Czym jest odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które w przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza, pozbawione jest worków zbierających kurz i zanieczyszczenia.

Są to produkty wodne, które posiadają dwa zbiorniki. Do pierwszego wlewana jest czysta woda z detergentem, w drugim gromadzona jest woda z zanieczyszczeniami.

Ich funkcją jest nie tylko odkurzanie, ale również jednoczesne pranie. Sprzątanie takimi odkurzaczami przybiera pracę dwuetapową. Pierwszym krokiem jest wytworzenie piany i naniesienie jej wraz z wodą pod ciśnieniem na powierzchnię zanieczyszczoną.

Piana z wodą rozbija brud i go rozpuszcza, dzięki czemu łatwiej jest go usunąć. Kiedy woda działająca pod ciśnieniem wsiąknie we włos np. dywanu, rozpoczyna się praca rury ssącej, która zasysa uprzednio wpuszczoną wodę wraz z zanieczyszczeniami, a następnie zostaje ona odprowadzona do drugiego zbiornika.

Odkurzacz piorący idealnie znajduje zastosowanie do czyszczenia dywanów, tapicerek, wykładzin i innych materiałowych powierzchni.

Usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń przy pomocy takiego odkurzacza jest niezwykle sprawne, co powoduje, że warunki w pomieszczeniach stają się idealne dla alergików.

Czym jest mop parowy?

Mop parowy to zupełnie inne urządzenie, choć efekty jego pracy są podobne. Przede wszystkim, jest to produkt o wiele bardziej uniwersalny i znajduje znacznie szersze zastosowanie.

Można je wykorzystywać do czyszczenia niemal każdej powierzchni, w tym różnego rodzaju posadzek, ceramiki, drewna, szkła czy tworzyw sztucznych.

Zupełnie inaczej wygląda tutaj mechanizm czyszczący. Sprzątanie odbywa się dzięki wykorzystaniu gorącej i suchej pary, która emulguje i rozbija cząsteczki brudu.

Właściwość ta ma olbrzymią zaletę. Wysoka temperatury pary wodnej, nie tylko rozbija brud łatwo go usuwając, ale także zabija wszelkiego rodzaju zarazki i drobnoustroje.

Mop parowy zatem czyści, a jednocześnie dezynfekuje sprzątaną powierzchnię zapewniając jej wysoki standard higieniczny. Składa się on ze zbiorniczka, którego zadaniem jest podgrzanie wody oraz specjalnego modułu parowego, który wytwarza parę, czyli główny środek czyszczący.

Wyposażony jest w wygodne i długie ramię, które w większości przypadków można dostosować do wzrostu operatora urządzenia.

Czyszczenie parą, a wodą pod ciśnieniem

Obydwa sposoby sprzątania mają swoje zalety i znajdują zwolenników. Czyszczenie parą jednocześnie dezynfekuje, a praca wody pod ciśnieniem w bardzo wysokim stopniu usuwa kurz stwarzając optymalne warunki dla alergików.

Mop parowy jest urządzeniem, które bez trudu dotrze w każde miejsce, nawet bardzo trudno dostępne. Jest to możliwe dzięki największej zalecie, jaka wynika ze sprzątania parą.

To fakt, że jej przepływ jest swobodny i niczym nieograniczony. Odkurzacz piorący wyczyści powierzchnię jedynie tam, gdzie dostanie się końcówka ssąca. Może to zatem w porównaniu do mopa parowego mieć pewne ograniczenia.

Jednak producenci odkurzaczy piorących zadbali o to, by te ograniczenia były możliwie jak najmniejsze. W tym celu produkowane są różnego rodzaju ssawki i końcówki, które różnicują się kształtem i wielkością i umożliwiają dotarcie do mniej dostępnych miejsc, np. dywanu znajdującego się pod szafą, czy zagięć w fotelach.

O skuteczności mopa parowego decyduje przede wszystkim siła ciśnienia, z jakim wyrzucana jest para. Wydajność odkurzacza to zarówno siła ciśnienia wody, jak i moc ssąca turbiny.

Kiedy wybrać mop, a kiedy odkurzacz?

Jak zostało powiedziane, obydwa produkty stwarzają wysokiej jakości efekty sprzątania, są wygodne i łatwe w użyciu. Pytanie, na które urządzenie postawić, powinno sprowadzać się do rodzaju zastosowania maszyny.

Jeżeli potrzebujemy wysokiej jakości sprzętu czyszczącego głównie do domu/mieszkania, w których większością czyszczących powierzchni będą dywany, fotele, sofy, wersalki czy łóżka, postawmy na odkurzacz piorący.

Szybko i sprawnie poradzi on sobie z czyszczeniem tego typu powierzchni. Jeżeli w grę wchodzi bardziej przemysłowe zastosowanie, potrzebujemy urządzenia do sprzątania różnego rodzaju powierzchni, np. w warsztacie, firmie, magazynie, garażu itp., lepiej sprawdzi się mop parowy, który praktycznie nie ma ograniczeń.

W tym aspekcie jego przewaga nad odkurzaczem jest widoczna. Ten drugi produkt nie sprawdzi się przy czyszczeniu np. posadzki czy drewna. Mop parowy zatem okaże się lepszy, kiedy w grę wchodzi czyszczenie różnych powierzchni, odkurzacz lepiej wybrać, kiedy czyszczone mają być głównie materiałowe powierzchnie.

Odkurzacz piorący jak i mop możesz zakupić u Pana Roberta z firmy Multi-Matic.pl.

urzadzenia-czyszczace-multimatic

Artykuł opracował przy współpracy z polskim dystrybutorem parowych urządzeń czyszczących.
Strona www: https://multi-matic.pl/
Adres: ul. Nad Jarem 4, Olsztyn
Telefon: +48 508 017 831Mail: [email protected]

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej