Odkurzacz przemysłowy a odkurzacz domowy

Odkurzacze przemysłowe powstają z myślą o usuwaniu takich zabrudzeń, z którymi zwykłe odkurzacze domowe nie są sobie w stanie poradzić. Urządzenia przeznaczone do użytku domowego usuwają z powierzchni przede wszystkim kurz domowy, resztki jedzenia, sierść domowych zwierząt i inne podobne, powszechnie występujące zanieczyszczenia. Jednakże nie są w stanie sobie poradzić z ekstremalnie małymi drobinami, które generowane są np. w przemyśle, a to z dwóch powodów: mniejszej mocy ssania oraz mniej skutecznych systemów filtrujących. Stąd też w trudniejszych warunkach pracy niezbędny jest odkurzacz przemysłowy (zobacz na https://emast.pl/dom-i-ogrod/agd/odkurzacze-piorace).

Co odróżnia odkurzacze przemysłowe od urządzeń domowych

Odkurzacze przemysłowe muszą posiadać cechy, dzięki którym będą w stanie usuwać maleńkie drobinki i skutecznie chronić silnik i inne podzespoły przed przedostawaniem się drobin do środka, co mogłoby skutkować awarią. Cechy odkurzaczy przemysłowych, które odróżniają je od urządzeń domowych, to:

  • większa siła ssania – w najsilniejszych odkurzaczach siła ssania pozwala na usuwanie z powierzchni cząstek, których wielkość sięga tysięcznych części milimetra;

  • ultraskuteczny system filtracji – w odkurzaczach przemysłowych nie stosuje się worków, ale system wodny wraz z bardzo chłonnymi filtrami, które zatrzymują drobiny wielkości milionowych części metra, skutecznie chroniąc przed wydostawaniem się ich na zewnątrz oraz przedostawaniem się do silnika i innych podzespołów;

  • większe gabaryty i masa – system filtracji, oparty na zbiorniku wodnym, a także silnik o dużej mocy muszą zajmować więcej miejsca.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Zakup odkurzacza przemysłowego, który będzie odpowiedni do charakterystyki pracy i zabrudzeń występujących w danym zakładzie, nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością ułatwia go klasyfikacja tych urządzeń.

  • Klasa L – to najniższa klasa odkurzaczy przemysłowych, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane także w domu. Ich przeznaczeniem jest usuwanie pyłów stolarskich, ceramicznych czy budowlanych o wartości granicznej wynoszącej 1 mg/m3.

  • Klasa M – odkurzacze przemysłowe klasy M przeznaczone są do usuwania pyłów organicznych, które pochodzą z betonu, kamienia, drewna. Wartość graniczna pyłów dla tej klasy urządzeń wynosi >0,1 mg/m3.

  • Klasa H – ta klasa odkurzaczy przemysłowych służy do pozbywania się najmniejszych cząstek pyłów, których wielkość graniczna wynosi <0,1 mg/m3.Usuwają też pyły rakotwórcze, generowane przez obróbkę kadmu lub azbestu, radzą sobie też z fragmentami pleśni.

Wysokiej jakości odkurzacze przemysłowe znajdziesz w sklepie Emast.pl. Dostępne tam urządzenia mogą radzić sobie nie tylko z pyłami, ale też gorącymi popiołami czy z usuwaniem rozlanych cieczy niebezpiecznych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny