Czy warto kupić odkurzacz ręczny?

Mały odkurzacz ręczny z pewnością nie zastąpi standardowego. Raczej nie nadaje się do sprzątania całej powierzchni podłogi w mieszkaniu, jednakże także ma przydatne funkcje. Przede wszystkim jest to odkurzacz przenośny, który można zabrać ze sobą bez problemu na piętro. Rozmiar mini sprawia, że możesz zabrać go ze sobą wszędzie, nawet na wyjazd.

Odkurzacz ręczny jest przeznaczony do czyszczenia wszystkich powierzchni do których trudno dotrzeć standardowym odkurzaczem – tapicerki mebli, schodów. Bardzo dobrze sprawdza się także w samochodzie. To także odkurzacz kuchenny – możesz mieć go zawsze pod ręką i błyskawicznie zebrać okruszki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o odkurzaczu wodnym.

Odkurzacz ręczny – rodzaje

Odkurzacze tego rodzaju można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim podział pada pod względem sposobu zasilania. Można wyróżnić odkurzacz bezprzewodowy i sieciowy.

Odkurzacz ręczny bezprzewodowy jest bardzo wygodny w użyciu. Podczas spotkania nie ogranicza cię kabel, więc wszędzie dotrzesz. Jest to jednak odkurzacz akumulatorowy, co oznacza, że czas jego pracy jest mocno ograniczony. Trzeba go ładować przez kilka godzin, by móc odkurzać przez 15-30 minut. Czas pracy jest inny dla każdego modelu. Mały odkurzacz sieciowy ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim ma nieco większą moc, niż akumulatorowy, jednak wiele traci na wygodzie użytkowania – ogranicza cię długość kabla.

Odkurzacz ręczny może mieć różną wielkość. Najczęściej jest to sprzęt w rozmiarze mini, który świetnie trzyma się w dłoni i jest wyposażony w niewielki pojemnik na zabrudzenia. Są jednak także nieco większe modele. Z reguły odkurzacz kuchenny ma nieco większe gabaryty, także dlatego, że nadaje się do zbierania wody i jest wyposażony w specjalny pojemnik.

Odkurzacz ręczny to bardzo wygodny sposób na usunięcie zanieczyszczeń z tapicerki i samochodu. Skuteczność odkurzania jest bardzo wysoka
Odkurzacz ręczny - rodzaje, ceny, opinie, skuteczność odkurzania, porady

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz ręczny?

Kiedy już zdecydujesz, jaki rodzaj odkurzacza zamierzasz kupić, czas przyjrzeć się poszczególnym modelom i porównać ze sobą wszystkie parametry. Przede wszystkim zwróć uwagę na moc sprzętu. Im większa, tym efektywniej i szybciej posprzątasz. Sprawdź także wagę i wielkość urządzenia – im lżejsze, tym łatwiej będzie nim operować. W przypadku odkurzaczy sieciowych jest to w zasadzie najważniejszy parametr, chociaż warto jeszcze sprawdzić siłę ssącą.

Jeśli zdecydujesz się na przenośny odkurzacz akumulatorowy trzeba sprawdzić o wiele więcej wskaźników. Moc sprzętu jest oczywiście bardzo ważna, jednak warto wiedzieć, że im wyższa, tym krótszy czas pracy. O wiele ważniejsze jest to, żeby sprawdzić, ile czasu możesz pracować na najwyższych obrotach. Dłuższy czas pracy jest bardziej istotny niż duża moc. Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest napięcie akumulatora.

Odkurzacz ręczny – modele i opinie

Jednym z najciekawszych i najczęściej wybieranych modeli jest Philips MiniVac. Jego zaletą jest fakt, że jest lekki i mały, ale został wyposażony w naprawdę duży pojemnik. Można zebrać nim aż 110 ml wody i 500 ml kurzu, włosów i piasku. Odkurzacz Philips jest wyposażony w specjalne końcówki i ssawki, które zostały stworzone z myślą o kierowcach. Wszędzie się mieszczą i można nimi posprzątać wszystkie, nawet najmniejsze zakamarki w samochodzie. Napięcie akumulatora wynosi 12 V. Cena jest godna uwagi w stosunku do wysokiej jakości – wynosi około 110 zł.

Nieco droższy jest odkurzacz Bosh BKS4043. Model kupi się za 200 zł, można wykorzystać go do sprzątania suchych i mokrych powierzchni. Pojemnik jest dość duży, ma około 300 ml pojemności. To mniej niż w poprzednim przypadku, jednak odkurzacz Bosh nadrabia siłą ssącą i dużym wyborem końcówek i szczotek. Urządzenie jest wyposażone w akumulator, który pozwala na nieustanną pracę przez około 20 minut.

Ciekawą propozycję przedstawiła także marka Grundig. VCH 6130 to bardzo lekki odkurzacz – waży zaledwie 0,7 kg. Nadaje się i do usuwania suchych i mokrych zabrudzeń. Jest wyposażony w mały pojemnik, ale wystarczający do jednorazowego odkurzania. Zaletą tego modelu jest dość mała cena – kosztuje mniej niż 100 zł. Jednakże ma także dużą wadę – czas odkurzania to tylko 10 minut, za to czas ładowania może wynosić nawet dwie godziny.

Wśród odkurzaczy z niższej półki znajduje się także AH7913, odkurzacz marki Severin. Także kosztuje około 100 zł. Nie jest to zbyt wygórowana cena, ale sprzęt jest dość dobrej jakości. W zestawie jest bardzo wiele różnych końcówek, dlatego można nimi dotrzeć do wszystkich dalekich zakątków i małych szczelin. Świetnie sprawdza się w samochodzie, bardzo dobrze oczyszcza tapicerkę czy meble. Niewielkie szczelinowe nakładki nadają się do zbierania zabrudzeń między klawiszami komputera. Może pracować na akumulatorze, istnieje możliwość ładowania go w zapalniczce samochodowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny