Co to jest odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny, czyli odkurzacz z filtrem wodnym to swoista odmiana odkurzacza bezworkowego. Pojemnik w odkurzaczach tego typu napełnia się wodą. Woda działa jak filtr, to do niej wpadają kurz, zanieczyszczenia i okruszki. Odkurzacz wodny jest wyposażony w szereg filtrów, woda spełnia rolę pierwszego, podstawowego filtra. Powietrze, które wydostaje się z tego typu odkurzacza, jest świeższe niż w przypadku innych odkurzaczy i jest dodatkowo nawilżone.

Odkurzacz z filtrem wodnym bardzo efektywnie usuwa zanieczyszczenia, nawilża powietrze i doskonale nadaje się dla alergików. Specyficznym rodzajem wśród odkurzaczy wodnych jest odkurzacz piorący. Przy jego pomocy wypierzemy dywan i wykładziny. Wiele modeli odkurzaczy wodnych posiada opcję odkurzania na sucho. A o tym, jak działa odkurzacz wodny przeczytasz tu.

Odkurzacz wodny przybiera wiele odmian. W sprzedaży są odkurzacze piorące, za pomocą których umyjemy okna i wypierzemy tapicerkę samochodową. Najczęściej odkurzacze wodne pracują w kilku trybach. Standardem jest praca na mokro oraz na sucho.

Odkurzacz wodny - czy warto?

Odkurzacz z filtrem wodnym posiada więcej zalet niż wad. Odkurzacz wodny bardzo dobrze zatrzymuje zanieczyszczenia dzięki systemowi filtrów. Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest pozbawione przykrego zapachu kurzu, jest świeże i nawilżone. Kolejną zaletą którą posiadają odkurzacze wodne, albo przynajmniej ich zdecydowana większość jest mnogość funkcji - odkurzanie na mokro, na sucho, pranie  wykładzin czy dywanów czy na przykład zbieranie rozlanych płynów.

Odkurzacz z filtrem wodnym - zalety

W większości modeli dostępnych obecnie w sklepach ze sprzętem agd istnieje możliwość dodatkowego nawilżenia powietrza poprzez dodanie olejków eterycznych. Wówczas powietrze jest nie tylko świeże ale również pachnące. Kolejną zaletą jest brak worków. Odkurzacze wodne to urządzenia przyjazne dla alergików.

Odkurzacze workowe, które również posiadają sporo zalet, przegrywają w starciu z odkurzaczami z filtrem wodnym pod względem parametrów ssania. W odkurzaczach wodnych siła ssania jest równa, w odkurzaczach workowych wydajność ssania zmniejsza się stopniowo kiedy worek się zapełnia.

Zasadniczo odkurzacz z filtrem wodnym posiada bardzo dużo punktów zbieżnych z odkurzaczem bezworkowym. Tak jak zostało wspomniane wyżej - cechą wspólną jest stała siła ssania oraz brak konieczności stosowania woreczków tekstylnych czy papierowych. Jednak dodatkowy filtr w postaci wody stawia odkurzacze wodne na wyższej pozycji niż zwykłe odkurzacze bezworkowe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacz wodny - wady

Odkurzacz wodny - z filtrem wodnym czy odkurzacz piorący posiada również słabe strony. Przede wszystkim jest droższy od standardowych rozwiązań. Jest większy i dużo cięższy od zwykłych odkurzaczy workowych czy bezworkowych. Często jest to urządzenie nieporęczne. Kolejną wadą jest konieczność wymiany wody i czyszczenia zbiornika po każdorazowym użyciu.

Ranking odkurzaczy wodnych 2017

Rozważając, jaki odkurzacz kupić, warto poznać ranking odkurzaczy, dzięki któremu zorientujemy się nie tylko w trendach panujących obecnie na rynku agd, ale również dowiemy się które modele cieszą się zainteresowaniem osób kupujących, a co za tym idzie zasługują również na naszą uwagę.

Odkurzacz wodny - marka Zelmer

Ranking odkurzaczy ad 2017 otwiera Odkurzacz Zelmer 829.0ST Aquos, który jak na odkurzacze wodne charakteryzuje się bardzo przystępną ceną. Możemy go nabyć za około 430 złotych. 829.0ST Zelmer Aquos to odkurzacz z filtrem wodnym, który dodatkowo został wyposażony w filtr hepa. Posiada funkcję zbierania wody oraz innych płynów. Całości dopełnia energooszczędny silnik EcoPower, który samoistnie reguluje moc ciągu. Odkurzacz z filtrem wodnym 829.0ST Aquos to urządzenie o stosunkowo niewielkich gabarytach, w porównaniu z innymi odkurzaczami wodnymi - jego waga to 6,6 kilogramów. Producent oferuje na ten model 48 miesięcy gwarancji.

Wśród najlepszych i najwyżej ocenianych odkurzaczy wodnych pojawił się również inny produkt marki Zelmer. Jest to odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt 919.0 SP. Za ten model zapłacimy około 630 złotych. Zelmer Aquawelt 919.0 SP posiada wiele przydatnych funkcji. Odkurza na mokro i na sucho, jak również z filtrem wodnym. Można przy jego pomocy prać dywany czy tapicerkę. Posiada również opcję zbierania wody. Kupując ten model dostaniemy bogate wyposażenie - zestaw ssawek i szczotek do różnych zastosowań. Na ten produkt również producent oferuje 48 miesięcy gwarancji. Jednak jest to urządzenie dużo cięższe - waży około 10 kilogramów. Więcej informacji o odkurzaczach znajdziesz w tym miejscu.

Najlepszy odkurzacz piorący to taki, który nie wytwarza zbyt wiele piany, a jednocześnie pobierają wszystkie zabrudzenia i brudną wodę.
Odkurzacz wodny - który odkurzacz piorący z filtrem wodnym wybrać?

Odkurzacz piorący marki Karcher i Samsung

Równie godny uwagi jest odkurzacz piorący SE 4001, firmy Karcher. Doskonale odkurza na mokro, zasysając rozpuszczone zanieczyszczenia. SE 4001, firmy Karcher z powodzeniem czyści dywany, obicia mebli oraz tapicerkę samochodową. Odkurzacz piorący jest polecany alergikom. Cena tego urządzenia to 800 złotych. Niestety jest to urządzenie ciężkie, bez wyposażenia jego waga to blisko 8 kilogramów. Moc silnika to 1400 W. Jest to urządzenie do czyszczenia na mokro.

Jeśli nadal ciężko zdecydować, jaki odkurzacz kupić, warto przyjrzeć się bliżej ofercie firmy Samsung. Odkurzacz z filtrem wodnym Samsung SW17H9090H to nowoczesne urządzenie o dużej mocy (moc silnika 1700 W). Zasięg pracy w tym modelu to 10 metrów. Odkurzacz, oprócz filtra wodnego, posiada filtr hepa (H13) co sprawia, że 99% zanieczyszczeń i drobinek kurzu nie przedostaje się do powietrza. Mimo dużego ciężaru (13,5 kilogramów), odkurzacz jest stabilny i łatwy w prowadzeniu. Płynny ruch zapewniają wypukłe i duże kółka. Urządzenie pracuje w trzech trybach - na mokro, na sucho oraz z wykorzystaniem dodatkowego filtra. Za ten model będzie trzeba zapłacić około 1000 złotych.

Odkurzacz z filtrem wodnym - Bora i Philips

Dużo tańszy ale również godny zainteresowania jest mpm mod 17 Bora. Jest to odkurzacz z filtrem wodnym, którego waga to nieco ponad 10 kilogramów. Oprócz wodnej filtracji mpm mod 17 Bora posiada filtr hepa (H13). Na wyposażeniu znajduje się turboszczotka, która doskonale radzi sobie z usuwaniem sierści zwierzęcej. Zasięg pracy w tym modelu to 9 metrów. W wyposażeniu znajduje się kilka rodzajów szczotek (między innymi szczotka do żaluzji) oraz ssawek. Mpm mod 17 Bora kosztuje 480 złotych.

Uwagę zwraca ponadto VAX 7151 wet&dry; , który można nabyć w cenie 1400-1500 złotych. VAX 7151 wet&dry; jest to urządzenie wielofunkcyjne, którego zasięg pracy to ponad 11 metrów. Jest to odkurzacz piorący, który pozwala również odkurzać na sucho. Ranking odkurzaczy zawiera ten model ze względu na zainteresowanie kupujących oraz mnogość opcji. Odkurzacz piorący VAX 7151 nie tylko odkurza i czyści różnego typu powierzchnie w różnych trybach, ale również zbiera płyny i pozwala na pranie tapicerki, wykładzin oraz dywanów. Model posiada filtr hepa (H11). Moc silnika tego urządzenia to 1500 W.

Bardzo atrakcyjną alternatywą dla propozycji wskazanych powyżej jest odkurzacz Philips FC6409 PowerPro Aqua 3w1 z turboszczotką. Jest to odkurzacz bezprzewodowy (tak zwany pionowy) akumulatorowy z wbudowanym odkurzaczem ręcznym, który przyda się do odkurzania wnętrza samochodu czy trudno dostępnych zakamarków. Odkurzacz Philips FC6409 PowerPro Aqua 3w1 odkurza wszystkie powierzchnie, jak również czyści na mokro podłogi twarde. Wbudowany odkurzacz ręczny został wyposażony w dodatkową mini - turboszczotkę. Odkurzacz Philips przy w pełni naładowanym akumulatorze pracuje 60 minut. Jest bardzo lekki, waży tylko 3,2 kilogramy. Nie jest jednak tani. Kosztuje 1600 złotych.

Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz wodny

Kupując odkurzacz wodny, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Ważna jest moc silnika i zależna od niej moc ssania, zasięg pracy oraz okres gwarancji oferowany przez producenta (dobrze jeśli wynosi przynajmniej 24 miesiące).

Są firmy, których odkurzacze rok po roku pojawiają się w rankingach sprzedażowych. Tacy producenci jak Electrolux , Zelmer, Philips czy Samsung są gwarantem niezawodności i wysokiej jakości oferowanych urządzeń. Częstokroć bardzo znane marki oferują również najdłuższą gwarancję na swój sprzęt agd.

Odkurzacz wodny i części zamienne

Ze względu na to, że odkurzacz wodny nie jest tani, należy dopytać sprzedawcę o możliwość dokupienia w razie konieczności części zamiennych oraz o ich cenę. Jeśli podzespoły są słabo dostępne lub bardzo drogie, warto rozważyć zakup innego modelu.

Warto również przeczytać w specyfikacji urządzenia, jaki jest jego poziom hałasu. Bardzo ciche odkurzacze to takie których poziom hałasu mieści się w przedziale 56 do 65 db. Na powyższe parametry należy zwrócić baczną uwagę niezależnie od rodzaju odkurzacza na który się zdecydujemy.

Ważne parametry odkurzacza wodnego

Są również parametry które są szczególnie ważne lub specyficzne tylko dla odkurzaczy wodnych. Do takich elementów należą rodzaje zastosowanych filtrów. Oprócz filtra wodnego dobrze jeśli odkurzacz będzie wyposażony w filtr hepa. Filtr hepa zatrzymuje najwięcej alergenów oraz zanieczyszczeń. Dla przykładu fitr H 12 zatrzymuje ich około 95%, a H13 około 99%.

W odpowiedzi na pytanie jaki odkurzacz kupić, należy zastanowić się jakie funkcje dodatkowe będą nam potrzebne. Niektóre modele odkurzaczy wodnych posiadają funkcję odkurzania na sucho, zbierania wody czy wyjątkowo skutecznie usuwających sierść naszych domowych zwierząt.

Bardzo ważna jest ponadto waga urządzenia. Odkurzacz piorący czy odkurzacz z filtrem wodnym to urządzenia ciężkie, jednak w obrębie tego typu również są urządzenia lżejsze i bardziej poręczne. Przeciętnie odkurzacze wodne ważą od 7 do 10 kilogramów. Warto sprawdzić przed zakupem, czy odkurzacz lekko jeździ i czy jest stabilny. Warto sprawdzić również pojemność pojemnika na wodę. Im pojemnik większy, tym rzadziej można wymieniać wodę - jednak będzie on równocześnie cięższy. Poznaj cechy odkurzaczy centralnych i dowiedz się jakie są ich dodatnie i ujemne strony.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny