Odkurzacz samojezdny – jak to działa?

Samobieżny odkurzacz to sprzęt automatyczny, który nie wymaga działania użytkowników. Wystarczy wcisnąć przycisk, by zaczął odkurzać. Samoczynnie przemieszcza się po mieszkaniu, zbierając wszystkie okruchy, kurz i inne zabrudzenia. Odkurzacze samosprzątające są wyposażone w akumulator, który ładuje się na stacji dokującej. Ich czas pracy jest więc ograniczony, ale wystarczający w niewielkim mieszkaniu.

Odkurzacz automatyczny to bardzo wygodne urządzenie. Nadaje się przede wszystkim do czyszczenia twardych podłóg, a także niskich, strzyżonych wykładzin. Jego sposób poruszania się jest zależny od modelu – część z nich jeździ chaotycznie, część w sposób uporządkowany. Najnowsze odkurzacze samosprzątające mają zamontowane czujniki zderzenia, co znaczy, że wycofują się, kiedy zbliżają się do ściany czy stopni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Robot jest bardzo przydatny w domu, jednak nie we wszystkich warunkach będzie się sprawdzał. Przede wszystkim porusza się tylko po płaskiej powierzchni. Wszystkie kable są dla niego przeszkodą, podobnie jak kant dywanika. Dlatego też przydaje się tylko w domu, w którym nie ma dużych dywanów, a podłogi nie są zastawione. Wiele osób narzeka, że odkurzacze samojezdne mają dość niską moc silnika, co znaczy, że wydajność i skuteczność sprzątania są niższe niż w przypadku odkurzacz przewodowych, tradycyjnych. Jednak dobrze radzi sobie z kurzem, piaskiem i pyłem, który wnosi się do mieszkania.

Odkurzacze samosprzątające – na co zwrócić uwagę?

Kupując samobieżny odkurzacz, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest system nawigacji. Od algorytmu sterowania zależy, czy uda się dokładnie odkurzyć całą powierzchnię mieszkania. Chaotyczna nawigacja może być dużym problemem, ponieważ nie wszystkie miejsca będą dobrze odkurzone. Dlatego lepiej zainwestować w sprzęt z kamerą, która skanuje powierzchnię i wyznacza optymalną trasę.

Robot powinien być wyposażony także w podstawowe czujniki – czujnik schodów i czujnik zbliżeniowy. Ten drugi także może działać w różny sposób – zderzeniowo, co znaczy, że odkurzacz wycofuje się, kiedy dotknie ściany lub przeszkody, i czuciowo, gdy wyczuwa jej bliskość, więc nie dochodzi do zderzenia. Wiele modeli jest wyposażonych także w czujnik brudu, co oznacza, że kiedy odkurzacz wyczuje, że w jakimś miejscu jest więcej piasku czy kurzu, czyści je wielokrotnie.

Istotnym elementem jest także pojemność zbiornika na śmieci. Odkurzacz automatyczny jest raczej mały, więc nie mieści się w nim zbyt duży pojemnik, więc trzeba się przygotować na częste opróżnianie go i czyszczenie. Dlatego objętość zbiornika ma tak duże znaczenie. Kolejną cechą dobrego odkurzacza jest długi czas pracy. Im dłużej robot może pracować na akumulatorze, tym lepiej. Nie będziesz musiał przerywać odkurzania, by naładować sprzęt.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacz samojezdny iRobot jest bardzo wygodny. Chociaż cena jest wysoka, zbiera bardzo dobre opinie ze wzgledu na wysoką skuteczność
Odkurzacz samojezdny - iRobot i inne marki - cena, opinie, skuteczność

iRobot Roomba – najbardziej znany odkurzacz automatyczny

Najczęściej kupowane są odkurzacze automatyczne marki iRobot. Roomba jako jedna z pierwszych pojawiła się na polskim rynku. Obecnie w sprzedaży jest kilka modeli, które różnią się między sobą ceną i funkcjonalnością. Najdroższy jest iRobot Roomba 980. Jest supercichy i porusza się w sposób uporządkowany. W przeciwieństwie do większości modeli, dobrze sprząta wzdłuż ścian i przy krawędziach mebli. Jednak jest dość drogi – cena wynosi około 4000 zł. Odkurzacze automatyczne, jak na przykład iRobot Roomba 980, to wybór wart rozważenia.

Taniej można kupić iRobot Roomba 606. Model kosztuje tylko 1000 zł, ale jego wyposażenie jest tylko podstawowe. Ma czujnik zderzeniowy i uskoku, ale poza tym nie wyczuwa brudu i nie przestawia się na inny tryb pracy na różnych podłożach w przeciwieństwie do modelu opisywanego wcześniej. Oba modele dobrze zbierają sierść zwierząt i włosy, które nie wkręcają się w szczotkę, a zostają natychmiast wciągnięte do zbiornika. Czas pracy tego odkurzacza wynosi około 60 minut, podczas gdy wcześniej zaprezentowany model pracuje nawet 120 minut.

Odkurzacze samosprzątające – opinie o innych markach

Odkurzacz automatyczny w swojej ofercie ma także Samsung. Model VR20M707CWD/GE także jest wyposażony w inteligentny system nawigacji. Wyróżnia się dość dużą mocą ssącą, dlatego świetnie radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami na twardych podłogach. Jest trochę wyższy i wyposażony w kółka, które radzą sobie w niektórymi przeszkodami (potrafi na przykład wjechać na dywan lub przejechać przez kabel). Samsung VR20M707CWD/GE został wyposażony w samoczyszczącą się szczotkę. To naprawdę bardzo skuteczny sprzęt, jego największą wadą jest niestety wysoka cena. Kupi się go za 3-3,5 tysiąca złotych.

Zdecydowanie tańsze są odkurzacze RoboJet. Ta marka jest coraz bardziej ceniona, ponieważ sprzęt jest naprawdę dobrej jakości. RoboJet Air kupi się już za 1200 zł. Jest bardzo mały – ma zaledwie 8 cm wysokości, więc może sprzątać pod meblami czy zasłonami. Jest wyposażony w liczne czujniki, daje na przykład znać, że pojemność zbiornika się kończy i należy go wyczyścić. Posiada bardzo wydajny akumulator i system oszczędzania energii w czasie ładowania. Jego jakość i funkcjonalność w stosunku do ceny wypada bardzo dobrze. Odkurzacze automatyczne, jak na przykład iRobot Roomba 980, to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny