Dlaczego warto kupić odkurzacz kominkowy?

Zwykły, standardowy odkurzacz nie poradzi sobie ze sprzątaniem kominka. Nie nadaje się do sadzy, która może zatykać przewody i zalepiać rurę. Nadmiar popiołu także może być szkodliwy. Na dodatek standardowe odkurzacze często wzbijają drobinki w powietrze, a to znaczy, że w czasie sprzątania po prostu rozniesiesz popiół dalej. Potrzebujesz specjalnego odkurzacza do kominka.

Odkurzacz do popiołu jest przystosowany do zbierania ciężkiej sadzy. Ma także specjalne filtry, które lepiej zatrzymują drobinki popiołu wewnątrz. Odkurzacze tego rodzaju mają większą moc, dzięki czemu są wydajniejsze. Także ich siła ssąca jest z reguły wyższa niż standardowego odkurzacza, dlatego lepiej radzą sobie z wybieraniem zabrudzeń z kominka. Taki odkurzacz nadaje się także do czyszczenia pieców CO. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Odkurzacz do popiołu – na co zwrócić uwagę?

Kupując odkurzacz kominkowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc sprzętu. Optymalnie byłoby, gdyby zbliżała się do wartości 2000 W. Dzięki temu sprzęt można stosować zarówno do sprzątania kominka, jak i na przykład kotłów centralnego ogrzewania. Sprawdź także, czy odkurzacz został wyposażony w żaroodporne rury, przewody i pojemnik. Najczęściej sprząta się zimny popiół, jednakże ten stygnie bardzo powoli, warto więc zainwestować w żaroodporne elementy.

Odkurzacz do popiołu powinien także zostać wyposażony w odpowiedni filtr, który będzie zbierał wszystkie zabrudzenia i zatrzymywał je wewnątrz odkurzacza. Najlepiej, jeśli będzie można go umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentów. W takim wypadku będzie o wiele bardziej trwały i nie zabije się sadzą. Odkurzacz kominkowy powinien mieć wmontowany worek, do którego odkładają się wszystkie zanieczyszczenia i nadmiar popiołu.

Usuwanie popiołu za pomocą odkurzacza jest bardzo proste. Niektóre rodzaje radzą sobie idealnie z popiołem z pieca lub kominka.
Odkurzacz do popiołu - rodzaje, polecane modele, opinie, ceny

Odkurzacz do popiołu – modele i opinie

Jednym z najsilniejszych odkurzaczy do popiołu obecnie dostępnym na rynku jest T120 marki Transa Electronic. Moc silnika wynosi 2000 W, dlatego świetnie radzi sobie ze zbieraniem popiołu i zabrudzeń z kominków i kotłów centralnego ogrzewania. Można zbierać nim także gruz z pomieszczeń po remontach. Jego ogromną zaletą są wzmocnione rury i przewody, które są w pełni żaroodporne, możesz więc sprzątać nie tylko suchy popiół. Na dodatek został wyposażony w najlepszy filtr HEPA, dlatego zbiera prawie 100% mechanicznych zabrudzeń. Świetnie nadaje się do sadzy. Jego cena jest zaskakująco niewysoka, wynosi około 350 zł.

Nieco droższy, ale zdecydowanie bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt oferuje Karcher. Odkurzacz do popiołu AD 2 1.629 to odkurzacz bezworkowy, z dużym pojemnikiem, który bardzo łatwo możesz opróżnić, bez problemu także umyjesz go dokładnie ze wszystkich zabrudzeń. Objętość pojemnika to aż 14l! Na tyle dużo, by przy jednym opróżnianiu posprzątać cały kominek. Odkurzacz Karcher do popiołu kosztuje między 400 a 500 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Ciekawą propozycję ma także mało znana, polska marka Kaminer. Ich kominek do popiołu ma zaledwie 1200W mocy, jest jednak wyposażony w dodatkowe filtry, które sprawiają, że czyszczenie jest efektywniejsze. Jeden z nich to filtr HEPA zatrzymujący prawie 100% cząsteczek. Odkurzacz nadaje się do sprzątania sadzy, ale można używa go tylko do sprzątania na zimno. Świetnie radzi sobie z kominkiem czy grillem, jednakże już kotły CO są poza jego zasięgiem ze względu na niską moc silnika. Dodatkową funkcją tego rodzaju odkurzacza do popiołu jest dmuchawa. Dzięki temu jeszcze lepiej i znacznie szybciej posprzątasz popiół. Możesz także stosować go na przykład do wygrabiania liści z podwórka. Cena tego odkurzacza to około 200 zł.

A może separator popiołu?

Odkurzacz kominkowy to niestety często dość duży wydatek. Jeśli będziesz używać go wyłącznie do sprzątania kominka, które nie rozpalasz zbyt często, może okazać się, że taka inwestycja jest niepotrzebna. Zamiast tego lepiej zainwestuj w separator popiołu. Jego cena jest znacznie niższa, a może być równie skuteczny. Dobrej jakości sprzęt kupi się już za mniej niż 100 zł.

Separator popiołu to urządzenie pełniące funkcję nakładki na zwykły odkurzacz. Większość modeli współpracuje ze wszystkimi odkurzaczami, są więc bardzo uniwersalne. Ich zadaniem jest zbieranie popiołu z kominków czy rusztów grilla. Warto jednak wiedzieć, że zbierany popiół bezwzględnie musi być zimny. Separatory popiołu wykorzystują siłę ssania odkurzacza, jednak zbierany pył i zabrudzenia wędrują do innego, zewnętrznego pojemnika. System filtracji pozwala więc oszczędzić twój odkurzacz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny