Jak działa odkurzacz do czyszczenia basenu?

Czyszczenie basenów ogrodowych należy przeprowadzać co kilka dni. Nawet, jeśli korzysta się z niego rzadziej, zanieczyszczania przybywają ciągle. Na dodatek są dość ciężkie, więc opadają na dno, co nie wygląda zbyt estetycznie. I nawet jeśli woda wydaje się czysta, nagromadzone liście czy elementy trawy na dnie to materia organiczna, która zacznie się rozkładać. Zaniedbanie może doprowadzić do tego, że na ściankach zaczną rozwijać się zielone glony.

Do czyszczenia dna basenu najwygodniej jest używać odkurzacza, to znacznie ułatwia i przyspiesza proces odkurzania. Jak działa tego rodzaju sprzęt? Odkurzacz do czyszczenia basenu nie wymagają spuszczania wody, co jest świetnym sposobem na oszczędność. Błyskawicznie usuwają zanieczyszczania z dna, po prostu je zasysając. Wyróżnia się odkurzacze wodne, które mają wbudowany wodny filtr lub odkurzacze wymagające podłączenia do instalacji basenu i korzystające z jej systemu filtracji. Jednak ostatnio na rynku pojawił się także odkurzacz ręczny do basenu, bezprzewodowy, który nie potrzebuje w ogóle zasilania.

Odkurzacz do basenu to dobra inwestycja

Nie ulega wątpliwości, że kupienie odkurzacza do czyszczenia dna basenu to świetna inwestycja. Usuwanie wszystkich zabrudzeń jest koniecznością, w przeciwnym razie woda zacznie mętnieć i nie będzie się nadawała do używania, a zielony nalot na wewnętrznych płytkach jest trudny do usunięcia. Oczywiście istnieje chemia basenowa, która oczyszcza wodę, jednakże może nie być szczególnie skuteczna. Wątpliwy jest także jej wpływ na skórę pływających osób – chemia basenowa może zawierać substancje alergizujące lub podrażniające.

Można także wynająć firmę zajmującą się regularnym czyszczeniem basenów ogrodowych, jednakże jest to dość duży wydatek w skali roku. Odkurzacz do basenu to zaskakująco niska inwestycja (cena najpopularniejszych modeli to około 300 zł), która szybko się zwróci. Jest to sprzęt na całe lata, na dodatek pozwoli ci zaoszczędzić, ponieważ nie będziesz musiał zbyt często spuszczać całej wody.

Odkurzacz do basenu – czym się kierować przy zakupie?

Kupując odkurzacz do basenu koniecznie musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze musisz zdecydować, czy wolisz sprzęt automatyczny (podobny do robotów samojezdnych czyszczących podłogi), czy odkurzacz ręczny. Ten drugi wymaga sterowania manualnego, może być jednak sporo tańszy.

Odkurzacze do basenu mają różne rodzaje - mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Bardzo dobre opinie mają te z drobnymi filtrami
Odkurzacz do basenu - rodzaje, ceny, opinie, porady co wybrać

Musisz także określić rodzaj zasilania. Odkurzacze do basenu dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe. Możesz także wybrać inny rodzaj filtra. Odkurzacze wodne z wbudowanym filtrem są łatwiejsze w eksploatacji. Wybierając odkurzacz do basenu zwróć uwagę także na jego wagę – im lżejszy, tym łatwiej będzie nim sterować - i siłę silnika. Im większa, tym efektowniejsze będzie odkurzanie dna basenu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacze do basenów ogrodowych – opinie i ceny

Jedną z najtańszych propozycji wysunęła marka Bestway. Prosty odkurzacz ręczny tej marki waży wyłącznie 2 kg, co znacznie ułatwia manewrowanie. Jest lekki i świetnie sprawdza się w przypadku basenów nie głębszych niż 1,9 m. Jego cena to niecałe 200 zł. Jest to odkurzacz podłączany do stacji filtrującej, więc nadaje się tylko do basenów, które są w nią wyposażone.

Lekki i bezprzewodowy odkurzacz VAC także świetnie się sprawdza. Jest nieco droższy – kosztuje około 450 zł, jednak jest także nieco bardziej skuteczny. Ma jednak tę wadę, że to odkurzacz ręczny i bardzo krótki. Odkurzanie nim jest możliwe w płytkich basenach lub po zanurkowaniu na dno. Jego zaletą jest jednak to, że jest bardzo wytrzymały. Chemia basenowa nie powoduje żadnych uszkodzeń.

Bardzo dużą popularnością wśród posiadaczy głębszych i większych basenów ogrodowych są odkurzacze automatyczne, czyli roboty czyszczące. Wystarczy je ustawić na określony czas i zostawić pod wodą, świetnie sobie poradzą. Jednym z najbardziej popularnych jest odkurzacz Dolphin marki Maytronics. Sprzęt jest wyposażony w dwie szczotki, które poradzą sobie z każdym rodzajem podłoża i każdym zanieczyszczeniem. Może działać samoczynnie, ale można nim także sterować za pomocą smartfona. Potrafi pracować przez dwie godziny bez przerwy, co sprawdzi się nawet w największych basenach. Może czyścić także linię wody i ściany. Jego cena jest jednak wysoka, potrafi kosztować od 2 do 5 tysięcy złotych.

Dużo tańszy model to Hyward Sharkvac. To wyłącznie odkurzacz do czyszczenia dna basenu. Jego obsługa jest bardzo prosta – jest w pełni automatyczny, a system sterowania i wewnętrznej nawigacji sprawia, że bez problemu ominie wszystkie przeszkody i skanuje wielkość basenu, dopasowując do niej czas pracy. Jest bardzo wydajny i ma wbudowany filtr, który łatwo można wyczyścić. Cena takiego sprzętu waha się w granicach od 2 do 3 tysięcy złotych. Odkurzacz basenowy to bardzo dobra inwestycja.

ikona podziel się Przekaż dalej