Kuna – charakterystyka gatunku

Kuny to drapieżne ssaki z rodziny łasicowatych, o wydłużonym ciele osiągającym około 50 cm długości. Mają brązowe futro, krótkie łapki, a ich waga mieści się w granicy 1- 1,5 kg. Żywią się owocami, ptakami oraz ich jajami, owadami, a także małymi płazami i gadami. Gustują również w gryzoniach i uwielbiają miód.

W naszym kraju występują dwa gatunki kun – leśna oraz domowa. Jak je rozróżnić biorąc pod uwagę wygląd?

 • Kuna leśna, inaczej zwana tumakiem, ma na futerku w okolicy szyi lekko żółte lub pomarańczowe umaszczenie.
 • Kuna domowa, często nazywana kamionką, ma z kolei białą plamę na futrze, zazwyczaj w okolicach szyi i łap.

Zwalczanie kun – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Firmy likwidujące kuny dostają coraz więcej tego typu zleceń. Wynika to m.in. z faktu, że ludzie zajmują tereny zamieszkiwane dotychczas przez te zwierzęta. Poza tym, w okolicy zabudowań łatwo o jedzenie i miejsce do zakładania gniazd.

Po czym możemy poznać, że mamy do czynienia z kuną:

 • nocą słyszymy hałasy na poddaszu,
 • znajdujemy jej odchody,
 • wyczuwamy specyficzny odór moczu (kuny chętnie budują tunele w warstwie ocieplenia pod dachem, więc materiały szybko przesiąkają nieprzyjemnym zapachem),
 • zauważymy ubytki lub całkowite zniszczenie warstwy ocieplenia pod dachem,
 • instalacja elektryczna, podłączenia klimatyzacji, alarmu itp. nie działają właściwie i nie znamy powodu usterki (kuny często przegryzają kable i przewody).

Jeśli sami chcemy się pozbyć intruza, zacznijmy od rozpoznania terenu. Gdy już wiemy, jak kuna dostaje się do naszego domu, odetnijmy jej drogę – usuńmy ubytki w dachu, dziury w elewacji itd., a następnie spróbujmy pozbyć się jej z budynku.

Jakie środki do samodzielnego zwalczania kun są dostępne na rynku?

 • urządzenia emitujące ultradźwięki (mają słabe, krótkotrwałe działanie, kuna szybko się do nich przyzwyczai)
 • klatka żywołowna (po schwytaniu kunę musimy wywieźć z dala od domu i wypuścić na wolność - bez uszczerbku na zdrowiu dla zwierzęcia!)
 • odstraszacze chemiczne (zapachowe) - mogą być szkodliwe dla domowników, nie zawsze można ich użyć
 • odstraszacze elektryczne umieszczane na dachu (bezpieczne dla zwierząt)

Jeżeli kuna już dawno się u nas zadomowiła i poczyniła znaczne szkody, osobników jest więcej lub samodzielne działania zawiodły, nie możemy zwlekać – wezwijmy firmę Stander świadczącą usługę zwalczania kun: https://www.stander.pl/uslugi/odawianie-zwierzat/.

Zwalczanie kun przez profesjonalistów – ile kosztuje odłowienie kuny?

W ramach usługi firma przyjedzie na miejsce, sprawdzi stan budynku, zlokalizuje kunę i określi z iloma osobnikami mamy do czynienia. Zaproponuje odpowiednie środki służące do pozbycia się szkodnika z domu, a następnie je zastosuje. Po złapaniu zwierzęcia zajmie się jego bezpiecznym transportem, a następnie, już z dala od posesji, uwolni je. Tego wymaga obowiązujące w Polsce prawo. Koszt całej usługi zwykle zamyka się w kwocie 1000-1500 złotych.

Podsumowanie

Jeśli w naszym domu osiedli się kuna, może doprowadzić do ruiny nie tylko nasz dom i portfel, ale i zdrowie – jej odchody oraz rozkładające się ciała gryzoni, które upolowała stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne. Nie zwlekajmy więc z interwencją i jak najszybciej pozbądźmy się szkodnika z budynku. Najlepiej z pomocą zawodowców jak wspomnianej już firmy Stander.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny