Bezworkowy odkurzacz Dyson - co warto wiedzieć?

Firma Dyson stała się pierwszym producentem odkurzaczy bezworkowych, kiedy to James Dyson wymienił w swoim odkurzaczu worek na pojemnik. Można się spierać na temat wad i zalet odkurzaczy workowych, lecz bezsporną niedogodnością jest tu konieczność posiadania w domu worków do wymiany. Ponadto tradycyjne odkurzacze posiadają filtr, który oczyszcza powietrze odprowadzane z odkurzacza. Konieczność wymiany materiałów eksploatacyjnych jak worki i filtry zwiększa koszty użytkowania odkurzacza. Dlatego też odkurzacze Dyson posiadają pojemnik zamiast worków oraz filtr typu lifetime.

Brak konieczności wymiany worków oraz wymiany filtra sprawia, że odkurzacze Dyson zapewniają dużą wygodę odkurzania i niższe koszty eksploatacji. Technologia Dyson Cinetic sprawia, że odkurzacz bezworkowy wyłapuje mikroskopijne drobinki kurzu i nie traci siły ssania wraz z zapełnianiem się pojemnika na kurz.

Przeciwnicy odkurzacza bezworkowego wyrażają opinie, że podczas opróżniania pojemnika kurz może się rozsypać i odkurzanie trzeba zacząć od nowa. Dlatego też w odkurzaczach Dyson pojemnik wysuwa się zagłębiając w koszu na śmieci, co pozwala wyrzucić nagromadzony kurz bez obawy rozsypania się czy zabrudzenia rąk. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odkurzaczach.

Odkurzacze Dyson zostały wyposażone w filtr z włókna szklanego HEPA, którego skuteczność przy modelach od V10 do V15 wynosi 99,97% do 99,99%. Wymagają one podnadto co pewien czas mycia.

Przy zakupie odkurzacza Dyson warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na odpady. Duży pojemnik oznacza sprzątanie całego mieszkania bez przerywania pracy w celu opróżnienia pojemnika. Na uwagę zasługuje tu model Dyson Big Ball Multifloor Pro, którego pojemnik na odpady ma pojemność 1,8 l.

Dyson V15 Detect™ Absolute
Dyson V15 Detect™ Absolute

Zalety odkurzacza Dyson

Dyson stawia na wygodę użytkowania, dlatego też dużą część oferty Dyson stanowią odkurzacze bezprzewodowe oraz takie, które trzymając w ręku możemy odkurzyć trudno dostępne lub wysokie miejsca. Odkurzacz bezprzewodowy sprawi, że zapomnisz o plączącym się kablu oraz konieczności przełączania kabla do drugiego gniazdka. Możemy go z łatwością przenieść do garażu i wyczyścić samochód. Również w przypadku modeli przewodowych zadbano o długi wąż, kabel i rurę, które pozwalają na pracę w zasięgu do 10 metrów.

Odkurzacz bezprzewodowy cechuje się pionową konstrukcją, która ułatwia dotarcie do każdego zakamarka oraz wygodne manewrowanie wokół przeszkód. Odkurzacz pionowy nie zajmuje dużo miejsca i łatwo go przechowywać. Odkurzacz pionowy świetnie zdaje egzamin, jeśli chcemy odkurzyć sufit czy też miejsca położone wysoko.

Dyson V15 Detect™ Absolute
Dyson V15 Detect™ Absolute
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Przed wyborem odkurzacza pionowego, akumulatorowego warto zwrócić uwagę na czas ładowania się akumulatora oraz czas jego pracy. Pojawiają się opinie, że odkurzacz akumulatorowy działa bardzo krótko, wymaga zaś kilku godzin ładowania. Trzeba tu wziąć pod uwagę tryby pracy urządzenia bezprzewodowego. Przykładowo odkurzacz pionowy Dyson V8 Absolute pracuje 40 minut w zwykłym trybie, zaś czas ładowania się akumulatora wynosi 300 minut. Jednak w trybie Max będzie pracował tylko 7 minut.

Korzystając z odkurzaczy Dyson nie musisz obawiać się problemów z serwisem. Firma Dyson udziela 5 letniej gwarancji dla odkurzaczy cylindrycznych oraz 2 letniej gwarancji dla odkurzaczy bezprzewodowych na części i serwis.

Wady odkurzaczy Dyson

Podstawową wadą odkurzacza Dyson jest jego cena, gdyż są to odkurzacze z górnej półki. Niektórzy użytkownicy tych odkurzaczy skarżą się na głośną pracę urządzenia. Dla przykładu popularny model Dyson V8 Absolute posiada poziom hałasu 82 dB. Natomiast odkurzacz bezworkowy Electrolux SilentPerformer Cyclonic z poziomem hałasu 72 dB pracuje znacznie ciszej. Najnowsze modele, jak chociażby Dyson V11 Absolute Extra Pro przy najsłabszym trybie ssania schodzi nawet do 64 dB (76 przy najmocniejszym trybie).

Odkurzacze Dyson należą do ciężkich i wielu użytkowników narzeka, że po wysprzątaniu całego mieszkania boli ich ręka. Model Dyson V8 Absolute waży 2.6 kg, a najmniejszy Dyson Micro zaledwie 1,5 kg. Nie wydaje się to dużo. Jednak ten model trzyma się w ręku. Natomiast odkurzacz Dyson Ball Parquet, którego waga z opakowaniem to 5 kg, może okazać się zbyt ciężki, jeśli mamy duże mieszkanie i schody. W ofercie Dyson można znaleźć również lekkie modele jak odkurzacz akumulatorowy Cinetic Small Ball Multifloor o wadze 2 kg.

W przypadku odkurzaczy Dyson odstrasza ich cena. Przeważają jednak opinie pozytywne o tym sprzęcie jako niezawodnym, wydajnym i funkcjonalnym. Brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, dobry serwis to kolejne zalety.

ikona podziel się Przekaż dalej