkanie.

Nie musisz także przejmować się ciągłą wymianą worków czy myciem pojemników w odkurzaczach bezworkowych. Pojemnik w jednostce centralnej wystarczy opróżnić dwa razy w roku, jest to więc bardzo wygodne. Dodatkową zaletą odkurzacza centralnego jest to, że pracuje bardzo cicho. Gniazda ssące nie wydają prawie żadnego dźwięku, możesz więc odkurzać w nocy albo w czasie, kiedy dziecko śpi. Odkurzacz w ścianie to także wspaniałe rozwiązanie dla alergików. Pozwala na bezpowrotne usunięcie kurzu i zabrudzeń, w przeciwieństwie do standardowych odkurzaczy, które wzbijają część kurzu w powietrze. Za jego pomocą można sprzątać także gruz lub popiół z kominka. Służą do tego specjalne separatory i odpowiednie rury, ale silna jednostka centralna dobrze sobie z nimi poradzi.

Największą wadą jest koszt instalacji, który mocno przerasta możliwości przeciętnego Kowalskiego. Dodatkowo montaż odkurzacza centralnego wiąże się z remontem, rozkuwaniem ścian albo zrywaniem podłóg. Dlatego w starszych budynkach może być po prostu niemożliwy.

Gniazdo odkurzacza centralnego montuje się w ścianie. Schemat instalacji nie jest zbyt skomplikowany, ale ceny bywają wysokie.
Odkurzacz centralny - opis, ceny, opinie, schemat instalacji, porady

Montaż odkurzacza centralnego

Montaż odkurzacza centralnego najlepiej przemyśleć w czasie budowania domu. Wtedy łatwiej będzie znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Jednostka centralna musi być zamontowana w odizolowanym pomieszczeniu gospodarczym. Im dalej od części mieszkalnej, tym lepiej, ponieważ jest dość głośna. Przewody łączące ją z gniazdami ssącymi umieszcza się w ścianach lub pod podłogą, często muszą pokonywać piętra. W trakcie budowy zrobienie instalacji jest bardzo proste.

Montażem takiego sprzętu zajmuje się specjalna firma. Wiele z nich oferuje także instalację w istniejących już budynkach. Gniazda do odkurzacza centralnego nie są problemem i można je łatwo zamontować, gorzej z przewodami. Aby je ukryć trzeba rozkuwać ściany i podłogę, co wiąże się z bałaganem. W czasie gruntownego remontu warto jednak pomyśleć o zamontowaniu odkurzacza. W tym wypadku jednak cennik instalacji może być o wiele wyższy niż w przypadku domu w budowie.

Odkurzacz w ścianie – cennik

Cena zamontowania odkurzacza centralnego może wydawać się wygórowana, zwłaszcza jeśli całkowity koszt porównasz z zakupem standardowego odkurzacza. Jednakże może być zbliżona do bardziej zaawansowanych technologicznie i wyposażonych w lepszej jakości filtry odkurzaczy.

Najwyższa jest cena jednostki centralnej. Cennik może być różny w różnych miastach, jednakże jednostka z reguły będzie kosztować około 3 tysięcy złotych. Gniazda do odkurzacza centralnego wraz z montażem kosztują około tysiąca złotych, podobnie jak montaż przewodów. Ten drugi może być droższy, jeśli będzie się wiązał z koniecznością rozkuwania ścian i zrywania podłogi – wtedy najpewniej zapłacisz za godzinę pracy.

To jeszcze nie wszystko. Pozostaje także wyposażenie odkurzacza. Należy dokupić szczotki i rury montowane do gniazd ssących. Te także nie są tanie – za podstawowe wyposażenie zapłacisz około 2 tysięcy złotych. Jeśli jeszcze chcesz korzystać z odkurzacza do popiołu, musisz zainwestować w specjalną szczotkę i separator, a to dodatkowe koszty. W sumie koszt instalacji odkurzacza centralnego może wynieść cię od 6 tysięcy złotych w górę.

Więcej na temat odkurzacza centralnego dowiesz się tu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny