Odpalanie diesla zimą

Czego potrzebuje diesel do rozruchu?

Aby samochód z dieslem mógł odpalić bez problemu w zimie, powinien posiadać:

  • dobrej jakości paliwo,
  • mocny akumulator,
  • sprawny rozrusznik,
  • sprawne świece żarowe,
  • dobrą kompresję,
  • dobrze działający układ wtryskowy.

Jeżeli chociaż jeden z powyżej wymienionych elementów będzie w złym stanie technicznym, samochód wyposażony w diesla może mroźną nocą… nie uruchomić się! Póki sezon zimowy dopiero nadciąga, warto już teraz sprawdzić silnik w aucie. Zrób to, zanim w warsztatach samochodowych nie zaczną ustawiać się… kolejki! Warto będzie skontrolować kompresję – podstawowy parametr, jaki odpowiada za pracę silnika. Jeśli ciśnienie będzie niższe od 20 barów, to zimą nie będzie łatwo odpalić takiego pojazdu! W takim przypadku, silnik może okazać się najzwyczajniej… zużyty. Wyjścia będziesz mieć dwa:

  1. Zainwestujesz w remont swojego samochodu.
  2. Znajdziesz możliwie ciepłe miejsce, gdzie będziesz parkować auto w trakcie trwania zimowego sezonu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze odkurzacza samochodowego?

Jak odpalać diesla zimą?

Załóżmy, że auto z dieslem nie odpala – a mamy już srogą zimę. Możesz wówczas spróbować uruchomić swój pojazd przewodami zapłonowymi, dzięki podłączeniu akumulatora do baterii w innym samochodzie. Warto mieć bliską osobę, która zgodzi się na taki „eksperyment”. Podczas zakupu przewodów rozruchowych pamiętaj jednak, żeby nie zainwestować w zbyt cienkie – wówczas mogą się w trakcie korzystania z nich… spalić. Sprawdź koniecznie, jakie natężenie prądu baterii posiadasz w swoim samochodzie. Jeśli mimo podłączenia się do baterii auto nie zadziała, warto będzie sprawdzić akumulator w profesjonalnym warsztacie – może bowiem okazać się, że jedynym ratunkiem będzie jego… wymiana.

Często okazuje się też, że paliwo w dieslu zwyczajnie… zamarza w przewodach. Wówczas trzeba będzie wstawić auto do możliwie ogrzewanego garażu i… zaczekać. Warto będzie, o ile uda się po czasie uruchomić pojazd, dolać depresator do baku – dzięki temu zwiększy się odporność paliwa na zamarzanie. Co ważne – nigdy nie włączaj pojazdu na pych! W ten sposób możesz jedynie uszkodzić katalizator, a w najgorszym przypadku… zerwać pasek rozrządu! To z kolei grozi poważną awarią silnika pojazdu i jeszcze poważniejszymi… kosztami naprawy. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu klimatyzacji samochodowej.

Jak odpalić diesla w mrozie?

Odpalanie diesla zimą kontra akumulator

Podczas rozruchu diesel stawia znacznie większy opór, jak auto na benzynę. Właśnie dlatego potrzebuje on mocniejszego zarówno rozrusznika, jak i samego akumulatora. Kiedy nadchodzą mrozy, zimą „wychodzą” każde niedoskonałości w bateriach i okazuje się często, że samochodowi potrzeba jeszcze porządniejszych rozruszników.  Jeżeli akumulator jest słaby w trakcie rozruchu, koniecznie udaj się do fachowca – wówczas obejrzy on akumulator i jego kondycję, a także przyjrzy się tym elementom pojazdu, jakie odpowiadają za ładowanie akumulatora.

Odpalanie samochodu w zumie i odpalanie diesla zimą, najważniejsze informacje, jak odpalić samochód na mrozie
Odpalanie samochodu zimą – jak odpalić diesla w niskiej temperaturze?

Nie kupuj akumulatora „na ślepo”! Jeżeli nie sprawdzisz kondycji obecnego może okazać się, że zwyczajnie… zmarnujesz pieniądze. Często wychodzi na jaw bowiem, że akumulator jest w porządku – ale nie działa np. alternator.

Akcesoria samochodowe - zobacz promocje!

Paliwo oraz filtr

Podczas mrozów nie powinno korzystać się z paliwa letniego – niestety, ale tego rodzaju paliwo będzie przy temperaturze 0 st. C (i niższej)… krzepnąć! Właśnie to jest jeden z głównych problemów rozruchu diesla – zamarzanie letniego paliwa, niewymienionego na zimowe. Oczywiście, jeśli nie zdążyłeś zużyć letniego i nie chcesz też tracić pieniędzy – spokojnie, na to jest patent! Wystarczy, że dodasz do niego depresator. Preparat ten ma za zadanie obniżyć temperaturę krzepnięcia letniego oleju, jaki znajduje się w baku. Pamiętaj tylko o ważnym fakcie – depresator zadziała wyłącznie wtedy, gdy dodasz go do oleju napędowego jeszcze przed momentem, gdy wytrąci się z niego parafina!

Warto również przed rozpoczęciem sezonu zimowego wymienić filtr paliwa. Zazwyczaj w pojazdach z dieslem mają one tzw. dostojnik – to tam zbiera się woda, jaka jest z napędu odfiltrowywana. Jeśli będziesz zwlekał z wymianą filtra, zrobi się jej tam zwyczajnie… za dużo. Zatem, nawet przy niewielkim przymrozku pojawi się lód – blokując tym samym dopływ do silnika oleju napędowego.

Mechanik - Znajdź warsztaty samochodowe w Twoim mieście
Wybierz z ponad 7 500 polecanych mechaników samochodowych z serwisu Fixly:

Pamiętaj, że…

To, że przejeździłeś dieslem całe lato nie znaczy wcale, że zimą samochód będzie jeździł wybornie. Dlatego warto będzie uchronić się przed problemem odpalania auta zimą i zawsze odwiedzać warsztat samochodowy w celu przeprowadzenia gruntownego przeglądu! W warsztacie dokładnie sprawdzona zostanie zarówno instalacja elektryczna, jak i układ zasilania. Mało tego, wymienione zostaną filtry i płyny eksploatacyjne. Samemu trzeba będzie więc zimą tylko… wlewać do baku odpowiednie, zimowe paliwo!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny