Profesjonalny sprzęt do popiołu i sadzy

Cotygodniowe czyszczenie kominka polega przede wszystkim na wybraniu popiołu i usunięciu sadzy. Dopiero później możesz umyć kominek i użyć specyfików do pielęgnacji. Jednak usuwanie popiołu szczotką nie jest zbyt łatwe, tym bardziej, że drobinki podnoszą się w powietrze i przenoszą się do pokoju. Nie sprawdzi się także zwykły, tradycyjny odkurzacz. Jego filtry nie są przystosowane do pochłaniania popiołu i sadzy, więc po kilku użyciach przy czyszczeniu kominka możesz go po prostu zniszczyć.

Odkurzacz do sadzy to idealne rozwiązanie. Cena najpopularniejszych modeli nie jest za wysoka, więc nie jest to za duża inwestycja, a naprawdę się opłaca. Profesjonalny sprzęt do popiołu i sadzy ułatwi ci regularne dbanie o kominek i sprawi, że całe sprzątanie będzie błyskawiczne. Sprawdź także ten artykuł o odkurzaczu do popiołu.

Odkurzacz kominkowy czy separator popiołu

Osobny odkurzacz do sadzy to świetne rozwiązanie. Jest to specjalnie przystosowany do zbierania popiołu i sadzy sprzęt, który jest wyposażony w duży pojemnik. Jego filtry zapobiegają wyrzucanie na zewnątrz drobinek popiołu i kurzu. Separator popiołu to tylko niewielka nakładka, którą można założyć na standardowy odkurzacz. Dzięki temu odseparowują zebrane w kominku zabrudzenia od innych śmieci – trafiają po prostu do innego pojemnika. Ten jednak najczęściej nie jest zbyt duży.

Na który sprzęt się zdecydować? Elektryczny odkurzacz kominkowy przyda się, jeśli będziesz go używać także w innych przypadkach. Nadają się także do zbierania żwiru, drobnego gruzu i pyłu pobudowlanego. Separator nadaje się wyłącznie do zbierania popiołu z kominka, sporadycznie także z grilla, za to ma taką zaletę, że jest lekki i wygody. Oba sprzęty można znaleźć w dość zbliżonych cenach, wszystko więc zależy od twoich upodobań. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki odkurzacz wybrać.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Czyszczenie kominka można wykonać za pomocą wielu różnych metod. Najlepiej sprawdza się odkurzacz kominkowy do sadzy, ma dość wysokie ceny, ale zbiera fantastyczne opinie.
Odkurzacz kominkowy do sadzy - rodzaje, ceny, opinie, porównanie modeli

Odkurzacz kominkowy – na co zwrócić uwagę

Kupując odkurzacz kominkowy, koniecznie musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami. Dobry odkurzacz do kominka jest bardzo uniwersalny i możesz używać go w bardzo wielu różnych sytuacjach. Dodatkowo warto sprawdzić moc odkurzacza – im większa, tym szybsze i efektywniejsze będzie sprzątanie. Na dodatek silniejszy sprzęt poradzi sobie nie tylko z popiołem, lecz także na przykład z gruzem.

Warto wiedzieć także, że odkurzacze bezrowkowe lepiej się sprawdzają w tym wypadku. Odkurzacze workowe gorzej izolują zabrudzenia i popiół, jednakże ich oczyszczenie jest o wiele łatwiejsze i szybsze. Odkurzacze bezrowkowe są większe, zatem ich pojemnik także ma większą objętość, ale wymagają ciągłego mycia pojemnika i filtrów. Warto także zwrócić uwagę na ich jakość i sposób wykonania. Powinny być zmywalne, w przeciwnym razie mogą się zabijać i będziesz musiał je bardzo często wymieniać.

Dobry odkurzacz do kominków – modele i opinie

Jednym z najsilniejszych odkurzaczy kominkowych jest T120 marki Transa Electronic. To dość silny sprzęt, moc silnika to aż 2000 W. Dzięki temu sprzęt nadaje się także do zbierania popiołu i zabrudzeń z kominków. Można nim czyścić także kotły centralnego ogrzewania, sprawdza się przy zbieraniu gruzu z pomieszczeń po remontach. Odkurzacz Transa Electronic jest wyposażony we wzmocnione przewody i rury, które są w pełni żaroodporne, by móc sprzątać nawet gorący popiół. Kolejną zaletą jest wysokiej jakości filtr HEPA, który zbiera 99,5% zabrudzeń. To idealne rozwiązanie dla alergików. Odkurzacz może być stosowany do zbierania sadzy. Kupisz go za mniej więcej 350 zł.

Bardzo dobre opinie zbiera też model marki Karcher. Odkurzacz do popiołu AD 2 1.629 jest wyposażony w bardzo duży pojemnik (objętość to aż 14 litrów), który bardzo łatwo możesz opróżnić. Dzięki temu o wiele łatwiej można go umyć dokładnie ze wszystkich zabrudzeń. Sprzęt wyróżnia się trwałością. Jest to zakup na naprawdę bardzo wiele lat. Odkurzacz Karcher do popiołu kosztuje między 400 a 500 zł.

Polska marka Kaminer także ma bardzo ciekawą ofertę. Ich kominek do popiołu ma zaledwie 1200W mocy, jednak jego dwa filtry sprawiają, że czyszczenie jest o wiele bardziej efektywne. Jednym z nich jest filtr HEPA, który zbiera prawie 100% maleńkich cząsteczek wewnątrz odkurzacza. Ten odkurzacz kominkowy nadaje się tylko do sprzątania na zimno, popiół można zbierać dopiero po 12 godzinach od wygaszenia. Jednak świetnie radzi sobie z sadzą. Można zastosować go do czyszczenia kominka czy grilla, jednak do pieców CO już się nie nadaje ze względu na niską moc silnika. Odkurzacz Kaminer jest wyposażony w dmuchawę, więc sprawdzi się do wymiatania liści z podwórka i tym podobnych prac. Jego niewątpliwą zaletą jest cena, kosztuje około 200 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny