Odkurzacz automatyczny - czy warto?

Odkurzacz automatyczny samodzielnie jeździ pod meblami usuwając napotkany kurz, zaś na koniec pracy wraca do bazy dokującej, aby naładować akumulator. Odkurzacz robot posiada czujnik, który pozwala mu omijać przeszkody i nie spaść ze schodów. Jednym z odkurzaczy samojezdnych cieszących się dobrą opinią jest odkurzacz roomba.

Opinie użytkowników na temat odkurzaczy robotów są podzielone. Ten sposób odkurzania ma swoje wady i zalety. Zaletą odkurzaczy samojezdnych jest oszczędność czasu i wysiłku, gdyż można je włączyć przed wyjściej do pracy i po powrocie zastać mieszkanie wysprzątane. Niestety iroboty mają swoje wady. Dużą wadą jest cena, gdyż należy się liczyć z wydatkiem powyżej tysiąca zł i to w przypadku modeli najtańszych.

Przed zastosowaniem odkurzacza automatycznego należy odpowiednio przygotować mieszkanie i usunąć wszystko co dla irobota stanowi przeszkodę. Należy zebrać z podłogi sznurowadła, dziecięce zabawki, usunąć leżące kable i podwinąć nisko wiszące firanki. Zdarzają się opinie, że w tym czasie można odkurzyć ręcznie. Osoby, które chcą, aby irobot pracował w czasie ich nieobecności mogą po powrocie zastać urządzenie z wyładowanym akumulatorem. Pojawiły się opinie użytkowników, że robot utknął między meblami lub zamknął się w drugim pokoju, potrącając drzwi i nie zdążył dojechać do bazy dokującej, aby akumulator się ładował. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź takżezebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Roomba podczas odkurzania, a także odkurzacze iRobot Roomba i ich zalety, wady oraz cena i polecane modele
Odkurzacz iRobot Roomba - zalety, wady, opinie, ceny, testy

Odkurzacz roomba - zalety

Do zalet tego urządzenia należy przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż irobot pracuje za nas. Odkurzacz roomba nie posprząta mieszkania po imprezie, lecz świetnie sprawdza się przy sprzątaniu systematycznym. Można go ustawić na sprzątanie codziennie o określonej godzinie i mamy zagwarantowane systematyczne sprzątanie. Ponadto można urządzenie zintegrować ze smartfonem i włączyć go z dowolnego miejsca.

Irobot Roomba jest świetny dla alergików, gdyż filtr doskonale zatrzymuje alergeny i kurz. Odkurzacz Roomba dobrze sprawdza się w mieszkaniach, gdzie są zwierzęta, gdyż dobrze zbiera sierść.

Producenci odkurzacza roomba zadbali o jego estetyczny wygląd i nowoczesny design. Jednak należy liczyć się z tym, że po kilku miesiącach pracy urządzenie może stracić ładny wygląd z powodu zarysowań czy poobijania obudowy wskutek uderzania o meble.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacz Roomba - wady

Wadą odkurzacza roomba jest głośna praca. Jednak model irobot Roomba 980 pracuje z głośnością 68 dB czyli na tyle cichą aby odkurzać w czasie obecności domowników. Pojawiają się również opinie, że irobot roomba pracuje długo i przez ten czas można odkurzyć mieszkanie szybciej korzystając z tradycyjnego odkurzacza. Niektórzy użytkownicy narzekają na małą pojemność worka na kurz, który trzeba opróżniać po co drugim sprzątaniu. Opinie na temat łatwości opróżniania pojemnika na kurz są również negatywne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o odkurzaczach bezworkowych.

Odkurzacze samojezdne przeznaczone są raczej do odkurzania podłogi i krótkich wykładzin. Mają za to problem z odkurzaniem dłuższych dywanów i wjechaniem na nie. Tu również dużą rolę odgrywa cena urządzenia, gdyż droższe modele zaopatrzono w technologie umożliwiające wjechanie na gruby dywan, progi czy listwy, zaś wielokrotnie większa moc ssąca pozwala na odkurzenie dywanu o długim włosiu. Podobnie odkurzacz automatyczny ElectroluxPure dobrze radzi sobie z wysokimi dywanami i wykładzinami oraz pokonuje progi.

Zdarzają się opinie, że odkurzacze roomba, a właściwie ich szczotki, są trudne do czyszczenia, włosy wchodzą w szczotkę i usuwanie ich zajmuje trochę czasu. Problem ten rozwiązano w nowszych modelach. Iroboty Roomba z serii 800 posiadają profilowane, gumowe wałki, które czyszczą znacznie lepiej niż starsze modele.

Irobot Roomba odstrasza ceną. Jednak dla osób, którzy posiadają duże mieszkania i mało czasu jest to wymarzone rozwiązanie. Urządzenie ma swoje wady, jednak zalety przeważają, jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność czasu i wysiłku. Odkurzacz roomba jest urządzeniem godnym polecenia dla osób, których nie zniechęca jego cena.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny