Renowacja mebli drewnianych

Odnawianie mebli z drewna za pomocą lakieru

Nie musisz wyrzucać mebli dębowych! Wystarczy bowiem ich odnowa, aby posłużyły jeszcze długi czas. Możesz skorzystać ze specjalnych lakierów do drewna, jakimi możesz potraktować zarówno meble, jak i drewnianą podłogę czy okna. Lakier stworzy na meblach bezbarwną powłokę, jaka będzie twarda – ochroni ona meble, jak mocny… pancerz! Stare meble po renowacji lakierem uzyskają powłokę matową, z połyskiem czy też przypominającą niezabezpieczone niczym drewno – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju lakier wybierzesz.

Zazwyczaj wystarczą już dwie bądź trzy warstwy lakieru, by w pełni odnowić drewniane meble. Pierwsza warstwa będzie lakierem podkładowym, który zapewni doskonałą przyczepność do podłoża. Zabezpieczy również drewniane meble przez zmianą koloru bądź wybarwieniem się.

Odnawianie starych mebli lakierobejcą

Chcesz nadać starym meblom nowy… kolor? Wystarczy zdecydować się na lakierobejcę, dzięki której odnowa mebli będzie prosta i przyjemna! Lakierobejca łączy w sobie cechy lakieru oraz bejcy – a więc:

 • zapobiega sinieniu drewna,
 • uodparnia drewno na warunki atmosferyczne (a w szczególności na szkodliwe i wybarwiające drewno promieniowanie słoneczne),
 • uwypukla słoje widoczne na meblach.

Lakierobejca może być akrylowa, alkilowa, poliuretanowa, a nawet alkilowo-uretanowa. Elastyczna lakierobejca nie łuszczy się i nie pęka, więc naprawdę warto będzie pokryć nią meble z drewna w mieszkaniu!

Odnawianie mebli z drewna, krok po kroku

Konserwacja mebli – bielenie

Odrestaurowanie mebli to również nadawanie im nowego koloru. Możesz to zrobić dzięki bieleniu mebli dębowych czy innego rodzaju drewna, przy pomocy białej bejcy. Dzięki temu zachowasz naturalne słoje mebli. Możesz także rozcieńczyć akrylową farbę (albo farbę kredową) i nakładać ją na meble gąbeczką. Efekt będzie mocniejszy od bejcy, jednak słoje nadal pozostaną widoczne. Możesz skorzystać też z pasty wybielającej do drewna. Jeżeli chcesz zachować widoczne słoje, warto będzie oczyścić drewno przed konserwacją. Wówczas możesz zabezpieczać je np. lakierem czy olejem do drewna bądź bejcą. W przypadku ostatniego produktu, właśnie on może najbardziej wpłynąć na kolor drewnianych mebli.

Renowacja mebli drewnianych i odnawianie mebli z drewna, w tym mebli zabytkowych i mebli dębowych oraz sosnowych
Odnawianie i renowacja mebli drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny

Stare meble do renowacji możesz przeznaczyć w celu uzyskania zupełnie… nowego wyposażenia wnętrza! Bielenie mebli to również zamiana ich na modny styl skandynawski! Jak widzisz, nie trzeba kupować nowych – można to bowiem zrobić samodzielnie i za… mniejszą cenę!

Renowacja mebli drewnianych

 1. Konserwacja mebli z drewna powinna zacząć się od ich zeszlifowania. Możesz to zrobić za pomocą szlifierki oraz papieru ściernego (w trudno dostępnych miejscach). Papier powinien być o ziarnistości od 120 do 320 – zależnie od tego, w jakim stanie są meble.
 2. Następnie należy odkurzyć przygotowane meble.
 3. Konieczne będzie teraz szpachlowanie drewna. Należy dobrać odpowiedni jej kolor do drewna. W szpachli jest terpentyna, jaka odpowiada za dobrą przyczepność masy szpachlowej do drewnianej powierzchni mebli. Z kolei mączka krawcowa nada trwałość masie i ułatwi jej obróbkę. Nakładaj szpachlę najlepiej metalową szpachelką (warstwa do 4 mm). Między warstwami powinien być zachowany odstęp ok. 3 godzinny.
 4. Pora na bejcę. Wniknie ona w drewno, jednak nie podniesie włókien. Drewno stanie się jednolite, a także naturalnie podkreślone. Możesz nałożyć bejcę miękką szmatką albo gąbeczką. Zabejcowane fragmenty drewnianych mebli zostaw na ok. 6 godzin do wyschnięcia. Chcesz, aby meble były ciemniejsze? Nałóż kolejną warstwę bejcy!
 5. Zabezpiecz meble lakierem, aby były odporne na zarysowania czy działanie zewnętrznych czynników. Dobrze wymieszaj go przed nałożeniem i nie rozcieńczaj! Możesz nakładać go pędzlem do lakierów albo gąbkowym wałkiem. Po ok. 5 dniach, lakier osiągnie pełną wytrzymałość. Najlepiej nałożyć 3 warstwy lakieru, aby meble z drewna były odpowiednio zabezpieczone przez naprawdę... długi czas!

Jak zrobić meble w stylu vintage?

Jeżeli chcesz oryginalnie odrestaurować swoje meble, możesz nadać im nieco „starego” stylu, znanego jako vintage. Taki styl w pomieszczeniach jest bardzo modny – zresztą, producenci tworzą dziś meble stylizowane właśnie w ten sposób. Po co jednak kupować drogie zestawy mebli, skoro można samemu odrestaurować swoje… stare meble? W ten sposób możesz całkowicie zmienić swoją komodę, szafkę, stół, krzesła i nawet bardzo stare meble – takie o ciemnym odcieniu brązu i pokryte „krzykliwym” lakierem. Jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek, renowacja mebli drewnianych na styl vintage będzie bardzo prosta i przyjemna.

 1. Oczyść meble z poprzedniego pokrycia, dzięki stalowej wełnie oraz papierowi ściernemu.
 2. Odtłuść i nałóż kolejne warstwy bejcy, farby kredowej bądź specjalnego impregnatu.
 3. Delikatniej ścieraj kolejne warstwy papierem ściernym, co pozwoli uzyskać efekt… postarzenia mebli z drewna!

Pamiętaj, że wcale musisz odnawiać całego wnętrza swojego mieszkania, jeżeli nie chcesz. Wystarczy bowiem zaledwie jeden odrestaurowany mebel z drewna, aby pomieszczenie nabrało… oryginalnego wyrazu. Dzięki powyższym metodom, jakie przedstawiliśmy, możesz zupełnie odmienić wnętrze swojego domu – malując meble na biało, szaro czy na zupełnie inny kolor. Możesz również je „zetrzeć”, żeby stare meble do renowacji nabrały oryginalnego wyrazu i charakteru. Jak widzisz, wcale nie trzeba wymieniać starych mebli i kupować drogich zestawów szafek i komód ze sklepu meblowego. Wystarczy jedynie znać odpowiednie metody renowacji starych mebli i zmienić je zupełnie… samodzielnie!

ikona podziel się Przekaż dalej