Ogrodnictwo - spis porad dotyczących pielęgnacji roślin

Ogrodnictwo to pasjonujące i pożyteczne hobby. Zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Daje możliwość samodzielnego wyhodowania smacznych i zdrowych warzyw oraz owoców. Ma też sporo do zaoferowania zapalonym majsterkowiczom. Dla amatorów, do zajmowania się terenem i roślinami nie są potrzebne studia ogrodnicze. Wystarczą, bowiem celne wskazówki i sprawdzone porady. Spis informacji tego typu znajduje się na naszej stronie.

Trawy użytkowe i ozdobne

Ogrodnictwo jest interesującą dziedziną nauki. Do tego to bardzo popularne hobby. Warto, więc wiedzieć, że dzieli się na dwa podstawowe działy. W pierwszym zgromadzone zostały wszystkie informacje dotyczące uprawy roślin. Takich jak jadalne warzywa, gatunki sadownicze jak również odmiany ozdobne. Ostatnie z wymienionych to często rośliny mające egzotyczne pochodzenie. Natomiast do drugiego działu zaliczają się tematy związane z projektowaniem terenów zieleni. Naturalnie także z ich urządzaniem i pielęgnowaniem. Zatem w ogrodach można pracować zawodowo lub wyłącznie dla przyjemności.

Każdego roku w naszym kraju sporo osób kończy studia ogrodnicze. Następnie rozpoczynają pracę w zawodach związanych z tym kierunkiem. Hobbyści mogą, lecz nie muszą edukować się na uczelniach. Dlatego, że równie pomocne są nasze porady podzielone na kilka kategorii. W jednej z nich znajdują się wskazówki dotyczące zakładania i pielęgnacji trawników. Powierzchni znajdujących się w niejednym ogrodzie. Opisujemy jak i kiedy wykonywać wałowanie. Wyjaśniamy, w jaki sposób przeprowadza się wertykulację. Przekazujemy informacje dotyczące prawidłowego podlewania, koszenia i nawożenia trawnika.

Ogrodów nie porastają wyłącznie trawy użytkowe tworzące mniejsze lub większe murawy. Uznaniem cieszą się ozdobne gatunki tych roślin. Podobnie jak typowe odmiany należą do rodziny wiechlinowców. W zależność od rodzaju osiągają wysokość od 20 cm do 2-3 metrów. Mogą być czerwone, niebieski, żółte i zielone. Niektóre preferują obrzeża oczek wodnych i stawów. Inne stanowią element wzbogacający wygląd trawnika. By trawy rosły bujnie trzeba wiedzieć, jakie mają wymagania stanowiskowe. Jak dużo światła potrzebują i na jakiej glebie czują się najlepiej. Tego można dowiedzieć się na naszej stronie.

Kwiaty jednoroczne i wieloletnie

W ogrodzie możliwa jest uprawa rozmaitych roślin. Piękne kwiaty to absolutnie niezbędny element aranżacji. Dlatego, że występuje wiele interesujących gatunków. Mogą być to na przykład odmiany jednoroczne. Przechodzące cały cykl rozwojowy w jednym sezonie wegetacyjnym. Wiosną kiełkują, następnie rozwijają się i kwitną. Po tym wydają własne nasiona by jesienią obumrzeć. Takimi kwiatami są między innymi aksamitki, kocanki ogrodowe, petunie, nasturcje. Gatunki jednoroczne mogą rozwijać się z siewu lub rozsady. W pierwszym przypadku będą odporniejsze na niskie temperatury. W drugim zyskają dłuższy okres wegetacyjny. To rzecz jasna tylko mała część ważnych informacji na ich temat.

Na ogrodowych rabatach powinno znaleźć się miejsce na kwiaty dwuletnie. Już nazwa grupy sugeruje jak odbywa się ich cykl rozwojowy. Przechodzą go w dwóch sezonach wegetacyjnych. W pierwszym wykształcają organy spichrzowe, krótkie pędy i liście asymilujące. W drugim pojawiają się pędy kwiatowe i nasiona. Te odporne na mróz kwiaty wysiewa się wiosną lub wczesnym latem. Wschodzące siewki należy przepikować lub przerwać. Ważna jest pielęgnacja, w szczególności regularne odchwaszczanie i podlewanie. Popularne odmiany dwuletnie to niezapominajki, fiołki ogrodowe, malwy, stokrotki pospolite.

Rodzaje kwiatów wymienione do tej pory nie wyczerpują listy propozycji. Na działce czy ogrodzie sprawdzą się także gatunki wieloletnie. To byliny żyjące dłużej niż dwa lata. Zazwyczaj wiele razy wydają nasiona i dobrze sobie radzą w trudnym klimacie. Które kwiaty wieloletnie cieszą się największym powodzeniem? Bez wątpienia są to konwalie, sasanki zwyczajne, piwonie, irysy. Przed posadzeniem warto dokładnie prześledzić ich wymagania. Bez problemu można to zrobić na naszej stronie. Tam też opisujemy inne gatunki reprezentujące grupę bylin. Do tego dokładniej przedstawiamy odmiany jednoroczne i dwuletnie.

Krzewy oraz drzewa – uprawa i pielęgnacja

Ogrodnictwo jest popularnym hobby z wielu powodów. Jednym z najważniejszych są oczywiście rośliny. Nie tylko wstępnie opisane trawy i kwiaty. Przy domu czy na działce można uprawiać najróżniejsze krzewy. W tej grupie znajdzie się wiele pięknych odmian liściastych. Takich jak chociażby rododendrony, magnolie, hortensje. By rośliny tego typu rozwijały się jak należy trzeba umieścić je w odpowiedniej ziemi. Musi spełniać ich wymagania, co do wilgotności, odczynu, zasobności w składniki odżywcze. Ważną kwestią jest także nasłonecznienie. Część gatunków najlepiej czyje się w pełnym słońcu, inne preferują półcień.

Wybierają krzewy ogrodowe nie trzeba skupiać się wyłącznie na okazach liściasty. Istnieją, bowiem także ciekawe gatunki iglaste. Najbardziej znanymi reprezentantami tej grupy są tuje szmaragd i barband. Z uwagi na odporność na mróz i ładny pokrój chętnie wykorzystuje się je na żywopłoty. Jakie jeszcze iglaki warto posadzić w ogrodzie? Ciekawą propozycją są dwa gatunki cyprysów, wiecznie zielony i wielkoszyszkowy. Wszystkie wymienione krzewy pięknie komponują się z wyższymi drzewami. Te również występują w wielu odmianach. I nie chodzi tu tylko o okazy typowo ozdobne. Warte uwagi są też drzewa owocowe.

Chętnie sadzone drzewka wydające jadalne owoce to jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie. Ten zestaw uzupełnia brzoskwinia. Natomiast piękne gatunki dekoracyjne to miłorząb japoński, klon palmowy, tulipanowiec amerykański. W uprawie wszystkich tych drzew, podobnie jak w przypadku krzewów, ważna jest gleba. Musi spełniać kryteria wymagane przez rośliny. Nie można przy tym zapominać o pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie gałęzi. Nie jest to zadanie tak proste jak może się wydawać. Każdy ze wspomnianych tematów dokładnie rozwijamy na naszym portalu. Zachęcamy do przejrzenia naszego spisu porad ogrodniczych.