Odkurzacz automatyczny – jak to działa?

Największą zaleta odkurzaczy automatycznych jest to, że poruszają się samodzielnie, to znaczy bez ingerencji właściciela. Dzięki temu nie musisz odkurzacz – robot zrobi to za ciebie. Każdy odkurzacz automatyczny jest wyposażony w akumulator, który pozwala na działanie od kilkunastu minut do prawie godziny. To wystarczająco, by odkurzacz poradził sobie ze sprzątaniem. Oczywiście ma także stację dokującą, którą przytwierdza się do ściany. Niepracujący sprzęt powinien się na niej znajdować.

Odkurzacze automatyczne mają także programator pracy. Dzięki niemu możesz zaprojektować, w jaki sposób i kiedy na sprzątać robot. Dodatkowo sprzęt został wyposażony w czujniki, dzięki którym nie wpadnie na ścianę lub nie spadnie ze schodów, tak że możesz być pewien, że świetnie się sprawdzi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Tego rodzaju sprzęt ma stosunkowo niską siłę ssącą, ale dobrze poradzi sobie ze standardowym pyłem, pisakiem i kurzem. Można stosować go na wszystkich twardych podłogach, dobrze sprawdzi się także na niskiej wykładzinie, ale już na wyższych dywanach nie będą za bardzo praktyczne. Odkurzacz automatyczny przemieszcza się po pustej podłodze. Wszystkie kable, kant dywanu czy frędzle mogą mu przeszkadzać i zaburzyć pracę. Jest to odkurzacz bezworkowy, a pojemność zbiornika na śmieci może być mocno ograniczona, co oznacza, że trzeba go często wymieniać. Mimo to samoodkurzający robot cieszy się naprawdę dużym powodzeniem.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Odkurzacze automatyczne – rodzaje

Odkurzacze automatyczne to niezbyt pojemna kategoria. Trudno ją podzielić, ponieważ nowe modele niewiele różnią się od swoich poprzedników. W zasadzie można wyróżnić modele ze względu na sposób nawigacji. Może być ona chaotyczna lub uporządkowana. Podobnie wyróżnia się modele z czujnikiem zbliżania i czujnikiem zderzeniowym. Ten pierwszy nie pozwoli robotowi uderzyć w ścianę, ten drugi wycofuje się dopiero, kiedy natrafi na przeszkodę.

Odkurzacz automatyczny może być wyposażony w dodatkowe czujniki, na przykład w czujnik schodów lub czujnik brudu. Ten ostatni jest bardzo praktyczny – kiedy robot wyczuje, że w danym miejscu znajduje się więcej zabrudzeń, będzie je intensywniej czyścić. Dobrym rozwiązaniem jest tak zwana wirtualna ściana. To dodatkowa opcja do odkurzacza automatycznego. Wirtualna ściana to dodatkowe urządzenie, które ustawia się na granicy, której nie może przekroczyć odkurzacz.

Odkurzacze automatyczne to bardzo wygodne, niezwykle komfortowe rozwiązanie. Ich używanie jest wygodne, ale ceny potrafią być dość wysokie.
Odkurzacze automatyczne - porównanie marek, ceny, opinie, który wybrać?

Odkurzacze automatyczne – marki i opinie

Zdecydowanie najbardziej popularny samojezdny odkurzacz to iRobot Roomba. Obecnie jest już kilka modeli tego odkurzacza i wszystkie cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Sprzęt samoodkurzający iRobot Roomba jest wyposażony w technologię AeroVac, która pozwala na sprzątanie także włosów, nitek i tym podobnych. Zgrabnie manewruje dookoła mebli, dlatego podłoga jest naprawdę dobrze posprzątana. Jego dużą zaletą jest stosunkowo spora pojemność zbiornika. Roomba jest wyposażony w inteligentny system nawigacji. Producent zapewnia, że 95% całej podłogi zostanie dokładnie wyczyszczonych. Wadą tego sprzętu jest stosunkowo wysoka cena. iRobot oferuje odkurzacze w cenach od 1000 do 3000 zł.

Ciekawą propozycję ma Samsung. Samoczynny odkurzacz tej marki jest niski, więc świetnie sprząta pod łóżkiem i pod zasłonami. Został wyposażony w inteligentny system nawigacji. Ma wbudowany czujnik zbliżania, ale w przeciwieństwie do niektórych sprzętów, dobrze sprząta także tuż przy samych ścianach. Bardzo wygodną funkcją jest inteligentny system kontrolowania mocy. Odkurzacz wyczuwa rodzaj odkurzanej powierzchni i do niej dopasowuje moc silnika i moc ssania. Programator pracy pozwala na ustalenie optymalnego czasu działania odkurzacza. Cena automatu marki Samsung wynosi trochę ponad 2000 zł.

Dobre opinie dostał także odkurzacz samojezdny RoboJet Duel. Można wyposażyć go także w mopy z mikrofibry, które idealnie nadają się do czyszczenia podłogi na mokro. To bardzo wygodne rozwiązanie – robot zastąpi cię we wszystkich pracach związanych ze sprzątaniem podłogi. Jest to idealny odkurzacz do twardych posadzek. Linoleum, płytki i inne sztuczne tworzywa sprawdzą się najlepiej. Czyszczenie na mokro w przypadku podłóg drewnianych lub paneli może być jednak nieco ryzykowne. Szczotka odkurzająca jest łatwa do wyczyszczenia i nie pozostają na niej włosy. Jest to odkurzacz energooszczędny i bardzo cichy. Jest także stosunkowo najtańszy – można go kupić za 700-800 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny