Odkurzacz pionowy a odkurzacz tradycyjny

Odkurzacz pionowy w zasadzie nie różni się wiele od tych tradycyjnych. Główna różnica leży w kształcie i gabarytach. Odkurzacze pionowe są z reguły o wiele mniejsze, zatem zajmują także znacznie mniej miejsca w mieszkaniu. Łatwiej je przechowywać, ponieważ nie mają niewygodnej rury. Można je schować za drzwiami czy szafą. To niewątpliwy plus. Co więcej, tego rodzaju odkurzacz jest także o wiele lżejszy, dzięki czemu manewrowanie nim będzie znacznie łatwiejsze. Na dodatek jest dość wysoki, więc jego używanie jest wygodniejsze – nie musisz przyjmować pozycji schylonej w czasie odkurzania.

Szczotka jest znacznie węższa, dlatego lepiej dociera do trudniej dostępnych miejsc. Najczęściej jest to odkurzacz bezworkowy, bez niewygodnej rury. Manewruje się całym odkurzaczem, ale jest lekki, więc nie sprawia to problemu. Odkurzacz pionowy bardzo często może służyć do zbierania wody w przeciwieństwie do większości standardowych modeli. Odkurzacz bezprzewodowy to nie tylko odkurzacze pionowe, ale także odkurzacz ręczny, który również może się przydać w domu. A może zainteresuje cię także artykuł o odkurzaczu wodnym?

Odkurzacz pionowy – rodzaje

Odkurzacze pionowe można podzielić na dwie kategorie. Wyróżnia się odkurzacz bezworkowy i workowy. Druga klasyfikacja dzieli odkurzacze ze względu na sposób zasilania. Odkurzacz bezprzewodowy ma wbudowany akumulator. Odkurzacz sieciowy musi być podłączony do źródła prądu.

Odkurzacz akumulatorowy ma mnóstwo zalet. Jedną z nich jest oczywiście to, że nie jesteś ograniczony długością kabla. Na dodatek bezprzewodowy odkurzacz jest bardzo wygodny w użyciu. Bardzo często jest po prostu bardzo mały, może być na przykład ręczny. Świetnie sprawdza się w odkurzaniu mebli tapicerowanych, odkurzacz ręczny można używać także w samochodzie.

Sieciowy odkurzacz także ma swoje zalety. Chociaż przewodowy sprzęt jest dość niewygodny, jest także zdecydowanie silniejszy. Najczęściej jest wyposażony w mocniejszy silnik. Na dodatek odkurzacz z kablem może pracować bez przerwy, podczas gdy akumulatorowy po mniej więcej 30-40 minutach pracy musi być ładowany przez kilka godzin.

Jak wybrać odkurzacz pionowy?

Jeśli zdecydowałeś się na odkurzacz pionowy z kablem, wybierz model, który charakteryzuje się najwyższą mocą silnika. Dzięki temu skuteczność odkurzania i wydajność sprzętu będzie o wiele większa. Warto także zwrócić uwagę na emisję hałasu – odkurzacze przewodowe są niestety czasami dość głośne. Ponadto warto zwrócić uwagę na jego ciężar – im lżejszy, tym łatwiej będzie nim operować.

Odkurzacz pionowy stojący to świetne rozwiązanie do małych przestrzeni. Zbiera bardzo dobre opinie, a jego ceny są nieznacznie większe niż standardowych
Odkurzacz pionowy stojący - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele

Kupując odkurzacz pionowy akumulatorowy musisz zwrócić uwagę na inne czynniki. Znaczenie ma czas pracy na pełnej mocy (od 20 minut do godziny) i czas ładowania. Warto także sprawdzić, czy odkurzacz nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg. Weź pod uwagę także dodatkowe opcje i funkcje, na przykład, czy sprzęt jest wyposażony w moduł ręczny.

Odkurzacz pionowy – opinie i modele

Bissel 17132 Crosswave to odkurzacz przewodowy, jeden z niewielu modeli dostępnych na polskim rynku. Ma bardzo wiele zalet, a jedną z nich jest stosunkowo mała szczotka, która może dotrzeć naprawdę w każdy kąt i za każdy mebel. Odkurzacz jest dość lekki i łatwo nim manewrować. Jest wyposażony w system cyfrowego sterowania dotykiem, więc przełączanie trybu pracy jest bardzo łatwe. Dobrze sprawdza się zarówno w przypadku dywanów, jak i twardych podłóg. Cena jest jednak dość duża, odkurzacz kosztuje około 1400 zł.

Wśród odkurzaczy akumulatorowych najbardziej popularny w ostatnim czasie stał się Philips PowerPro Aqua. To odkurzacz wyposażony w opcję mycia na mokro. System mycia podłóg jest kontrolowany przez czujnik objętości wydostającej się wody, dlatego można go używać nawet na drewnie czy panelach. Philips PowerPro Aqua zapewnia wysoką efektywność odkurzania – pochłania kurz i zanieczyszczenia już za jednym pociągnięciem. Wysokiej jakości filtry zatrzymują je wewnątrz, dlatego wydychane powietrze jest czyste. Jest to dość drogi odkurzacz w stosunku do innych modeli tego typu, jego cena wynosi od 1300 zł.

Ciekawą ofertę ma także Bosh. Akumulatorowy model BCH6ZOOO został stworzony z myślą o właścicielach zwierząt. Jego szczotka jest przystosowana do zbierania sierści – została wyposażona w specjalny wałek, do którego lepią się włoski. Dodatkowo ten model marki Bosh został wyposażony w technologię SmartSesor Control, która utrzymuje najwyższą wydajność odkurzania. Można go kupić za około 1000 zł.

Dużo tańszą ofertę przedstawia Electrolux. Jego odkurzacz akumulatorowy Ergorapido kupi się już za 600 zł. Nie odbiega jednak jakością od innych odkurzaczy pionowych. Jego szczotka obraca się w zakresie 180 stopni, dzięki czemu bez najmniejszego problemu dotrzesz do wszystkich trudnodostępnych miejsc. Na dodatek jest wyposażona w system samoczynnego oczyszczania się BruschrollClean. Odkurzacz ma konstrukcję 2w1, co oznacza, że możesz odłączyć część ręczną i posprzątać nią tapicerkę czy blat. W tym przedziale cenowym propozycja marki Electrolux jest naprawdę godna rozważenia.

Na uwagę zasługują także odkurzacze marki Zelmer. Są zróżnicowane cenowo. Z tańszej półki można polecić ZVC015ZQ, odkurzacz pionowy akumulatorowy, który kosztuje zaledwie 300-400 zł. Jest dość wydajny, a dołączona do niego elektroszczotka świetnie sprawdza się i na dywanach, i na podłogach twardych. Jednakże ten model ma także nieco wad. Jedną z nich jest stosunkowo krótki czas pracy – to zaledwie 19 minut. W małych mieszkaniach taki odkurzacz jednak dobrze się sprawdzi.

Dobre opinie zdobył kolejny model marki Zelmer, czyli ZVC020ZQ. Jest to nieco ulepszona wersja poprzedniego odkurzacza, już nieco droższa. Odkurzacz wyposażony jest w szczotkę do pracy ręcznej i w zmywalny filtr powietrza, który wyłapuje nie tylko zabrudzenia, ale także bakterie i zarodnie grzybowe. Czas pracy to około 25 minut. To idealny sprzęt do małych mieszkań. Składana rączka sprawi, że jest kompaktowy i łatwo schowasz go za szafą czy pod łóżkiem. Jego cena to około 500 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny