Odkurzacz myjący podłogi – jak to działa?

Odkurzacz myjący podłogi łączy w sobie dwie funkcje. Przede wszystkim zasysane powietrze zbiera wszystkie zanieczyszczenia, kurz i pył, jak w standardowym odkurzaczu. Jednocześnie jest wyposażony w szczotkę z mikrofibry, która działa jak mop i od razu czyści podłogę na mokro.

Urządzenia myjące podłogi tego rodzaju najczęściej są wyposażone w dwa zbiorniki – na czystą i brudną wodę. Ten drugi pełni rolę filtra. Dzięki temu podłogi zawsze są czyszczone czystą wodą a na podłodze nie pozostają żadne smugi.

Większość odkurzaczy tego typu mają możliwość wybrania programu. Możesz odkurzać tylko na sucho, jak standardowym odkurzaczem, jednak możesz także włączyć opcję „na mokro”, jeśli będziesz potrzebować funkcji mopa.

Odkurzacz z mopem – wady i zalety

Tego rodzaju sprzęt ma bardzo wiele zalet. Wygoda sprzątania jest tylko jedną z nich. Kolejną jest to, że podłogi mają kontakt wyłącznie z czystą wodą, więc na ich powierzchni nie pozostają smugi, jak się czasami dzieje w przypadku zwykłych mopów. Filtry wodne zastosowane w odkurzaczach myjących są hipoalergiczne i świetnie wyłapują wszystkie, nawet drobne zabrudzenia, więc wspaniale sprawdzają w przypadku alergików.

Odkurzacz myjący podłogi łatwo jest utrzymać w czystości i konserwować. Filtry łatwo wyciągnąć i umyć, podobnie jak ściereczki z mikrofibry, które można po prostu wyprać ręcznie. Do pojemnika z wodą można wlać detergent, by jeszcze lepiej pozbyć się zabrudzeń. Odkurzacz z mopem jest zazwyczaj pionowy lub automatyczny, dlatego nie zajmuje wiele przestrzeni i wszędzie zmieści się bez większego problemu.

Odkurzacz myjący podłogi to przydatne urządzenie. Dobrze sprawdza się zwłaszcza na płytkach, nie zawsze można używać go na drewnie lub panelach.
Odkurzacz myjący podłogi - modele, ceny, opinie, sposób działania

Taki odkurzacz to świetna inwestycja, jednak ma pewną wadę. Tańsze modele nadają się tylko do mycia płytek lub linoleum. Panele podłogowe lub drewno są bardziej podatne na zniszczenia pod wpływem wody czy pary wodnej niż płytki podłogowe. Na szczęście nowoczesne, bardziej zaawansowane technicznie modele są wyposażone w czujniki ilości wody, więc nadają się do użycia na każdym rodzaju podłoża.

Odkurzacz myjący podłogi Philips AquaTrio

Zdecydowanie najpopularniejszym odkurzaczem myjącym podłogi jest Philips AquaTrio. Urządzenia myjące podłogi z tej serii są przełomowe, głównie ze względu na to, że od razu po umyciu podłoga jest suszona i przestaje być mokra o wiele szybciej, niż przy użyciu standardowego mopa. To sprawia, że można nim czyścić panele podłogowe i drewniany parkiet.

Jest wyposażony w osobne pojemniki na czystą i brudną wodę, więc zebrany brud nie wraca już na podłogę. Sprzęt jest także energooszczędny, pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 50% w stosunku do standardowego odkurzacz o mocy 2200 W, a jest tak samo skuteczny. Jego cena także jest warta uwagi. Odkurzacz Philips AquaTrio można kupić za 1300-1500 zł.

Inne modele i rodzaje

Wybór tego rodzaju sprzętów z roku na rok jest coraz większy. Dobre opinie zebrał także odkurzacz marki Mamibot. Chociaż jest to stosunkowo mało znany producent, jego roboty odkurzająco-myjące zyskały bardzo dużą popularność. Są to odkurzacze samojezdne, pracujące w dwóch trybach – na sucho i na mokro. Można używać je nie tylko na płytki podłogowe, dobrze radzi sobie na wszystkich twardych podłogach, także na panelach. Jego cena to ok. 900 zł.

Kolejny ciekawy odkurzacz tego typu także oferuje Philips. PowerPro Aqua to jeden z odkurzaczy pionowych wyposażony w funkcję mycia podłóg za pomocą pary wodnej. To jeszcze pomaga usunąć stałe i trwałe zanieczyszczenia. Jego zaletą jest stosunkowo mały ciężar, dzięki czemu można nim łatwiej manewrować. Szczotka jest wyposażona w ściereczki z mikrofibry, które można wykorzystać wielokrotnie. Ten model Philips kupisz w cenie od 1000 do 1200 zł. Odkurzacze pionowe myjące w domu to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej