Odkurzacz na parę – jak to działa?

Odkurzacz parowy to świetne rozwiązanie dla osób, które szczególnie dbają o środowisko. Pozwalają na usunięcie wszystkich zabrudzeń bez zastosowania środków chemicznych. Działanie odkurzacza na parę nie jest wcale skomplikowane. Urządzenie ma wmontowany zbiornik na wodę, która zostaje podgrzana i szybko się zamienia się w parę, która zmiękcza brud. Dzięki temu łatwiej jest go zassać do środka.

To właśnie sprawia, że odkurzacz na parę i mop parowy to dwa różne urządzenia. Oba wytwarzają parę, która zbiera zabrudzenia, ale odkurzacz dodatkowo wciąga je do środka i cały brud w nim zostaje. I mop parowy, i odkurzacz na parę wspaniale sprawdzają się w zbieraniu wszystkich zabrudzeń, także tych starych i zaschniętych. Tego typu sprzęt może działać także jak odkurzacz piorący, świetnie można używać go na dywanach. A może zainteresuje cię także artykuł o odkurzaczu wodnym?

Odkurzacz parowy – wady i zalety

Jedną z największych zalet odkurzaczy parowych jest całkowita eliminacja brudu. Sprzęt błyskawicznie usuwa wszelkie plamy, dobrze radzi sobie z kurzem, plamami z jedzenia czy zaschniętym błotem. Nawet rozlane słodkie napoje nie są dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Pod wpływem pary wodnej każdy rodzaj zabrudzenia schodzi bez problemu - i z twardej podłogi, i z wykładziny czy dywanu. Odkurzacze parowe mają także tą zaletę, że świetnie usuwają wszelkie bakterie, wirusy i patogeny grzybowe. Wszystkie alergeny, jak pyłki czy pleśń, giną pod wpływem wysokiej temperatury.

Dużą zaletą tego sprzętu jest jego wielofunkcyjność. Bardzo duża część odkurzaczy to urządzenia 2w1, które łączą funkcje standardowego odkurzania z czyszczeniem parowym. Zmienne końcówki sprawiają, że można go stosować także do prania tapicerki czy mycia zewnętrznych posadzek kamiennych, na przykład na tarasie.

Jednak nie na każdym rodzaju powierzchni możesz stosować odkurzacz parowy. Chociaż najnowsze modele mają czujnik ilości wydobywającej się wilgoci, nie wszystkie nadają się do zastosowania na drewnianych podłogach. Co więcej, jeśli wykorzystujesz odkurzacz piorący na dywanie, wcześniej i tak musisz usunąć standardowym odkurzaczem wszystkie okruchy czy piasek.

Odkurzacz na parę to jeden z najlepszych sposobów na sprzątanie wielu różnych powierzchni. Odkurzacz na parę pozwala na utrzymanie w czystości różnych powierzchni.
Odkurzacz na parę - popularne modele, zalety, wady, opinie, ceny

Odkurzacz piorące są o wiele cięższe niż tradycyjne modele, ponieważ zawierają pojemniki z wodą. To zawsze kilka dodatkowych kilogramów. Z tego względu ich stosowanie na schodach czy piętrze może być utrudnione.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacz parowy – modele i opinie

Najciekawszą ofertę odkurzaczy parowych przedstawił Zelmer. Marka jest znana z dobrej jakości sprzętu AGD i odkurzacz parowych ich produkcji, Puris ZVC 026 nie odbiega od standardu. Jest naprawdę skuteczny. To w zasadzie urządzenie wielofunkcyjne, które pierze dywany i czyści podłogi. Ma naprawdę duży pojemnik na wodę – to zarówno wada, jak i zaleta. Z jednej strony to dobrze, ponieważ po jednym napełnieniu możesz pracować bez przerwy przez 20 minut. Z drugiej strony to sprawia, że sprzęt może być naprawdę ciężki. Bez wody waży około 6 kg, a to już dość dużo.

Opinie na temat tego modelu marki Zelmer są jednak raczej pozytywne. Jest skuteczny i wyróżnia go duża moc ssania, ponadto czas nagrzewania się wody to tylko 60 sekund. Jest to naprawdę dobrej jakości sprzęt, a jego cena jest dość niska – wynosi około 300-400 zł.

Dużą popularnością cieszą się także odkurzacze marki Hoover. Parowy SSNV1400 to model 2w1. Możesz włączyć w nim opcję samego odkurzania bez użycia pary wodnej. Opcja czyszczenia parą jest bardzo skuteczna, idealnie sprawdza się do czyszczenia dywanów i podłóg twardych. Mała pojemność zbiornika na wodę (0,7 l) ma swoje dobre i złe strony. Dzięki niej odkurzacz jest naprawdę lekki – waży niewiele ponad 4 kg i ma niewielkie wymiary. Jednak sprawia to, że czas pracy jest nieco ograniczony. Ceny wahają się w granicach 350-400 zł.

Dobry odkurzacz parowy oferuje także mało znana marka Dirt Devil. Aqua Clean 2w1 to świetnie sprawdza się zarówno na twardych podłogach, jak i na dywanach. Jest wyposażony w specjalną nakładkę na dywany, która zbiera sierść i włosy – idealny dla właścicieli zwierząt. Można używać go do sprzątania kamiennych posadzek, a także marmurowych blatów czy parapetów. Wytwornica pary jest odczepiana, dlatego można używać go jak zwykły odkurzacz. To sprzęt wielofunkcyjny, którego cena w stosunku do jakości i użyteczności jest zaskakująca. Kupi się go już za 500 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny