Jak zainstalować odpływ pralki?

Pralkę najlepiej ustawić w taki sposób, aby podejście było możliwie najkrótsze i proste. To łatwe, ponieważ pion kanalizacyjny podciągany w łazience, uwzględnia podpięcie tego urządzenia. Odprowadzenie zużytej wody z pralki automatycznej powinno odbywać się przez prosty przewód, bez załamań. Pralka, jak każde inne urządzenie, posiada instrukcję obsługi. Możemy więc dokładnie zobaczyć, jak ma wyglądać prawidłowy odpływ pralki.

Wzorując się na podanych przez producenta wytycznych, podłączenie pralki do odpływu nie powinno być zbyt problematyczne. Jest to zadanie przeznaczone głównie dla panów. Kobiety rzadko podejmują się takiej instalacji. Otwór kanalizacyjny podpina się pod tzw. syfon odpływowy. Do syfonu z kolei następuje podłączenie węża odpływowego, który w dalszej kolejności montowany jest do pralki. Często jednak syfon odpływowy jest pomijany podczas instalacji. A przecież jest ważny, gdyż dzięki niemu eliminujemy nieprzyjemne zapachy z kanalizacji.

Pranie wiąże się zawsze z zanieczyszczeniem wody poprzez piasek, włosy czy kłaczki z ubrań. W teorii powinny one znikać poprzez odprowadzenie wody z pralki do kanalizacji. Niestety w wielu przypadkach zanieczyszczenia te osiadają na filtrze. Połączenie więc detergentów i zabrudzeń może spowodować zaczopowanie węża odpływowego. A może zainteresuje cię także czyszczenie pralki octem?

Podłączenie odpływu pralki nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie. Można to także zlecić złotej rączce lub osobom, które przytransportują pralkę ze sklepu
Odpływ pralki - jak prawidłowo podłączyć pralkę do odpływu?

Czy wysokość odpływu ma znaczenie i co to jest zawór zwrotny?

Jak najbardziej ma znaczenie i to w zasadzie niemałe. Każda instrukcja obsługi pralki wyraźnie określa, jaka wysokość odpływu z zaworem zwrotnym, powinna zostać zachowana podczas umiejscowienia węża odpływowego. Zazwyczaj jest to wysokość między 40 – 90 centymetrów od posadzki.

Zawór zwrotny stanowi istotny element prawidłowego podłączenia pralki, do którego następuje podłączenie węża odpływowego. Odpowiednia więc wysokość odpływu z zaworem zwrotnym powoduje, że po zakończeniu pompowania, woda nie wraca już do pralki. A tym samym zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Przestrzeganie nakazanej przez producenta wysokości odpływu, optymalizuje odprowadzenie wody z pralki. Wylot rury odpływowej, także nie może znajdować się zbyt nisko. Takie umiejscowienie grozi wyciekaniem wody podczas napełniania pralki. Przez to może zaskoczyć nas „powódź” w łazience.

Montaż pralki w innym miejscu niż łazienka jest możliwy, jeśli sprzęt stoi blisko rur odpływowych od zlewu, dzięki czemu odprowadzenie wody będzie możliwe.
Odpływ pralki - jak prawidłowo podłączyć pralkę do odpływu?

Montaż pralki w innym miejscu niż łazienka

Zwykle pralka kojarzy nam się z instalacją w łazience. Jednak coraz bardziej popularne okazuje się ustawienie urządzenia na przykład w kuchni bądź w piwnicy. W takiej sytuacji ingerencja hydraulika jest konieczna. Jak więc w takim wypadku wygląda podłączenie pralki do odpływu?

Decydując się na instalację urządzenia w kuchni, najlepiej wybrać miejsce najbliżej zlewozmywaka. Do podpięcia z kanalizacją wykorzystuje się syfon odpływowy. Podłączenie węża odpływowego wydaje się w tym wypadku trochę skomplikowane. Wystarczy jednak zastosować tzw. trójnik, aby wykonać prawidłowy odpływ pralki. Konieczna jest ingerencja w rurę kanalizacyjną. Należy ją przeciąć i połączyć z trójnikiem oraz pralką. Jednym słowem – kilka chwil i podłączenie pralki do odpływu gotowe.

Montaż pralki w piwnicy ma natomiast wadę. Jest nią wilgoć pojawiająca się w tym pomieszczeniu. Urządzenia narażone są w takich warunkach na szybsze zniszczenie. Instalacja pralki w piwnicy wymaga odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego. Wąż odpływowy, który odpowiada za prawidłowe odprowadzenie wody z pralki (a raczej jego końcówka), powinien być umieszczony w taki sposób, by znajdował się wyżej niż maksymalna wysokość napełnienia pralki. Konieczne jest więc, aby zachować odpowiednią wysokość odpływu z zaworem zwrotnym. W przeciwnym razie ubrania nie zostaną uprane. Pobierana będzie czysta woda, a ta podgrzana – wydalana z pralki automatycznej. Na koniec warto pamiętać o regularnym czyszczeniu pralki.

ikona podziel się Przekaż dalej