Skuteczny odplamiacz - rodzaje, producenci, ceny, działanie

Zabrudzone ubrania to frustrująca codzienność. Szczególnie, gdy nie udaje się ich doprać. Dlaczego plamy z tłuszczu, krwi, trawy i soków owocowych są tak trudne do usunięcia? Dlatego, że wnikają głęboko w strukturę tkaniny. Przez to zwykłe proszki nie mogą sobie z nimi poradzić. Nie pomaga wcześniejsze namaczanie i pranie wstępne. W takiej sytuacji potrzebny jest skuteczny odplamiacz. W tym i innych artykułach opisujemy jego rodzaje, działanie i uznanych producentów.

Usuwanie plam z ubrań

Odplamiacze są chemicznymi detergentami mającym cenne zastosowanie. Co już można wywnioskować po nazwie, służą do wywabiania uporczywych plam na ubraniach. Chodzi o zabrudzenia, które wniknęły głęboko w strukturę tkanin. Właśnie przez to tradycyjne proszki i płyny do prania nie mogą sobie z nimi poradzić. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, na scenę wkraczają opisywane detergenty. Ich formuła umożliwia rozpuszczanie i usuwanie plam. Niepotrzebne staje się namaczanie i pranie wstępne. W sprzedaży występują odplamiacze o różnych zastosowaniach.

W sklepach dostępne są odplamiacze do białego i do rzeczy kolorowych. Niejeden producent detergentów ma je w swojej ofercie. Mimo tego nie każdy jest zwolennikiem tych chemicznych preparatów. Czasem wybrany środek może się niepostrzeżenie skończyć a pranie czeka. Na szczęście jest sprawdzone wyjście z obu sytuacji. Praktycznie w każdym domu znajdują się substancje wykazujące właściwości odplamiające. Zalicza się do nich soda oczyszczona i ocet. Te i inne produkty są tanie i bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Ponadto nie zagrażają środowisku. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Skuteczny, domowy sposób na plamy

Wspomniana wcześniej soda oczyszczona to uniwersalna substancja. Sprawdza się w wielu, nierzadko zaskakujących czynnościach. Nadaje się na przykład do czyszczenia mocno zabrudzonych naczyń. Jest to także dobry odplamiacz. Doskonale usuwa plamy z tłuszczu i potu. Trzeba tylko przygotować pastę na bazie sody i wody. Następnie nanieść ją na brudne miejsce i odczekać 30 minut. Po tym czasie konieczne jest wypłukanie tkaniny i gotowe. W razie potrzeby należy powtórzyć tę czynność. W praniu, odplamianiu i wybielaniu delikatnych materiałów sprawdzi się także woda utleniona. I nadal nie jest to ostatnia propozycja.

W praktycznie każdej kuchni można znaleźć ocet. Jeśli go tam nie ma, to warto się w niego zaopatrzyć. To kolejny produkt przydatny w walce z plamami. Jego cena jest niska a skuteczność wysoka. Ocet spirytusowy stosuje się i do bieli i do koloru. Zazwyczaj mieszą się go z wodą w równych proporcjach. Jednakże występują też inne połączenia. Wydajność powyższej mieszanki podnosi dodanie do niej sody oczyszczonej. Na najtrudniejsze plamy nanosi się ocet zestawiony z solą kuchenną. Równie polecaną substancją likwidującą ciemne zabrudzenia jest sok z cytryny.

Kolejny, domowy sposób wywabiania zabrudzeń uwzględnia użycie mąki kukurydzianej. W równych proporcjach wymieszanej z talkiem. Polecaną miksturą jest woda i rozpuszczone w niej żółtko jajka. Natomiast świeżą plamę z tłuszczu dobrze jest posypać mąką ziemniaczaną. Nieco mniej znanym, lecz skutecznym środkiem czyszczącym jest olej kokosowy. Usuwa z ubrań ślady soków owocowych, rdzy, kosmetyków. Więcej szczegółowych informacji o domowych odplamiaczach znajduje się na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule przechodzimy do preparatów dostępnych w sklepach.

Do tkanin białych i kolorowych

W sklepach można znaleźć wiele preparatów do wywabiania plam. Czasem trudność sprawia zdecydowanie się na konkretny produkt. Najlepiej, więc postawić na ten, który zdobywa pozytywne opinie użytkowników. Bez wątpienia takim środkiem jest, Vanish Oxi Action. Producent zadbał o to by do dyspozycji było kilka wersji tego odplamiacza. Występuje, więc Vanish w proszku, sprayu, żelu. Dzieli się także na odmiany ze względu na zastosowanie. Istnieje wersja do białych tkanin, inną przystosowano do odczyszczania ubrań i białych i kolorowych. Wszystkie odplamiacze Vanish łączy wysoka skuteczność.

Pozytywne opinie użytkowników zaskarbił sobie odplamiacz Dr. Beckmann. Występuje w sześciu wyspecjalizowanych odmianach. To pozwala dobrać środek do konkretnej plamy. W ten sposób znacznie zwiększa się skuteczność wywabiania. W sprzedaży są, więc wersje do usuwania zabrudzeń z tłuszczów i sosów oraz owoców i napojów. Kolejne propozycje to preparaty do plam z krwi i mleka oraz długopisu i tuszu. Do dyspozycji są także odmiany do rdzy i dezodorantu oraz kosmetyków i trawy. Cena każdego z wymienionych odplamiaczy jest stosunkowo atrakcyjna.

Dobry odplamiacz to nie tylko Vanish i Dr. Beckmann. Na rynku można znaleźć także inne preparaty do białego i koloru. Sporym uznaniem cieszy się Ludwik w żelu występujący w dwóch wersjach. Oferuje dobry stosunek ceny, do jakości. Nie mniej polecanym preparatem jest odplamiacz ACE. W tym artykule przedstawiliśmy tylko kilka przykładów środków zwalczających plamy. Opcji do wyboru jest dużo więcej. Dlatego też zachęcamy do odwiedzania naszej strony. Opisujemy na niej najlepsze detergenty i ich działanie. Podajemy również dokładne ceny.