Odkurzacz z filtrem HEPA – jak to działa?

Zadaniem filtru HEPA jest filtrowanie powietrza. Składa się z trzech osobnych filtrów, które są ze sobą stapiane przy pomocy syntetycznych żywic. Do jego produkcji wykorzystuje się spiekane szkło – materiał, który nie pozwala na przepuszczenie żadnego zanieczyszczenia. To oznacza, że filtr wyłapuje wszystko w rozmiarze większym niż 0,3 µm.

W praktyce – filtr pochłania aż 99,95% zanieczyszczeń, włącznie z kurzem, bakteriami, pierwotniakami i grzybami. To znaczy, że powietrze będzie idealnie czyste, pozbawione cząsteczek, które tak uprzykrzają życie alergikom. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

Odkurzacz z filtrem HEPA – skuteczność

Filtry HEPA zostały podzielone na pięć kategorii. Kryterium podziału jest ich skuteczność, czyli procent zanieczyszczeń, które są w stanie wyłapać. Najniższa kategoria E10 to pozwala na wyłapanie 85% mechanicznych zanieczyszczeń, w tym większość bakterii i pierwotniaków. Kategoria E11 to już 95% zanieczyszczeń – tutaj także pochłonięte zostają roztocza.

Oznaczenie E12 jest zarezerwowane dla filtrów wyłapujących 99,5% zanieczyszczeń. To już jest bardzo dużo i z pewnością wystarczy dla alergików. Takim filtrom uciekają wyłącznie niektóre wirusy, ale istnieją jeszcze dwie, bardziej specjalistyczne kategorie: H13 i H14, które mają odpowiednio 99,95% i 99,99% skuteczność.

Odkurzacz z filtrem HEPA to rozwiązanie dla alergików. Pochłania wszystkie małe cząsteczki, jego cena jest jednak wyższa
Odkurzacz z filtrem HEPA - opis, rodzaje, ceny, opinie, polecane modele

Rodzaje odkurzaczy z filtrem HEPA

Odkurzaczy z filtrem HEPA jest coraz więcej. Mogą różnić się od siebie pod bardzo wieloma względami. Po pierwszy, jak w standardowych modelach, wyróżnia się odkurzacz workowy i bezworkowy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Odkurzacz workowy pozwala na szybkie usunięcie zabrudzeń bez konieczności płukania pojemnika. Jednocześnie jednak model bezworkowy jest wygodniejszy, nie trzeba na przykład pamiętać o kupowaniu i regularnej wymianie worków.

Niektóre odkurzacze mają wymienny filtr. Co jakiś czas (najczęściej wtedy, gdy zauważysz, że odkurzacz ma mniejszą moc) należy filtr wymienić. Jednak niektóre modele są wyposażone w filtr wielokrotnego użytku, który można po prostu umyć i zamontować, kiedy wyschnie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacze z filtrem HEPA – marki i opinie

Niemalże wszyscy producenci małego AGD w swojej ofercie mają odkurzacze wyposażone w filtr HEPA. Tego rodzaju urządzenia stają się coraz powszechniejsze i coraz tańsze, więc modele są na różnych półkach cenowych.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim oferta marki Zelmer. Solaris Twix to jeden z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, a jego cena waha się w graniach między 400 a 500 zł. Zawiera dwa filtry – H13, czyli najbardziej skuteczny, który niestety trzeba wymieniać i E10 – zmywalny. Jest to odkurzacz bezworkowy, wyposażony we wskaźnik zapełnienia pojemnika, dzięki czemu jest bardziej wygodny w użyciu. Zelmer Solaris Twix jest bardzo wygodny w użyciu także ze względu na długi kabel i wydajną szczotkę.

Ciekawą propozycję ma także Electrolux. Już za 250 zł możesz kupić Aero Performer Cyclonic Electrolux. To urządzenie z filtrem E10. Został stworzony z myślą o cichym sprzątaniu. Jego silnik jest zoptymalizowany pod kątem zmniejszenia poziomu hałasu, podobnie jak ssawki w szczotce. Opinie na jego temat są zgodne – to świetna jakość za tak niewielką cenę.

Najdroższym modelem z tego zestawienia jest Philips Performer. Cena wynosi ponad 500 zł, jednak jest tego wart ze względu na dodatkowe wyposażenie. Niski poziom hałasu i duża pojemność worka (4 l) sprawiają, że używanie jest bardzo wygodne. Odkurzacz ma prawie 8 metrów zasięgu. Jest wyposażony w wymienny filtr H13 – najbardziej dokładny. Świetnie sprawdza się w przypadku osób mających dużą alergię na pleśń – radzi sobie z najmniejszymi cząsteczkami grzybów czy pierwotniaków. Odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA to wybór wart roważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny